Plastry z fentanylem - uzależnienie

napisał/a: Yuj 2007-08-16 23:05
Witam! Jestem chory na raka trzustki. Lekarz zalecił mi stosowanie plastrów przeciwbólowych Durogesic zawierających fentanyl Stosuje je od trzech miesięcy. Bóle były bardzo silne Stosowałem juz plastry 75 , ale ból się zmniejszył, obecnie nie czuję go przy 50 a nawet przy 25. Czasem zerwie sie plaster i dlugi czas nie zauważam tego Bólu nadal nie czuję. Jednak uzależniłem się od plastrow (tak przynajmniej mi się wydaje) Bólu nie czuję ale w trzecim dniu po naklejeniu plastra czuję się bardzo słaby , opadam zupełnie z sił. Tak się dzieje również gdy plaster się odklei i nie zauważę tego. Lekarz kazał mi zmniejszać dawki, bo nie ma bólu ale źle się czuję z powodu osłabienia. Przy tym raku raczej ból się nasila a nie zmniejsza U mnie na szczeście ból ustapił albo zmniejszył się na tyle, ze nie czuję go nawet przy braku plastra. Czy to jest uzależnienie? A jeśli tak, to może jest jakiś sposób aby z niego wyjść. Boję się że jesli ból się nasili mój organizm bedzie tak przyzwyczajony do obecnosci w nim fentanylu że nie zapanuje nad bólem.
napisał/a: klapouszek2 2007-08-19 00:47
Wg mnie to uzależnienie - sposób jest (dokładnie leki ) ale to już musi się Pan skontaktować z lekarzem.
napisał/a: Yuj 2007-08-21 18:44
Dziękuje za odpowiedź Jutro mam wizyte u lekarza Porozmawiam z nim na ten temat Do tej pory lekarz sugerowal wydluzanie terminu przyklejenia kolejnego plastra ale moj organizm chyba domagal sie dawki fentanylu i doznawal szoku To raczej nie skutkowalo mimo ze próbowalem kilka razy Starałem sie tez przyklejać na zminę plastry słabsze i mocniejsze , ale nie wiem czy to dobra metoda Dziekuję jeszcze raz za odpowiedź

[ Dodano: 2007-08-25, 02:44 ]
Lekarz stwierdził, że niestety nie ma żadnych leków ktore pomogłyby mi w pozbyciu się uzależnienia od fentanylu.
napisał/a: klapouszek2 2007-08-26 17:11
to chyba poszedl po najmniejszej lini oporu bo tak było pewnie prościej Uzależnienia się leczy i tyle czy to alkoholowe czy polekowe - najlatwiej powiedziec, ze sie nie da albo sie nie oplaca bo i po co . Teraz moze Pan rzeczywiscie jedynie zmniejszac stopniowo dawke. Organizm sie przyzwyczail i teraz powoli musi go Pan przyzwyczajac do mniejszych dawek. Używał Pan 75 wiec teraz przez jakis czas (trudno wyczuc ile 1-2 tyg)powinien Pan stosowac 50 a pozniej zejsc do 25. Dokladny sposob powinien jednak przedstawic lekarz . Nie wiem tylko czy jedynym objawem niedostarczania leku bylo oslabienie czy takze występowaly inne objawy, które to juz powinno lagodzic sie wlasnie innymi lekami przepisanymi przez lekarza.
napisał/a: Yuj 2007-08-28 18:02
Bardzo dziękuję za odpowiedź Ja też odniosłem wrażenie że lekarz poszedł po najmniejszej linii oporu Sam obnizylem plastry do 50 W trzecim dniu czuje sie slabo, mam lęki , czuję niepokój , ale staram sie to przetrzymywać. Po jakimś czasie postaram się przejść na 25. Byc może po dwoch trzech tygodniach. Nie odczuwam dolegliwości bólowych i nie chce dalej truć organizmu fentanylem. Nie wiem , jak rozwinie sie ta choroba. Chce później mieć możliwość ratunku przed bólem. Jeszcze raz bardzo dziękuję za zainteresowaniem moim problemem i udzielane wskazówki.