podwyższone crp,ob i ból kolana

napisał/a: ewa125 2009-10-03 18:56
witam.Moja sześcioletnia córka ma od 1.5 miesiaca stany podgoraczkowe,a po pewnym czasie wystapil ból kolana,w nocy sie nasilal.Miala zrobione rtg,usg kolana, tarczycy,brzucha,serca.Wszystko ok.Z badan krwi wyszlo ob dosc podwyzszone-95,crp - 26,hemoglobina w normie ale przy najnizszej granicy.Stany pogoraczkowe najczesciej pojawialy sie co 2 dni,wtedy tez nasilal sie ból kolana,goraczka spadla,ból odchodzil.Wyniki powtorzylismy za jakis czas,ob spadlo do 72 natomiast podwyzszylo sie crp do 35.Ogolnie dziecko czuje sie dobrze,nie ma zadnej wysypki,apetyt raz lepszy raz gorszy.Czasem boli ja brzuch i głowa,ale to z reguly przy goraczce.W chcwili obecnej od prawie 2 tyg.nie ma temp.ale czekamy na reszte wynikow pod katem reumatoidalnym.
Czy ktos mial podobny problem?Co to moze byc?
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-10-04 09:16
Czy badanie ASO było robione?
napisał/a: ewa125 2009-10-04 17:13
narazie czekamy na reszte wynikow, w tym ASO
napisał/a: ewa125 2009-10-14 18:31
mamy juz wyniki badan.
ASO -500 j
ODCZYN WAALERA ROSEGO- ujemny
PRZECIWCIAŁA PRZECIW MIEŚNIOM PRĄŻKOWANYM-dodatnie w mianie 160
ANA1 oraz ANCA-ujemne
REAGINY CAŁKOWITE 436,4 UL/ML
WAPŃ 11 MG%
CPK 63 U/L
ASPAT 22
ALAT 13
BIAŁKO 7,5 %
AMYLAZA 37 JM
KAŁ NA PASOZYTY ujemny
TEST NA LAMBLIE-ujemny
BORELIA IgG i IgM- ujemne
dodam ze, corka bierze od paru tyg nurofen, noga od czasu do czasu dalej boli,szczegolnie w nocy,nie moze wyprostowac nogi.Co to moze byc?Czy ktos spotkal sie z takimi objawami?Lekarze twierdza ze nie jest to schorzenie reumatyczne,ale jakies zapalenie na pewno jest poniewaz OB jest 72,Crp 38 ,wiec gdzies ten stan zapalny jest, teraz pytanie gdzie?????
napisał/a: ewa125 2009-10-14 18:31
czekam na szybkie odpowiedzi
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-10-14 19:22
Poprosiłem Petera aby wszedł w wątek. Będzie bardziej kompetenty niż ja.
napisał/a: wikam2 2009-10-14 21:32
Ewa miałam podobny problem. Córka lat 7 często chorowała a stany gorączkowe utrzymywały się non stop. Po kolejnej chorobie doszło obustronne zapalenie ucha środkowego. I właśnie ból kolana. Noga bolała ją do tego stopnia, że zaczęła utykać. Na siebie nałożyły się takie dolegliwości jak : ciągłe przeziębienie, zapalenie ucha, gorączka, ból kości, spadek apetytu, apatia....Pogrzebałam w necie i sama postawiłam sobie diagnozę która zwaliła mnie z nóg....niestety. Poszłam z małą na badania i wyniki były prawie dobre. To znaczy lekarka powiedziała, że jest ok tylko, że jak dla mnie to ok nie było. Poszłam do inneego lekarza również powiedział, że nie ma się narazie czym martwić. Noga dalej bolała....Zrobiłam ASO było w normie. Czekałam 2 tyg na wizytę u ortopedy i neurologa. Parę dni przez wizytą wszystko minęło.....nagle. I od roku spokój. Co było córce do tej pory nie wiem......Nikt właściwie nie wie :/ Oczywiście podczas badań krwi OB było podwyższone za każdym razem.
Lekarze jak i Ci pierwszego kontaktu tak i specjaliści jednogłośnie wysuwali jedną z opinii jakoby ból nogi był spowodowany bólami wzrostowymi. Jednak córkę noga bolała całą dobę a nie tylkow nocy jak najczęściej zdaża sie przy bólach wzrostowych.
Moja sytuacja wygląda na niemal identyczną w porównaniu z Twoją jednak nie jestem w stanie nic powiedzieć ani poradzić ponieważ nie wiem co dziecku mojemu było......Życzę Wam wszystkiego dobrego :)))))
napisał/a: wikam2 2009-10-14 21:35
Ortopeda natomiast twierdził, że ból kolana pomimo wyników badań i tak był spowodowany chorobami. Tzn przeziębieniami itp. Powiedział poprostu, że kości też mogą odreagować i zachorować.......Nie wiem ile w tym prawdy jednak właśnie tak się wyraził.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-10-14 21:41
Tutaj mamy prawdopodonie infekcję paciorkowcową, ale Piotr mysle że bardziej szegółowo odpisze.
napisał/a: Peter 2009-10-15 11:18
wikam - ortopeda miał rację. Był to stan infekcyjny innego typu, niż paciorkowcowy, bo ASO było dobre. Przypuszczam, że była to infekcja bakteriami atypowymi (chlamydia?) lub wirusowa.

Ewa 125 - wyniki są jednoznaczne - to następstwa przewlekłej (nawracającej) infekcji paciorkowcowej. Trochę niepokojące jest miano przeciwciał przeciw mięśniom prążkowanym, ale to może wywołać paciorkowiec.
Leczenie winno obejmować konkretną antybiotykoterapię ( sugerowałbym Biofuroksym) na 7 dni. Po leczeniu ponownie ASO i przeciwciała przeciw mięśniom prążkowanym. W zależności od wyniku, dalsze leczenie.
napisał/a: wikam2 2009-10-15 11:30
Peter bardzo mi miło, iż odnisłes się do mojej sprawy- dziękuję. Nie wiem co było córce bo kiedy jakiekolwiek symtony chorobowe minęły lekarze uznali, że koniec tematu. W zwiążku z czym nie była leczona żadnymi antybiotykami ani niczym innym. Widać tak miało byc. Pocieszajace jest to, że choroba minęła i dziecko jest zdrowe :)
napisał/a: Peter 2009-10-15 11:34
wikam - po prostu organizm poradził sobie z chorobą (infekcją) i to jest najbardziej korzystne. Oczywiście, że obecnie szukanie przyczyn (wprawdzie to jeszcze byłoby możliwe do ustalenia) nie jest konieczne.