Podejrzenie boreliozy, od jakiego dr skierowanie na badania?

napisał/a: user1xx 2014-11-11 00:06
Witam.
Mam podejrzenia, że mogę być nosicielem boreliozy. Byłem na konsultacji u lekarza rodzinnego i też przyznał rację, że wszystko na to wygląda. Zasugerował zrobienie badań odnośnie boreliozy a dokładniej badanie z krwi na przeciwciała przeciwko Borelii w klasie IgM i IgG.
Niestety powiedział, że on sam nie może dać skierowania na takie badania i zasugerował, żebym zrobił je na własny koszt lub ewentualnie mógłbym od niego otrzymać skierowanie do przychodni chorób zakaźnych ale podobno czeka się tam ok. roku na przyjęcie.
Nie bardzo mam fundusze obecnie i przeglądając zasoby w Internecie wyczytałem, że jest możliwość aby takie skierowanie wystawił na badania odnośnie boreliozy lekarz specjalista ale nie tylko od chorób zakaźnych a np. może niby takie skierowanie wystawić lekarz specjalista dermatolog lub neurochirurg.
Chciałbym zapytać czy jest to prawda?
Chciałbym tez zapytać o same badanie, naczytałem się sporo, że jest to badanie mało precyzyjne i często przekłamuje wynik. Czy warto je robić? Czy jest jakiś inne badanie które jest bardziej skuteczne? Co zrobić aby wykryć ewentualne zakażenie boreliozą?
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
napisał/a: Agata1001 2014-11-11 10:35
Witaj,niedawno miałam robione takie badanie i jak najbardziej może Ci to skierowanie wystawic dermatolog.Trzeba jej tylko powiedziec,że jest takie podejrzenie i lekarz ogólny kazał Ci to sprawdzic...Jeśli chodzi o wynik tego badania to niewiem jak to jest,bo ja mam wiele objawów ale w tym badaniu boleriozy nie wykryto..Myślę nad Western Blotem.Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-11-11 11:00
Z tych tańszych a wiarygodnych jest badanie Western Blot. W jakiej klasie zależy ile czasu minęło od ugryzienia kleszcza.

Skierowanie może oczywiście wystawić nie tylko specjalista zakażnik ale także inny, który uzna że potzrebuje to dla własnej diagnostyki. Czyli jeżeli Twoje objawy to ból głowy to oczywiście może takie skierowanie dać neurolog itp. Nie licz że da Ci skierowanie np. dermatolog jak pójdziesz do niego z bólem kolan.

Oczywiście jeżeli przypuszczenia co do zarażenia boreliozą są prawdopodobne to test zrobiłbym prywatnie. Bo na skierowanie będziesz czekał 6-12 miesięcy aż przyjmie Cię specjalista a potem ten i tak będzie Cię leczył po swojemu i nie liczyłbym, że na "dzień dobry" da Ci skierowanie tylko dlatego że Ty chcesz. A kolejna sprawa specjalista zleci Ci badanie zapewne testem Elisa który wiarygodny niestety nie jest.

100 zł to nie majątek i lepiej od razu zrobił a nie bujać się latami po specjalistach gdzie w między czasie na leki przez nich przepisane wydasz 10 razy tyle.
napisał/a: Pingwinka 2014-11-11 11:42
Zgadzam się całkowicie, w ogóle czasami lepiej zapłacić i mieć to z głowy niż się męczyć..
napisał/a: Agata1001 2014-11-12 22:48
Witam jeśli mogę dołaczyc swoje pytanie do wątku,będe wdzieczna za podpowiedz:)Czy ktoś z Wrocławia lub okolic mógłby doradzic gdzie takie testy najlepiej wykonac?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-11-13 05:53
Myślę, że każde większe laboratorium wykonuje badania na boreliozę i to nawet te jeszcze dokładniejsze niż WB.
napisał/a: Agata1001 2014-11-13 07:47
Dzieki za odpowiedz,tylko wiem że bolerioze cięzko wykryc w badaniu..trzeba powtarzac kilka razy,dlatego pytam czy ktoś mógłby polecic dobre labolatorium gdzie zajmują się takimi badaniami..Niestety dr.Wielkoszyński z Bytomia robi w obecnej chwili tylko całe pakiety za 1300 zł...a na taki mnie nie stac...
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-11-13 08:05
Boreliozy w cale nie ciężko wykryć, tylko trzeba zrobić test min. Western Blot, a nie archaiczny Elisa. WB to wiarygodność 80%, więc spora. Jeżeli jednak objawy ewidentnie wskazują na boreliozę a WB wyjdzie negatywny można wtedy myśleć o badaniu np. PCR.
Koszt WB w jednej klasie to ok. 100 zł, więc nie jakiś majątek a powtarzać nie trzeba jak Elisa.
napisał/a: user1xx 2014-11-16 18:13
Dziękuje za odpowiedzi.

