Po operacji prostowania przegrody i zmniejszania malzowin

napisał/a: Bofain 2014-11-03 01:07
Przeszedłem operację prostowania przegrody nosowej około 2 lat temu oraz kriochirurgię małżowin nosowych dolnych.

Przegroda była skrzywiona tak że zablokowaną miałem całkowicie lewą dziurkę a prawą względnie dobrze oddychałem.

Po operacji lewa przegroda która była zablokowana w tym momencie oddycha mi się bardzo dobrze. Gdy leżę na lewym boku lub cykl nosowy "blokuje" tę lewą stronę czuję się komfortowo

Prawa strona niestety w tym momencie stała się tą gorszą stroną. Gdy leżę na prawym boku lub gdy cykl nosowy blokuje prawą stronę czuję się niekomfortowo i źle jakby coś tam uciskało. Do tego doszły problemy z trąbką słuchową po tej właśnie stronie, gdy nos jest drożny problemu z trąbką znikają, gdy prawa dziurka jest niedrożna to pojawiają się problemy z trąbką słuchową i uchem. Laryngolog przepisał mi baloniki Otovent i je stosuję w chwili obecnej.

Byłem u laryngologa i podczas badania stwierdził że przegroda nosowa jest w porządku, małżowiny również. Pytałem czy cokolwiek w tej przegrodzie jest do naprawy jeszcze i czy ma sens badania endoskopowe, stwierdził że absolutnie nie kwalifikuję się zabiegu na przegodę a badania endoskopowego nie ma sensu robić bo wszystko ładnie widzi podczas tradycyjnego badania.

I moje pytanie w czym tkwi problem?

Czy problem może tkwić w mózgu? Prawa przegroda była szersza i na skutek prostowania po prostu zmniejszyła swoją powierzchnię i mój mózg wysyła mi błędne informacje?

Czy problem może tkwić w małżowinie nosowej środkowej? Wiem że operacyjnie zmniejsza się tylko małżowiny dolne i chyba nie ma możliwości zmniejszyć małżowiny środkowej?

Proszę o jakąś poradę
napisał/a: radek07 2014-11-03 07:21
Czy przed samą operacją wykonałeś tomografię komputerową?
Czy kiedykolwiek została u Ciebie stwierdzona 'małżowina puszkowa' (concha bullosa)?
Czy czujesz suchość, pieczenie lub kłucie na samym początku prawej części jamy nosowej (między nosem a kośćmi twarzy)?
napisał/a: Bofain 2014-11-03 13:39
1.Nie, nigdy nie miałem robionej tomografii
2.Małżowina puszkowa nigdy nie była stwierdzona
3.Raczej nie odczuwam żadnych z tych objawów
napisał/a: radek07 2014-11-03 20:22
Czy czujesz puls w prawej części jamy nosowej?
napisał/a: Bofain 2014-11-03 21:53
Nie czuję nic takiego
napisał/a: radek07 2014-11-03 22:21
Czyli jedyne co czujesz to ucisk?
Czy problem występuję tylko podczas leżenia czy występuję również podczas siedzenia i w pozycji stojącej?
Jak się czujesz w ciągu dnia; czy przez większość dnia prawa strona nosa jest zatkana?
Czy po operacji miałeś zalecone płukanie nosa wodą?
napisał/a: Bofain 2014-12-19 07:16
napisal(a):Czy czujesz suchość, pieczenie lub kłucie na samym początku prawej części jamy nosowej (między nosem a kośćmi twarzy)?

Czuję suchość, czasami lekkie kłucie i dyskomfort właśnie w tej części nosa

napisal(a):Czy problem występuję tylko podczas leżenia czy występuję również podczas siedzenia i w pozycji stojącej?
Jak się czujesz w ciągu dnia; czy przez większość dnia prawa strona nosa jest zatkana?

Problem występuje praktycznie bez przerwy w każdej pozycji, gdy siedzę, chodzę, stoję i leżę. Tak większość dnia prawa dziurka jest zatkana , czuję jakbym nie mógł czegoś tam wysmarkać, chociaż kataru nie mam w ogóle i problemu z wyciekami z nosa to coś jakby tam siedzi, czy to może być małżowina puszkowa?
napisał/a: radek07 2014-12-19 18:18
Można przypuszczać, że po prostowaniu przegrody początek prawej części jamy nosowej uległ zwężeniu i jest tam zły przepływ powietrza, który może prowadzić do wysuszania błony śluzowej.
Radziłbym wykonać tomografię komputerową; na tomografii wszystko będzie widać czarno na białym.

Czy masz opuchliznę twarzy?
Zauważasz lekkie krwawienia z prawej części jamy nosowej?
Miałeś zalecone płukanie nosa wodą?
napisał/a: Bofain 2015-01-22 17:15
dziękuje radek07 za odpowiedzi i przepraszam że z takim opóźnieniem odpisuję

Opuchlizny twarzy nie mam, krawienie lekkie czasami miewam w tej właśnie prawej przegrodzie, a płukania solą nie miałem zalecone, tylko mi zalecono psikanie wodą morską w sprayu.

Możesz mi dokładnie napisać jakie badanie i części ciała należałoby prześwietlić tomografem komp? Jestem zdesperowany i zamierzam zrobić takie badanie prywatnie, co dokładnie ma zostać zbadane i czy ze środkiem kontrastowym czy bez? (to nie nowotwór więc chyba bez kontrastu tak?)

W tym szpitalu planuję zrobić prześwietlenie
http://szpitaleskulap.pl/dla-pacjenta/cennik/
napisał/a: radek07 2015-01-22 17:38
Ma to być tomografia komputerowa zatok i jamy nosowej bez środka kontrastowego; na tomografii powinny być widoczne trzy przekroje.
napisał/a: Bofain 2015-01-23 15:02
Dzięki. Postaram się w miarę szybko załatwić ten tomograf.
Podczas przeszukiwań internetu zagadnień z podobnym problemem natrafiłem na następującą wypowiedź Dr n. med. Lubomir Lembasa link do tematu http://www.estheticon.pl/dyskusje/korekcja-nosa-rhinoplastyka/nieudana-operacja-prostowania-przegrody-nosowej-i125755
napisal(a):O drożności nosa decyduje nie tylko przegroda nosowa, ale również jej stosunek do bocznych ścian nosa
często bywa tak, że przegroda jest już prawie zupełnie prosta, a pacjent ma nadal zaburzenia drożności nosa, których przyczyna leży w innych strukturach anatomicznych nosa - często problem związany jest z wiotkimi bocznymi ścianami nosa, które zapadają się w czasie wdechu
medycznie określa się taki stan jako niewydolność zastawek nosa
istnieje możliwość korekty chirurgicznej - rekonstrukcja zastawek nosa

Co o tym myślisz?
napisał/a: radek07 2015-01-23 15:52
Myślę, że twój problem działa na tej samej zasadzie - jest podobny, ale zlokalizowany w innym miejscu.