Podwyższona bilirubina

napisał/a: testuch123 2014-04-10 21:12
W zeszłym roku podczas badania krwi wyszła mi podwyższona bilirubina całkowita - 1.6mg. Od tego czasu miałem ją sprawdzaną jeszcze trzy razy - 1.4, 1.8, 2.3 i wczorajsze badanie 1.6. Wczoraj również miałem sprawdzaną bilirubinę bezpośrednią 0.5 (norma 0-0.2). Byłem u lekarza i podejrzewał zespół Gilberta lub Willsona (trzęsą mi się ręce od dziecka). We wczorajszym badaniu ceruloplazmina wyszła mi 0,585, a więc na górnej granicy, a nie poniżej normy, co w takim razie wyklucza Willsona. Dodam, że miałem robione dwa razy USG jamy brzusznej i wszystko było w normie. Inne badania ASPAT, GGTP, HCV itd. zawsze w normie. Za tydzień idę do lekarza, któremu pokażę wczorajsze wyniki.

Nie daje mi spokoju jednak fakt, że przy zespole Gilberta powinna być podwyższona bilirubina pośrednia, a bezpośrednia w normie. U mnie obie są podwyższone (0.5 - 1.1). Czy jest się czym martwić, czy jednak przy gilbercie może się zdarzyć, że obie będą podwyższone?

Z objawów zewnętrznych w zasadzie występuje tylko świąd skóry na nogach (głównie wieczorami).