Po usunięciu ósemek wziąć antybiotyk czy nie?

napisał/a: akcent2 2013-03-06 15:47
Witam,

Tyzdień temu miałem usuniętą ósemkę, nie czułem bólu podczas zabiegu i po nim. rana po 5 dniach zaczęła ropnieć, zacząłem czuć bardzo delikatny ból, wyciekała mi cuchnąca ropa. Byłem dziś u stomatologa stwierdził że goi się ładnie, ale wypłukał ranę jakąś solą i wsadził mi w ranę tabletkę,

Ponadto przepisał mi antybiotyk Aupmentin 625mg in tabl 14
Stosować 1tbl co 12h

Jednak antybiotyku nie zażyłem. Wczoraj miałem usuniętą kolejną ósemkę i troszkę mnie w domu bolało. Lekarz mówił bym wziął ten antybiotyk przez 5 dni. Jednak wogóle mnie nie bolało więc nie wziąłem go do dziś. Rana po ostatnim zębie ma skrzep, tylko delikatnie nieprzyjemnie pachnie i to mnie wkurza. Z pierwszego zęba ropa już przestała chyba wyciekać.

Nie chcę brać antybiotyków ponieważ nie boli mnie nic i wolał bym bez. Jednak może zastosować jakieś płukanie ziołami czy czymś? Chodzi o to by brzydko nie pachniało mi z ust.

Dlatego pytam Was, czy wziąć ten antybiotyk mimo że nic mnie nie boli?
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-06 17:07
Witaj.
Tu właśnie wkradło się troszeczkę błędne myślenie. To, że nie wycieka ropa nie znaczy, że takowa nie istnieje. Otóż ona może tam sobie swobodnie siedzieć. Antybiotyk jest jak najbardziej wskazany, a 5 dni to nie jest jakiś długi okres i absolutnie nie będzie to miało żadnego większego wpływu na Twój organizm.
Płukanek stosować narazie żadnych nie wolno tzn. nie można używać płynów do płukania jamy ustnej, szałwi, rumianku, sody etc. Jedyna moja rada to przyjąć antybiotyk wg zlecenia lekarza. Pozdrawiam :)
napisał/a: akcent2 2013-03-06 20:04
Jutro rano mam badania krwi, więc może wstrzymam się już do jutra by nie wyszły fałszywe wyniki. A później wezmę, chociaż nie wiem czy nie za późno? Drugi wyrwany ząb miałem wczoraj o 18. a jutro wziął bym dopiero antybiotyk.

PS. alkoholu nie można pić razem z tym antybiotykiem prawda?
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-06 21:41
Tak już zacznij antybiotyk od jutra, po pobraniu krwi - nie będzie to za późno bo organizm i tak na niego zareaguje. Tak, przy antybiotykoterapi nie można pić alkoholu, ale to jest niedługi okres, więc myślę, że te 8-10 dni nie będzie bardzo długim okresem :)
napisał/a: akcent2 2013-03-06 23:26
"że te 8-10 dni nie będzie bardzo długim okresem"

Z mojej prespektywy... studenta, jest to cała wieczność ;) heh

PS. Stomatolog zalecił mi płukać jamę takim płynem przewiw bakteryjnym eludril
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-07 15:20
rozumiem z tym alkoholem, ale niestety trzeba jakoś wytrzymać :)) heh przynajmniej starać się nie spożywać tego alkoholu w trakcie kuracji ;)
płukanie przez pierwsze 5 dni po ekstrakcji nie jest dobrym sposobem zwłaszcza płynami do higieny jamy ustnej.
napisał/a: akcent2 2013-03-07 15:39
Ok dzięki wielkie za odpowiedzi.
Dziś wziąłem antybiotyk. Mam w sumie 7 tabletek czyli na 3,5 dnia więc chyba wystarczy. Zwłaszcza że widzę iż już jest całkiem nieźle z dziurami... po zębach :)
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-07 15:43
No więc ten alkohol już po 5 dniach możesz zacząć spożywać :))) oby było tylko lepiej po tym antybiotyku. Pozdrawiam :)
napisał/a: viki71 2013-03-07 20:50
ratownik_0395 napisal(a):rozumiem z tym alkoholem, ale niestety trzeba jakoś wytrzymać :)) heh przynajmniej starać się nie spożywać tego alkoholu w trakcie kuracji ;)
płukanie przez pierwsze 5 dni po ekstrakcji nie jest dobrym sposobem zwłaszcza płynami do higieny jamy ustnej.

Z tego ,co pamietam,Eludril zapobiega własnie stanom zapalnym i jest wskazany po usunieciu zębów,jednak ze względu na skrzep nie można płukać energicznie,tylko delikatnie w zsadzie tyle,żeby płyn rozlał się po jamie ustnej.
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-07 21:31
Mi po usunięciu ósemek, a usuwane miałem dwie chirurdzy mówili, żeby absolutnie nie płukać niczym przez min. 5 dni czy to szałwia, soda, rumianek, płyny do płukania jamy ustnej etc. więc na tym doświadczeniu bazuję.
napisał/a: akcent2 2013-03-08 18:46
Słuchajcie jest sprawa ;)


Dziś rano wziąłem antybiotyk, czy dziś wieczorem mógł bym się napić delikatnie (max 3 piwka) ? Wziąłem 3 tabletki w sumie antybiotyku i rany widzę mi się zagoiły już, czuję się dobrze, nie boli. Jest to mocny antybiotyk? spożył bym alkohol po około 14h od wziecia antybiotyku. Ogólnie myśle przerwać już branie antybiotyku bo jest okej.
napisał/a: ratownik_0395 2013-03-08 18:57
Wiem, że rozczaruję, ale nie bardzo widzę alkohol przy antybiotyku, a tym bardziej przerwanie antybiotyku bo jest dobrze. Jeszcze trochę i będzie po leczeniu, więc radziłbym wytrzymać :)))