Podniesiony ALAT

napisał/a: Arol 2007-03-26 14:48
Witam
Od wielu lat jestem krwiodawcą. Właśnie dzisiaj dowiedziałem się że mam znacznie podniesiony czynnik ALAT. W przychodni norma 1444 ja mam 218. Przez ostatnie kilka miesięcy zacząłem dosyć intensywnie biegać + jazda na rowerze + intensywne "maratony" górskie. Nie pije Wink. CZy ten mój wysiłek może by7ć przyczyną podniesienia się ALATU ??

Pozdrawiam
Arol
napisał/a: Peter 2007-03-26 14:51
Tak, może to być przyczyną podniesionego ALAT. Jednakże mogą być też inne przyczyny (choroby nerek, wątroby, mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego).
napisał/a: Arol 2007-03-26 15:08
Oczywiście norma to 144 ja mam 218

[ Dodano: 2007-03-26, 15:15 ]
Krew oddaję regularnie co 2 miesiące - ten problem z ALAT - em wystąpił dopiero teraz. Poradźcie jakie badania zrobić. Nigdy wcześniej nie miałem problemów zdrowotnych, dlatego teraz trochę panikuje.

Pozdrawiam
Arol
napisał/a: Peter 2007-03-26 19:01
Jako krwiodawca przechodzisz szczegółowe badania. Nie sądzę, żeby coś poważnego Ci zagrażało. Proponuję przy tak intensywnym treningu więcej witamin i mikroelementów. Dla sportowców jest bardzo duża gama takich preparatów (oczywiście nie mam na myśli dopalaczy). Po dużym wysiłku i w trakcie wysiłku należy pić dużo wody mineralnej. Gdy masz czasem "zakwasy", to dobrze odkwasza preparat Basica (do kupienia w aptece). A poza tym możesz się upewnić konsultując tą sprawę z lekarzem, najlepiej internistą.
napisał/a: eblis 2007-04-29 11:13
Też byłam krwiodawcą i też za którymś razem dostałam informację, że mam podwyższony ALAT. Tylko, że ja się tak nie wysilałam fizycznie Miałam półroczną przerwę między kolejnymi donacjami i właśnie po tej przerwie okazało się, że mam podwyższone wyniki (norma 144, a ja miałam niecałe 500). Okazało się, że mam autoimmunologiczne zapalenie wątroby. A też taka zdrowa byłam Mam nadzieję, że u Ciebie skończy się lepiej
napisał/a: rafalpe 2009-02-03 15:25
Witam, proszę poradźcie mi co robić!!!

Pod koniec grudnia 2008 zrobiłem badania krwii, wyszło ok poza ALAT - 136. Przestraszony pobiegłem na USG jamy brzusznej ale wyszło jak najbardziej prawidłowo. Dodam że mam nadwagę i wtedy moja dieta pozostawiała duuużo do życzenia. Więc od nowego roku zmieniłem dietę (zero słodyczy, zero smażonego, zero alkoholu), zacząłem się ruszać (ale nic nie schudłem). Pod koniec stycznia powtórzyłem badania krwii z nadzieją że będzie lepiej a tu.... ALAT - 182!!! ASPAT - 63!!! Amylaza, bilirubina w normie, GGTP - 59 (norma 55). Dodam że w styczniu brałem Essentiale Forte - jak się teraz dowiedziałem w zbyt dużych dawkach bo 6 kapsułek dziennie + Hepatil.

Czy ktoś może podpowiedzieć czemu ten ALAT tak szaleje? Co może być tego przyczyną? Dodam jeszcze że tego Essentiale Forte oraz Hepatilu nie zapisał mi żaden lekarz - brałem go na własne widzimisie.
napisał/a: IZABELA 81 2009-04-15 21:38
WITAM
DZIŚ ODEBRAŁAM WYNIKI BO WCZEŚNIEJ MIAŁAM NIE ZA CIEKAWE MIAŁAM DALEJ MAM PROBLEM Z CUKREM JAK NA RAZIE JESTEM NA TABLETKACH I DIECIE TO CUKIER NORMUJE MI SIĘ. ALE PROBLEM MAM Z *** ALAT *** I *** ASPAT ***
WYNIKI MAM KIEPSKIE ALAT WYNIÓSŁ - 212,23 A NORMA JEST 31
A ASPAT WYNIÓSŁ - 97,97 A NORMA JEST DO 31
MIAŁAM ROBIONE WCZEŚNIEJ BADANIA HBs antygen BYŁ UJEMNY P.ciała anty-HCV
CZY KTOŚ Z WAS MOŻE MI POWIEDZIEĆ JAKA MOŻE BYĆ PRZYCZYNA??? DO LEKARZA JESTEM UMÓWIONA DOPIERO NA NASTĘPNY TYDZIEŃ ALE SIĘ NIECIERPLIWIE. CZEKAM NA ODPOWIEDŹ.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-04-17 14:23
1. Jakie leki bierzesz.
2. Jesteś otyła?
3. Jak z dietą.
4. Jak z alkoholem?
napisał/a: Badhed 2009-05-14 09:36
Witam,
Moje pytanie wiąże się z podwyższonym Alatem (przy wszystkich wynikach w normie alat mam 64).
Czy bakteria helicobacter może wpływać na podwyższenie Alatu??
Dodam, że z dietą u mnie zawsze było średnio, alkohol co weekend w zasadzie i nadwaga. Czy to ma duży wpływ na powyższe badanie. Dzięki za odpowiedź.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-05-14 11:06
Bakteria nie ma wpływu, natomiast te rzeczy które wymieniłeś zdecydowanie Tak.
napisał/a: Badhed 2009-05-14 11:19
Dzięki za odpowiedź.
Widzę, że szykuje mi się dietka. Tylko jak ja bez piwka wytrzymam;) Powtórzę badania za około pół roku i dam znać. Jednocześnie kupię sobie Essentiale Forte i będę profilaktycznie jadł zgodnie z ulotką.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-05-14 11:42
Badhed napisal(a):Dzięki za odpowiedź.
Widzę, że szykuje mi się dietka. Tylko jak ja bez piwka wytrzymam;) Powtórzę badania za około pół roku i dam znać. Jednocześnie kupię sobie Essentiale Forte i będę profilaktycznie jadł zgodnie z ulotką.


Wiesz jak wypijesz nawet co sobotę kilka piwek to nic Ci nie będzie. Ważne aby nie było to co dzień i żeby uważąć z dietą (unikać smażonego, chipsów, tłustego irp.).

Essentiale jak najbardziej wskazane.