Podrażniona Wątroba a używki

napisał/a: Dante93 2013-10-26 12:27
Witam wszystkich serdecznie.

3 miesiące temu robiłem badania krwi, moczu, tarczycy, cukrzycy i testy na wątrobę.
Jeśli chodzi o ostatni narząd robiłem testy AST i ALT.
AST wyszedł w normie, natomiast ALT 85 , czyli około 2 razy ponad normę, co oznacza lekkie uszkodzenie wątroby. Zrobiłem również testy na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C i na szczęście wyniki wyszły negatywnie.

I stąd moje pytanie.
Lekarka (specjalizująca się w schorzeniach wątroby) mówiła, że jeśli chodzi o używki, zalecany jest brak spożywania alkoholu w większych ilościach (tzn. mówiła że kieliszek, piwko raz na jakiś czas może być, ale żeby nie urządzać popijawek itd.)
.
Spytałem się jej również jak wygląda sprawa z papierosami, na co odpowiedziała, że papierosy nie komplikują pracy wątroby oraz że jeśli chcę to mogę palić. Mówiła że tyle prac o wątrobie napisała, że zna się na rzeczy, Oczywiście się trochę zdziwiłem. Palę papierosy od czasu do czasu, lecz chciałbym się dowiedzieć czy utrudniają one prace wątrobie, szczególnie uszkodzonej? W końcu oczyszcza ona krew.

I jeszcze jedno pytanko. Co sądzicie o Ostropeście plamistym, podobno bardzo dobry na wątrobę. Czy ktoś słyszał?
Dziękuję za odpowiedź.
napisał/a: ~Anonymous 2013-10-26 13:22
Jeśli przestaniesz palić to z całą pewnością cały organizm będzie ci wdzięczny.Wątroba nie wykazuje zmian przy paleniu.A ostropest plamisty jak najbardziej. Jest na tym forum wiele poruszanych wątków na ten temat. Pozdrawiam.
napisał/a: Dante93 2013-10-26 14:05
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam