podwyższone DHEAS (Siarczan dehydroepiandrosteronu)

napisał/a: kaśka_24 2010-05-08 10:20
Witam,
czy ktoś mógłby mi powiedzieć co oznaczają wyniki:
podwyższone DHEAS 452,71
i testosteron (chyba dobrze odczytałam...) 58,66
USG w porządku, żadnych zmian w nadnerczach, niepowiększone i bez guzów. Lekarz powiedział, że nie wie dlaczego nadnercza tyle tego hormonu wydzielają...
napisał/a: kaśka_24 2010-05-08 10:48
cholesterol 210

Lek. mówił, że testosteron mam dość duży ale jeszcze mieści się w normie.
Badania hormonalne miałam wykonywane (z tego co pamiętam:) w 14 dniu cyklu
Inne hormony m.in estrogen były ok.

Moje objawy to: nadpotliwość (bardzo duża) - jeśli jest to lato to często robi mi się wtedy słabo i bez wody to się nigdzie nie ruszam, otyłość, nadmierne owłosienie - hirsutyzm, zaburzenia nastroju. Te objawy mam od około 8 lat i wcale nie przechodzą, szczególnie nadpotliwość. Do tego czasem dołącza się osłabienie mięśni - tak że dosłownie ciężko mi w autobusie stać i ludzie pytają czy mi miejsca może zrobić...głupio się czuję bo mam dopiero 26 lat...a czuję się wtedy jak staruszka...Z osłabieniem mięśni mam problemy praktycznie od dziecka a wtedy było jeszcze gorzej, pojawiały się bóle nóg na które brałam polopirynę i magnez-pediatra mówił że to okres dojrzewania, to mi potem przejdzie ale tak całkiem to nie przeszło...
Nadal szybko się męczę, dużo bardziej niż moi rówieśnicy...do tego mam problemy z cukrem, często miałam go poniżej normy i muszę tak co 3 godziny coś zjeść bo czuję że słabnę, może to być coś małego np. baton, mała bułka, wtedy od razu czuję się lepiej. Krzywa cukrzycowa (ok.4 lata temu, więc myślę ją jeszcze raz powtórzyć) wyszła mi w normie. Przez pewien czas miałam tak że dodawałam po 9 łyżeczek cukru do herbaty żeby zacząć móc "funkcjonować" i żeby nie robiło mi się słabo i nie trzęsły ręce ale to minęło.
Sześć lat temu straciłam przytomność na 10 godzin, niewiadomo dlaczego, prawdopodobnie przez upał i nadmierne tracenie płynów (nadpotliwość), stres..nikt nie podał jednoznacznego powodu..po tym brałam tabletki na krążenie przez kilka miesięcy gdyż miałam niedotlenienie, zawroty głowy, leki przeciwdrgawkowe, dużo witamin...i po paru latach prawie o tym zapomniałam..
A żadnej choroby odpowiadającej za to nie rozpoznano u mnie, zawsze zalecano mi witaminy, odpoczynek itp...Z tymi objawami byłam już u trzech endokrynologów ale dopiero ten ostatni wysłał mnie na większa ilość badań. Może macie jakieś podejrzenia od czego te objawy i podwyższone wyniki mogą być?
napisał/a: kaśka_24 2010-05-19 11:06
TSH: 0,48 ulU/ml ; norma: 0,34 - 4,82
prolaktyna: 8,61 ng/ml ; norma: 6,0 - 29,9
testosteron: 58,68 ng/dl ; norma: 6 - 82
DHEA-S: 452,7 ug/dl ; norma: 98,8 - 340

Kiedyś leczyłam się na tarczyce: zażywałam jodid i euthyrox, były to wole obojętne. Od około 8 lat nie zażywam już leków na tarczycę
napisał/a: motylek.2 2010-05-19 20:34
widze ze robiłas badanie DHEAS i mam takie pytanie czy wiesz moze czy wpływ brania tabletek antykoncepcyjnych ma wpływ na wynik badania ? czy to badanie powinno zrobic sie przed braniem tabletek anty ?
napisał/a: kaśka_24 2010-05-20 13:13
Nie wiem, ja nie brałam anty..Najlepiej spytać lekarza, mój pytał czy zażywam anty...
napisał/a: eleni32 2010-05-23 11:50
JA mam identyczne wyniki prawie i te same objawy
(ostanio się nasiliły bardzo)
tylko jestem strasznie chuda 43 i mam wysoki cukier i też nie wiem co mam z tym zrobić. Wydaje mi się że chyba trzeba zrobić rezonans magnetyczny głowy, przysadki i nadnerczy bo usg też miałam dobre a usg nie pokazuje dobrze nadnerczy.
Pozdrawiam
napisał/a: kaśka_24 2010-05-23 17:25
eleni32 jak będziesz miała postawioną jakąś diagnozę to napisz co to za choroba. Jak u mnie coś konkretnego stwierdzą to też napiszę:)
napisał/a: eleni32 2010-05-25 18:16
Przy okazji badan przysadki okazalo sie ze mam zmiany ogniskowe w jej poblizu. Wiec zawsze dobrze sobie zrobic MRI przysadki i nadnerczy gdy sa symptomy zaburzen hormonalnych.
napisał/a: eleni32 2010-06-30 17:09
Byłam z tym u endokrynologa i wg niego jest to spowodowane niewłaściwą wagą. Zalecenia: osiągnąć prawidłową wagę.