początkowa astma?

napisał/a: pb61 2013-08-08 04:48
Dzień Dobry,
Czy można mówić o początkach astmy, kiedy występują następujące objawy:
1. Pojawiające się od ok. 2 miesięcy duszności, utrudnione oddychanie (w przeszłości - sporadyczne niewielkie duszności na przestrzeni kilku lat).
2. Uczulenie na kurz.
3. Uczucie pieczenia w klatce piersiowej, gardle - podczas wdechu czy odkasływania.
4. Utrzymujące się od kilku lat pokasływanie w związku z gromadzącą się wydzieliną.
5. Przebyte 3 lata temu zakażenie mycoplazmą i chlamydią pneumonie - ostanie wyniki badań zrobionych ok. 2 lat temu - podwyższone.
6. Dobre wyniki pogłębionej spirometrii.
napisał/a: Peter 2013-08-08 10:04
Można mówić, aczkolwiek nie wszystkie objawy tutaj wymienione mogą o niej świadczyć.
Nadmienię, że niewłaściwie leczone lub niedoleczone infekcje m. in. tymi bakteriami prowadzą do astmy.
napisał/a: pb61 2013-08-10 00:19
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy są jakieś sposoby, żeby wykluczyć astmę i stwierdzić, że to pozostałość po infekcji?
napisał/a: Peter 2013-08-13 14:28
Zrobić rtg płuc, ponowne (aktualne) badania IgG, IgM i IgA w kierunku mycoplasma pneumoniae i chlamydia pneumoniae i będzie wiadomo, czy to pozostałość po infekcji.
napisał/a: pb61 2013-08-13 21:40
Dziękuję. Właśnie dzisiaj odebrałam wynik na mycoplasmę. IgG wyszło 11,5, czyli wynik wątpliwy. Na Chlamydię jeszcze nie było wyników. Nie wiem dlaczego. Czy ten wynik oznacza, że coś jest niedoleczone?
Pozdrawiam:)))
napisał/a: Peter 2013-08-14 14:09
Taki poziom przeciwciał uznaje się za prawidłowy.
napisał/a: pb61 2013-08-15 02:49
Bardzo dziękuję:)))
napisał/a: pb61 2013-08-16 22:37
Dzień Dobry,
Odebrałam pozostałe wyniki badań. Okazuje się, że Chlamydia pneumoniae IgG wynik 19,6. Czy to może dawać takie objawy, jak napisałam? "Dorzucę" jeszcze kilkuletnie problemy zatokowe - mam skierowanie na CT zatok. Czy z tym wszystkim iść do pulmonologa, czy lepiej zostać przy alergologu? Tylko, że wizyta u alergologa dopiero w październiku:(
Będę wdzięczna za podpowiedź:)
napisał/a: Peter 2013-08-26 10:32
Ten wynik jest w normie.
Jeśli masz problemy z zatokami (od dawna), to najprawdopodobniej od tego jest ten problem. Może to być tzw. zespół zatokowo-oskrzelowy. Tak więc w pierwszej kolejności dobry laryngolog.
napisał/a: pb61 2013-08-26 22:38
Dziękuję:))) Jutr już mam zamówioną wizytę u pulmonologa, więc pójdę, ale na pewno poszukam jakiegoś sensownego laryngologa. Tym bardziej, że te duszności często pojawiają się, jak leżę (niekoniecznie śpię).
napisał/a: pb61 2013-08-28 22:23
Peter, czy mogę Cię jeszcze o coś zapytać? Przeczytałam w internecie, że zespół zatokowo-oskrzelowy występuje tylko u dzieci, a ja już dawno, dawno temu byłam dzieckiem. Czy może pojawiać się również u dorosłych?
napisał/a: pb61 2013-08-28 22:25
Peter, czy mogę Cię jeszcze o coś zapytać? Przeczytałam w internecie, że zespół zatokowo-oskrzelowy występuje tylko u dzieci, a ja już dawno, dawno temu byłam dzieckiem. Czy może pojawiać się również u dorosłych?