Po operacji FESS i przegrody nosowej

napisał/a: olka8724 2014-06-07 13:41
Dzien dobry. W środe 04.06 mialam wykonany zabieg FESS, plus plastyka mała przegrody, i co sie okazalo dodatkowo wyciety mi zostal trzeci migdalek, bo byl przerosniety. Ogólnien sama operacja sama w sobie luz, bardziej martwi mnie stan po.
Dzien po operacji pani doktor wyciagnela mi tampony plus oczyscila zatoki takim swoim przyrzadem. Poleciało mi sporo krwi, nastepnego dnia tez z samego rana poszlam na oczyszczanie, i dostalam wypis do domu plus pelno lekow i zalecen.
Wszystko byloby ok, ale jestem straszna panikara. Caly czas mam zapchany nos, wiem ze to trzeci dzien po zabiegu ale czy to normalne?? Mam zapchany nos, czy to wynika z obrzeku?? Dodatkowo cały czas sączy mi sie z nosa jakas maż z krwią..co jest uporczywe, dodatkowo mam plukac zatoki Fixsin ale jak mam to robic, skoro mam zawalony nos albo obrzeknniety??
Moje pytanie brzmi czy to wszystko normalne co sie dzieje, czy to sie zmieni i czy wszystko jest ok??
Prosze, niech ktoś odpowie bo boje sie tego wszystkiego : ((
napisał/a: radek07 2014-06-07 17:04
To normalny stan po operacji. Płucz nos wiele razy dziennie; w środku są rany i zaschnięta krew, z czasem się to wszystko oczyści. Pamiętaj aby woda do płukania była przegotowana.
napisał/a: olka8724 2014-06-07 17:38
Płuczę sola fizjologiczna 8 razy dziennie ( klade sie na plecy i wpuszczam pare kropel, bo inaczej nie mam jak ) do tego olej sezamowy do nosa i Fixsin 2 razy dziennie tak mam w zaleceniach od lekarza. Czy cos jeszcze moge stosowac, zeby oczyszczac te rany??? Bo poki co FixSin to nie ma funkcji takiej, ze jedna dziurka wpada a druga wypada bo jest obrzek. Dziekuje wogole za odzew w mojej sprawie i przepraszam, ze truje, ale nigdy nie mialam zadnej operacji dlatego doceniam kazda porade.
napisał/a: radek07 2014-06-07 18:08
Może musisz trochę odczekać skoro fixsin nie działa; ale nadal próbuj nim płukać. Gdzie miałaś operację??
napisał/a: olka8724 2014-06-07 18:39
Operacje miałam na MSW w Warszawie, a operowała mnie doktor Łęcka, ogolnie bardzo dobra laryngolog, taka wydawała mi sie dokładna. Hmm byc moze masz racje, ze jeszcze jest za wczesnie zeby plukac, ale bede, zeby chociaż nawilżać. Czasem na pare minut mam lekkie, minimalne przepływy powietrza to w raz jednej a raza. Drugiej dziurce...dbam o siebie, siedzę w domu, wypoczywam, mam nadzieje ze mi sie to wszystko szybko zagoi.
napisał/a: olka8724 2014-06-08 10:35
mam jeszcze jedno pytanko: czy moge ten śluz z kriwą jakoś wysmarkac albo cos w tym stylu?? Bo to mi cały czas spływa..i jak czasem lekko pociagne nosem to czuje jakby to siedzialo wszystko u góry...
napisał/a: radek07 2014-06-08 12:57
Jeśli masz możliwość wysmarkać to spróbuj, ale nie za mocno. Smarkanie raczej nie powinno zaszkodzić. Nadal masz duży obrzęk czy już trochę się odblokowało?
napisał/a: olka8724 2014-06-08 15:10
No dzis juz troszeczkę lepiej, nawet rano przez pare chwil miałam smak tego co jadłam a przy plukaniu fix sinem dalej nie wylatuje druga dziurką ale jyz lepiej to idzie i odksztuszam bo wpada mi to gardłem i wypluwam skrzepy krwi. Mam nadzieje ze z dnia na dzien bedzie lepiej. Teraz jak siedzę lekko moge pociągnąć nosem i jakiś przepływ jest.
napisał/a: olka8724 2014-06-11 22:36
Hmm mój nos goi sie chyba poki co dobrze, codziennie po plukaniu wylatuja mi te skrzepy, ktore zalegaja..ale mam problem z jedna kwestia. Lewa dziurka odetkala mi sie juz calkowicie natomiast mam problem z prawa. Zauwazylam ze wystaje mi tam cos dziwnego i wogole nie chce mi wyjsc;/ Tak mnie to denerwuje, ze mam ochote wziazc jakies szczypce i to wyciagnac ale sie boje...ale to mi blokuje troiche moja prawa dziurke.
Przypomnialam sobie ze w pierwszy dzien po operacji, ze leciala mi krem to pani doktor wlozyla mi jeszcze cos do nosa...takiej bandaze,nastepnego dnia normalnie robila mi czyszczenia...w takim razie czy to moze byc jakis rozpuszczalmy seton?? \ze jeszcze tam siedzi??? i czy moge go sprobowac wyciagnac sama/?? Czy lepiej to zostawic?? Dziekuje za odp
napisał/a: radek07 2014-06-12 08:13
Najlepiej chyba by było skontaktować się z lekarzem i zapytać co tam faktycznie jest. Albo spróbuj lekko wysmarkać podczas płukania.
napisał/a: olka8724 2014-06-12 08:54
Jak mi to nie wyjdzie w przeciagu najlblizszych dni to sie skontaktuje.
Ponadto 18 czerwca mam wazne szkolenie w Dublinie, w szpitalu pytalam sie chyba z 3 razy co do przeciwskazan co do lotu samolotem po operacji, i 3 razy uslyszalam, ze nie ma zadnych,18 minie dokladnie 2 tyg od dnia operacji.
Troszke sie boje, ale chyba nie mam czego???
napisał/a: radek07 2014-06-12 09:56
Nie powinno być problemów podczas lotu; ja latałem chyba 12 razy samolotem po 2 operacjach; leciałem samolotem 7 dni po drugiej operacji, nic mi nie było.