Po zdjęciu gipsu - kość promieniowa

napisał/a: Yamakasi 2011-05-30 12:54
Witam właśnie zdjęli mi gips !Miałem 4tyg. rękę w nadgarstku.Pęknięta kość promieniowa.Na chirurgi powiedzieli mi żebym uważał na tą rękę(ze zginaniem jej i żebym na nią nie upadł) i że za parę dni ręka wróci do normy.I oto moje pytania.
1.Czy ręką muszę ruszać czy sama wróci do normy.Szczerze powiem że boję się nią ruszać aby nie nabawić się jakiegoś urazu. Oczywiście będę starał się troszeczkę nią ruszać.
2.Gdy lekarzowi powiedziałem że minęło już 4tyg.Kazał ściągnąć od razu gips. Po dotykał tą kość którą miałem pękniętą i powiedział że bardzo dobrze mi się zrosła.Nie zrobił mi rentgenu.Może tak być?
3.Ręka jest mocno ograniczona że zgięciem w lewo ponieważ gips miałem lekko przekrzywiony na prawo.Czy to normalne?
napisał/a: motti 2011-05-30 17:52
A w jakim jestes wieku?
napisał/a: Yamakasi 2011-05-30 20:58
14lat nic wcześniej nie miałem złamane
napisał/a: motti 2011-05-30 21:37
Yamakasi napisal(a):Witam właśnie zdjęli mi gips !Miałem 4tyg. rękę w nadgarstku.Pęknięta kość promieniowa.Na chirurgi powiedzieli mi żebym uważał na tą rękę(ze zginaniem jej i żebym na nią nie upadł) i że za parę dni ręka wróci do normy.I oto moje pytania.
1.Czy ręką muszę ruszać czy sama wróci do normy.Szczerze powiem że boję się nią ruszać aby nie nabawić się jakiegoś urazu. Oczywiście będę starał się troszeczkę nią ruszać.
2.Gdy lekarzowi powiedziałem że minęło już 4tyg.Kazał ściągnąć od razu gips. Po dotykał tą kość którą miałem pękniętą i powiedział że bardzo dobrze mi się zrosła.Nie zrobił mi rentgenu.Może tak być?
3.Ręka jest mocno ograniczona że zgięciem w lewo ponieważ gips miałem lekko przekrzywiony na prawo.Czy to normalne?


1. Musisz ruszać, "sama" nie wróci do normy. :) Wszystko do granicy bólu, wykonywane siłą Twoich własnych mięśni jest dozwolone.
2. Może tak być, nie zawsze trzeba robić ponowne zdjęcie, szczególnie jeśli klinicznie złamanie jest zagojone. Chirurg oszczędził Ci odrobiny promieniowania.
3. Rozrusza się, ćwicz nią, patrz punkt 1. Siłą własnych mięśni nie zrobisz sobie krzywdy, jedyne niebezpieczeństwo to takie, że upadniesz i znów się złamie, więc np z rolek bym na jakiś czas zrezygnował.
napisał/a: Yamakasi 2011-05-31 07:58
Czy ta ręka pęknięta będzie od teraz bardziej podatna na urazy i złamania i czy wróci mi pełna sprawność ręki(siła)czy muszę ją ćwiczyć?
napisał/a: Robul 2011-05-31 10:41
Ręka wróci Ci do pełnej sprawności ! Ćwiczyć musisz tak jak wyżej masz napisane. Ruszać nią w granicach bólu ale podnoszenie ciężarów oraz tak jak masz wyżej napisane jazdę na rolkach sobie odpuść. Staraj się ręką wykonywać codzienne czynności np zmywanie naczyń czy pranie ręczne. To że nie możesz prostować ręki spowodowane jest przez przykurcz, który szybko ustąpi.
Wiem że teraz wydaje Ci się że ręka jest bardzo słaba spowodowane jest to długą izolacją od bodźców zewnętrznych uczycie to ustąpi z czasem a sama ręka tak jak wyżej napisałem będzie w pełni sprawna.

Pozdrawiam!
napisał/a: Yamakasi 2011-06-11 10:40
Witam ręka już o wiele sprawniejsza.Ale minęło już niecałe 2 tyg i ręka czasami jak nią mocno pracuje to mnie boli i po wewnętrznej stronie poniżej dłoni jest lekka opuchlizna w stosunku do drugiej ręki.
napisał/a: Yamakasi 2011-06-13 14:16
pytanie nadal aktualne
napisał/a: ulna 2011-06-13 20:37
objawy takie jak ból, czy obrzęk są normalne w takim przypadku