Do lekarza zakaźnika czeka się u mnie rok czasu, więc odpada.

Ogólnie tak jeszcze myślałem nad sprawdzeniem ile się czeka do neurologa, może on by mi ewentualnie dał te skierowanie na badanie pod kątem boreliozy.
Jednym jeszcze wyjściem jest udać się do dermatologa i liczyć, że da takowe skierowanie, tylko jak ja wytłumaczę to, że w tej sprawie przyszedłem do dermatologa, a nie innego lekarza skoro nie mam obecnie chociażby tego rumienia na skórze.
W ostateczności wykonam te badania samodzielnie, koszt ok. 100zł i jest to suma jeszcze do zaakceptowania, gorzej tylko, że te badania są mało skuteczne i wiarygodne. Jednak lekarze mówią, że są podstawą i dopiero po zrobieniu tego badania warto ewentualnie zrobić Western-Blot, który też jest nie do końca wiarygodny.
No i teraz sam nie wiem, jak będę robił te badania z własnej kieszeni, to co lepiej zrobić, dopłacić i zrobić od razu Western-blot czy zrobić jak radzi lekarz czyli te zwykłe ELISA??
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-11-17 06:24
Napisałem wyżej, że Elisa to test archaiczny z fatalną dokładnością.
napisał/a: user1xx 2014-11-23 17:47
Zarejestrowałem się do dermatologa i neurologa, może uda mi się otrzymać od którego z tych lekarzy skierowanie na badanie pod kątem boreliozy nawet niech będzie to ELISA, w razie co na Western-Bolt-a zapłacę sam. Ogólnie liczę, że da mi te skierowanie neurolog, bo głowa mnie boli i to w różnych miejscach, pamięci, koncentracji nie mam... W razie jakbym nie dostał to na litość może uda mi się wziąć od dermatologa choć rumienia nie mam i raczej nie miałem.
Do wyżej opisanych specjalistów mam wizyty w przyszłym tygodniu. Jak żaden z tych lekarzy mi nie da skierowania to będę musiał sam za nie zapłacić.

Mam jeszcze takie pytanie czy np. w przypadku gdybym trafił do szpitala to tam by mi mogli te badania pod kątem boreliozy zrobić?
Ostatnio tak źle się czuje, że nie wiem czy w końcu tam nie trafię.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-11-23 17:52
Useer napisal(a):Zarejestrowałem się do dermatologa i neurologa, może uda mi się otrzymać od którego z tych lekarzy skierowanie na badanie pod kątem boreliozy nawet niech będzie to ELISA, w razie co na Western-Bolt-a zapłacę sam. Ogólnie liczę, że da mi te skierowanie neurolog, bo głowa mnie boli i to w różnych miejscach, pamięci, koncentracji nie mam... W razie jakbym nie dostał to na litość może uda mi się wziąć od dermatologa choć rumienia nie mam i raczej nie miałem.
Do wyżej opisanych specjalistów mam wizyty w przyszłym tygodniu. Jak żaden z tych lekarzy mi nie da skierowania to będę musiał sam za nie zapłacić.

Mam jeszcze takie pytanie czy np. w przypadku gdybym trafił do szpitala to tam by mi mogli te badania pod kątem boreliozy zrobić?
Ostatnio tak źle się czuje, że nie wiem czy w końcu tam nie trafię.


Oczywiście, że mogą zrobić. Ale nie liczyłbym że z bólem głowy będą Cię diagnozować w kierunku boreliozy.