Planowanie ciąży z Hashimoto

napisał/a: an1983 2014-02-20 08:21
Witam serdecznie!
Hashimoto stwierdzono mi 3 lata temu- pół roku po urodzeniu dziecka (TSH było na poziomie 48.981 mlU/l przy wart. ref. 0,55-4,78 mlU/l, anty TPO 761 IU/ml przy wart. ref. poniżej 35 IU/ml, anty TG >500 U/ml przy wart. ref. 60 U/ml). Brałam od tamtego czasu Euthyrox w różnych dawkach.
TSH zawsze mieściło się w granicach normy:
2011r.- 1.089 mlU/l przy wart. ref. 0,55-4,78 mlU/l (Euthyrox 100 mg)
luty 2012r.- 0.34 mlU/l przy wart. ref. 0.34-5.60 mlU/l (zmniejszono dawkę na 75 mg)
lipiec 2012r. - 2.01 mlU/l przy wart. ref. 0.34-5.60 mlU/l (Euthyrox 75 mg)
2013r.- 1,45 mlU/l przy wart. ref. 0.34-5.60 mlU/l (Euthyrox 75 mg)
2014r.- 1,92 mlU/l przy wart. ref. 0.55-4.78 mlU/l

przeciwciała:
2011r.- anty TPO 761 IU/ml przy wart. ref. poniżej 35 IU/ml, anty TG >500 U/ml przy wart. ref. 60 U/ml
2013r.- anty TPO 73,2 IU/ml przy wart. ref. poniżej 9 IU/ml, anty TG 7,4 IU/ml przy wart. ref. poniżej 4.0 IU/ml
2014r.- anty TPO 189,3 U/ml przy wart. ref.
napisał/a: gravesik 2014-02-20 08:31
Czyli aktualne wniki:
TSH 1,92
FT3 5,77 (normy 3,5 - 6,5)
FT4 18,93 (normy 11,5 - 22,7)

Wyniki są ok. Możesz powalczyć jeszcze z przeciwciałami dietą i suplementami, o czym juz czytałaś. Można by z TSH troszkę w dół zjechać, ale wystarczy jak zajdziesz w ciążę, podnieść dawkę euthyroxu i wtedy pilnować TSH w granicach 1.

To co się tu wymienia, czyli omega3, wit.c, selen - będą teraz dla Ciebie odpowiednie i pod kątem tarczycy i pod kątem ciąży.
Powodzenia!
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-02-20 10:55
Hormony tarczycy i TSH masz idealne i przy takich wynikach jak najbardziej można starać się o ciążę. Ale jak wiesz przy chorobie Hashimoto jest kłopot z zajściem w ciążę jak i potem jej utrzymania.
Pocieszające jest to że przeciwciała obecnie nie są jakoś szczególnie wysokie i jeżeli nie stosowałaś wcześniej wskazówek odnośnie diety i suplementów to ich wprowadzenie powinno zaowocować jeszcze ich spadkiem.
napisał/a: an1983 2014-02-21 08:44
Wielkie dzięki za odpowiedzi. Suplementy stosuję dopiero od 2 tygodni, więc liczę że po zastosowaniu diety i suplementacji uda się chociaż trochę zbić przeciwciała. Miałam wczoraj wizytę u nowego endo i podniósł dawkę Eutryroxu do 100. Stwierdził, że wynik TSH jest ok, ale jeśli chcę starać się o dziecko to warto dawkę zwiększyć. Pozostaje działać i trzymać kciuki. Jeszcze raz dziękuję!!
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-02-21 08:48
Oczywiście celowanie w jeszcze niższe TSH i wyższe fT3/4 to dobra decyzja przy staraniu się o dziecko.
napisał/a: an1983 2014-05-05 11:59
Witam ponownie! Pragnę się narazie nieśmiało pochwalić że nasze starania przyniosły efekt. Testy ciążowe wyszły pozytywnie (ok. 6 tydzień). I tu pojawiają się kolejne pytania. Co z dotychczasową suplementacją? Brałam kwasy Olimpu x4 , selen Swanson 100 mcg x2, stressControl x3, wit. c 1000x1, wit. d3 2000 IUx1, zielona herbata swanson x2 i kwas foliowy. Oczywiście idę do ginekologa, ale z endokrynologiem pewnie będę musiała trochę poczekać. Będę wdzięczna za wskazówki.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-05-05 13:09
Gratulacje!!!
W ciąży jak wiesz przyjmowanie każdego suplementu/leku musisz skonsultować z lekarzem i to on w porozumieniu z Tobą powinien zdecydować co i czego potrzebujesz.
Najnowsze wytyczne mówią nie tylko o bezpieczeństwie stosowania ale wręcz konieczności suplementacji przez ciężarne kwasami Omega 3 oraz witaminą D (ale idzie lato, więc to można odpuścić). Bezpieczeństwo 50 mcg selenu również potwierdzone jest naukowo (masz link do badań w temacie podwieszonym).
W ciąży natomiast odpadają zioła i na teraz obowiązkowo odstaw Stress Control.
napisał/a: an1983 2014-08-22 10:52
Witam ponownie!
Niestety mojej ciąży nie udało się utrzymać. W 11 tyg. badanie USG wykazało że płód obumarł. Musiałam przejść zabieg łyżeczkowania. We wrześniu mijają 3 miesiące od zabiegu zalecone przez ginekologa i chcemy ponowić starania. I tu pojawia się dylemat. Ginekolog i endokrynolog zgodnie stwierdzili że TSH i ft4 było idealne i tego nie można się czepiać, ale samo Hashimoto zwiększa ryzyko poronień. Ze wszystkim się zgadzam tylko zastanawiam się czy mogę coś więcej zrobić aby zapobiec powtórzeniu sytuacji- jakieś dodatkowe badania. Praktyka jest taka, że pierwszym poronieniem lekarze się nie przejmują i nie zlecaja dodatkowych badań. Mam tylko powtórzyć cytomegalię i toksoplazmozę (w ciąży wyniki OK). Poradźcie proszę, czy powinnam zrobić jakieś jeszcze badania czy zdać się na los ( ta opcja mnie trochę przeraża:) Będę wdzięczna za wskazówki.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-08-22 11:05
Bardzo mi przykro.
Jak pisałem przy Hashimoto ryzyko poronień jest dość wysokie i tutaj nie ma znaczenia że TSH czy fT4 były idealne. Czy poroniłaś przez hashi czy nie nikt Ci nie odpowie, czasami i wykonanie 30 badań za kilka tysięcy złotych nie odpowiada na to pytanie.

