Po usunięciu migdałków - pytanie do Petera

napisał/a: Lesiu85 2007-08-27 22:17
Witam.
Byłem dziś na kontroli u otolaryngologa. Minęły 3 tygodnie od usunięcia migdałów. Wszystko ładnie się goi. Natomiast jest jeszcze jeden problem. Cały czas mam zaczerwienione gardło, ale mnie nie boli, i w krtani po prawej stronie robi mi się kluska (takie same objawy miałem podczas przewlekłego zapalenia migdałów przez 8 miesięcy). Lekarka dziś stwierdziła, że jest to od lekkiego refluksu i zapisała mi Helicid. Już wcześniej dostawałem ten lek, brałem góra dwa tygodnie, a potem mi go odstawiano. Ja ,szczerze powiedziawszy, nie widzę związku między moimi dolegliwościami a zapisywaniem tego leku. Otóż odchrząkuję taką biała, gęstą wydzielinę, która tworzy mi się bezpośrednio w krtani. Nie zauważyłem, aby treść żołądkowa mi się cofała - nie odczuwam pieczenia, zgagi etc. (czasami coś się cofnie, jak każdemu, bynajmniej nie wywoływało to u mnie nigdy jakiś klusek i zaczerwienionego gardła) Nie wiem, po co dostałem taki lek? Jak wspomniałem, brałem go wcześniej i nic on nie zmieniał, jeśli chodzi o moje zaczerwienione gardło i wydzielinę w krtani. Myślałem, że po usunięciu migdałów ta kluska zniknie, a gardło będzie wyglądać normalnie. A może taki stan nie jest niczym nadzwyczajnym po 3 tygodniach od operacji? Może coś na rzeczy jest z refluksem, tylko trzeba dłużej przyjmować leki? Zadaje te pytania, ponieważ strasznie mnie to trapi, śpiewam i z moim głosem w ostatnim czasie nie jest najlepiej (o czym pisałem we wcześniejszych postach) - w jednym sektorze strasznie chrypi, a foniatra stwierdziła, że to od twardego nastawienia głosowego i muszę zacząć chodzić na emisję głosu. Jednak jak dziś usłyszałem o tym refluksie od lekarki ze szpitala, to zacząłem się znowu niepokoić, bo wiem, że może to zakończyć się jakimiś zmianami na strunach (choć Ona mnie uspokajała i powiedziała, że między strunami gromadzi mi się trochę wydzieliny, a z błoną wszystko jest ok). Jak pisałem w jednym z ostatnich postów, foniatra mówiła o jakiś zmianach na błonie strun głosowych wskutek ciągłych angin. Po 2 tygodniach te zmiany zniknęły i powiedziała mi, że jedynie ćwiczeniami mogę pozbyć się chrypki...
Jak Pan sądzi, czy te objawy, które opisałem, mogą wskazywać na refluks?
Pozdrawiam!
napisał/a: Peter 2007-08-28 08:29
Raczej nie. Czy w ogóle przed usnięciem migdałków konsultowałeś się z foniatrą? Nie usuwa sie migdałków, jak ktoś pracuje głosem!!!!!
Barwa tonu głosu się zmienia i nie jestem pewien, czy trening cos tu pomoże.
Moja rada jest następująca: Poczekaj jeszcze ze 2 tygodnie. jak nie będzie poprawy, koniecznie wykonaj szczegółowy wymaz na posiew (proszę poprosić laboratorium o podanie nazw wyizolowanych bakterii, a nie zdawkowe - flora fizjologiczna lub sprofityczna). Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.
napisał/a: Lesiu85 2007-08-28 11:22
Tak, między innymi foniatra zalecił mi usunięcie. Potem byłem u jakiegoś profesora nadzwyczajnego i też kazał usunąć, bo wychodziły jakieś białe czopy i ropa. Stwierdził, że nie pełnią już one swojej funkcji, a jedynie szkodzą. Ogólnie z tą chrypką miałem problem już wcześniej, przed usunięciem. Barwa mi się jakoś szczególnie nie zmodyfikowała, całkiem ładnie mi wycięli z zachowaniem anatomii gardła.
napisał/a: Peter 2007-08-28 14:04
A więc ok. Pozostaje tylko sprawdzenie, czy nie ma dalej infekcji.
napisał/a: Lesiu85 2007-09-01 17:47
Od zabiegu minął już prawie miesiąc. Lekarka w szpitalu powiedziała, że do tego czasu należy wstrzymać się z siłownią i aktywnością fizyczną. Dziś zrobiłem sobie 1. trening Myśli Pan, że już mogę zacząć stosować ten gainer "Mass XXL" z węglowodanów i białka serwatkowego? (pisałem o nim w jednym ze wcześniejszych postów) A co do tej infekcji, to jeszcze podskoczę we wtorek do szpitala, żeby lekarka zobaczyła, czy te leki na refluks coś dają i zapytam się o ewentualny posiew z gardła
napisał/a: Peter 2007-09-02 16:47
Wstrzymaj się jeszcze z tą odżywką. Cierpliwości.