Podcinanie wędzidełka języka

napisał/a: BLACKs 2007-01-26 18:03
Witam wszystkich forumowiczów

Nie wiedziałem, gdzie dokładnie umieścić ten temat, więc za pomyłkę z góry przepraszam.

Mam 15 lat. Moim problemem jest wada wymowy - wymawiam "r" jako "j" albo głuche. Logopeda mi nie pomógł, a ostatnio słyszałem, że przyczyną może być wędzidełko języka i że można je przyciąć, o ile lekarz stwierdzi jego wadę. Czy jest to prawda? I czy w moim wieku taka operacja przyniosłaby jakieś korzyści? Nie wiem także, czy po operacji będę musiał uczęszczać do logopedy.

Za pomoc dziękuję.

Pozdrawiam, BLACKs.
napisał/a: Pirosss 2008-08-25 15:13
Elo, twoja wypowiedź przypomina dokładnie taki przypadek jak mój... Mam 15 lat od 12 lat chodziłem do Logopedy co w żadnym stopniu nie przynosiło skutków, jednakże ja zamiast wymawiać głoskę "r" wymawiam "ł", np. zamiast czwartek, mówię czwałtek... Słyszałem o takich operacjach ale nie jestem pewny czy to coś daje, widać że nikt na razie nie myśli o wypowiedzeniu się na ten temat... Logopeda, w takich wypadkach mało pomoże...
Pozdro
napisał/a: bmarta1 2009-08-18 20:49
Jako logopeda mogę powiedzieć, że my logopedzi możemy stwierdzić "stan" wędzidełka podjęzykowego i zadecydować czy zabieg podcięcia jest potrzebny czy też nie.
Samo podcięcie jednak nie jest rozwiązaniem, należy po zabiegu wykonywać szereg ćwiczeń, aby nie doszło do ponownego zrośnięcia i powstania blizny.
Głoska "r" może być nieprawidłowo realizowana jesli wędzidełko jest zbyt krótkie, ponieważ ogranicza to ruchomość języka.
Życzę powodzenia
napisał/a: QueeneCat 2010-03-13 16:58
Moj problem nie jest taki jak wasz , ale moze ktos moze mi pomoc..
Moi znajomi mowia mi ze mam strasznie krotki jezyk i to prawda
Ostatnio uslyszalam o podcinaniu wedzidelka
Gdy wytykam jezyk to taka blonka czy co tam jest mnie boli
Do kogo mam sie zwrocic zeby mi to zrobili i co mam mu powiedziec i czy napewno mi to zrobia??
Prosze o pomoc
napisał/a: Jowika 2010-07-15 00:32
Jestem logopedą i często uświadamiam swoim pacjentom konieczność podcięcia wędzidełka. Ty również możesz zacząć od wizyty u logopedy. Jednak konieczna będzie wizyta u chirurga stomatologa lub ortodonty. Lekarz po obejrzeniu wędzidełka podejmie decyzję, czy należy je podciąć. Jednak samo podcięcie wędzidełka, to tylko połowa sukcesu. Po tym zabiegu już na następny dzień trzeba wykonywać ćwiczenia języka. Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym / takim, jak np. przy wyrywaniu zęba/ i trwa chwilkę. Podobno nie taki diabeł straszny. Powodzenia!