Ja mogę tylko radzić co tarczycy. Co polecamy wiesz, jeżeli skupiłbym się na tarczycy to przestrzegałbym restrykcyjnie tego co jest napisane w wątku podwieszonym. Czy to coś da, niestety ani ja ani nikt inny Ci na to pytanie nie odpowie, bo jak sama wiesz nie pewności przez co nie donosiłaś ciąży.
napisał/a: an1983 2014-09-01 12:41
Kochani!
Znowu potrzebuję Waszej rady. Zrobiłam sobie kontrolnie TSH i ft 4 i wyniki mnie zaniepokoiły:

TSH- 0,15 mIU/I (norma 0,55-4,78)
ft4 - 22,91 pmol/l (norma 11,5-22,7)

Przed ciążą brałam euthyrox 75, ale wraz z rozpoczęciem starań endokrynolog zlecił mi dawkę 100, o czym pisałam wyżej. Wyniki były ok, ale po poronieniu nie wpadłam na to że trzeba by dawkę obniżyć. Mój endo może mnie łaskawie przyjmie za 2 tyg. bo oczywiście nie ma miejsc, a ja nawet nie mam możliwości skontaktowania się z nim telefonicznie. Boję się, żeby nie popaść w nadczynność. I tu moja prośba do Was. Czekać te 2 tygodnie i brać 100 euthyroxu czy bez konsultacji obniżyć dawkę do 75 i potem tylko na wizycie potwierdzic? Ja widać w moich wcześniejszych wpisach takiego niskiego TSH nie mialam jeszcze nigdy. Co radzicie?
napisał/a: gravesik 2014-09-01 12:58
Ja i po poronieniu i po donoszonej ciąży sama zmniejszałam, oczywiście kontrolując TSH, FT3 i FT4. Więc myślę, że możesz wrócić do 75, bo w tej chwili już nie potrzebujesz wyższej dawki. Ale pilnuj sobie wyników, żebyś na tym 75 nie wpadła w niedoczynność, żeby TSH około 1 lub poniżej było, bo zapewne będziesz znów się starać o ciążę.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-09-01 13:04
an1983 napisal(a):Kochani!
Znowu potrzebuję Waszej rady. Zrobiłam sobie kontrolnie TSH i ft 4 i wyniki mnie zaniepokoiły:

TSH- 0,15 mIU/I (norma 0,55-4,78)
ft4 - 22,91 pmol/l (norma 11,5-22,7)

Przed ciążą brałam euthyrox 75, ale wraz z rozpoczęciem starań endokrynolog zlecił mi dawkę 100, o czym pisałam wyżej. Wyniki były ok, ale po poronieniu nie wpadłam na to że trzeba by dawkę obniżyć. Mój endo może mnie łaskawie przyjmie za 2 tyg. bo oczywiście nie ma miejsc, a ja nawet nie mam możliwości skontaktowania się z nim telefonicznie. Boję się, żeby nie popaść w nadczynność. I tu moja prośba do Was. Czekać te 2 tygodnie i brać 100 euthyroxu czy bez konsultacji obniżyć dawkę do 75 i potem tylko na wizycie potwierdzic? Ja widać w moich wcześniejszych wpisach takiego niskiego TSH nie mialam jeszcze nigdy. Co radzicie?


Jesteś w farmakologicznej nadczynności tarczycy. W takich wypadkach odstawia się całkowicie lek na 10-14 dni i potem zaczyna brać mniejszą dawkę leku. Czyli u Ciebie te 75 mcg.