plamka pod paznokciem- biopsja

napisał/a: Asto 2011-05-26 16:34
Witam.
Od około roku mam pod duzym paznokciem stopy czarną plamke ktora nie rosnie razem z paznokciem, nie odczuwam bolu.
Bylem oczywiscie u onkologa, powiedzial abym obserwowal jeszcze przez 6 tygodni czy plamka nie bedzie bedzie sie podwyzac i czy nie bedzie rosla z paznokciem. Jak plamka bedzie w tym samym miejscu to mam isc na biopsje w kierunku czerniaka.
I oto moje pytanie:
Czy biopsja moze pogorszyc sytuacje i moze mi sie cos stac? bo slyszalem ze byly przypadki co ludzie przez biopsje umarli, bo zostało znamie naruszone...

Mam jeszcze jedno pytanie, moja mama kloci sie ze mna ze ta plamka pod paznokciem mogla byc spowodowana moją suplementacją, odżywka białkową... Tłumaczę jej ze to nic nie ma wspolnego ale gdy ktos znajacy sie na medycynie napisze to moze sie troche uspokoi bo nie pozwala mi teraz cwiczyc na silowni i brac odżywek.

Bardzo proszę o odpowiedź

pozdrawiam
Sławek
napisał/a: opilek 2011-05-26 17:26
Powiedz jeszcze, czy przypadkiem nie uderzyłeś się w tamtą okolicę, czy zmiana nie powiększyła się od momentu gdy ją zobaczyłeś?
napisał/a: Asto 2011-05-26 17:30
hmm
powiem tak, było pare razy ze przytrzasnąłem sobie chyba akurat tego palca drzwiami, ale nie szczerze nie pamietam czy to było rok temu czy 2 lata, a czy nawet 3 lata...
ale chyba od uderzenia to w ponad pol roku by zeszło, czy nie?
jesli chodzi o wielkość to od tego momentu kiedy zacząłem obserwować plamkę wg mnie nie zmieniła kształtu ani wielkości...

pozdrawiam
Sławek.
napisał/a: opilek 2011-05-26 19:14
Zatem wracając do Twoich pytań
Biopsja jest zabiegiem chirurgicznym i z tego powodu mogą być z nią związane powikłania, jednak występują one niezmiernie rzadko. Natomiast historie o tym, że po biopsji komuś nagle ze zmiany łagodnej zrobiła się złośliwa trzeba włożyć między bajki.
Co do odżywek, to mimo, że nie jestem fanem ich stosowania to raczej nie mają one nic wspólnego z tą zmianą.
Pytałem o te urazy, ponieważ niekiedy gdy powtarzają się one np . u sportowców może dojść do wytworzenia przewlekłego krwiaka.
napisał/a: Asto 2011-05-27 16:25
dziekuje za odpowiedzi...
mam nadzieje ze wszystko bedzie w porządku ...

jest pare osob co mi radzi aby nie robic tej biopsji, a Pan jak mi radzi? Oplaca się ją zrobic?
Czyli jesli to nic zlosliwego to badanie na pewno nie zaszkodzi, dobrze rozumiem?

pozdrawiam
Sławek.
napisał/a: opilek 2011-05-27 16:57
Uważam, że dla świętego spokoju warto wykonać biopsję, oczywiście po okresie obserwacji zaleconym przez lekarza. Być może okaże się, że wcale nie będziesz musiał jej robić.
napisał/a: Asto 2011-05-27 17:08
rozumiem, a jest mozliwosc ze mialem to ponad pół roku i teraz mi to tak normalnie zniknie ?
napisał/a: opilek 2011-05-27 17:53
Raczej wątpię, ale nie ma co się bawić w zgadywanie. Postaraj się nosić wygodne obuwie i unikaj urazów w tę okolicę. Jeśli coś zmieni się w jakikolwiek sposób, zmiana urośnie, zmieni barwę, pojawi się w okolicy mniejsza zmiana nie czekaj tylko idź do lekarza.
napisał/a: clisc 2016-12-08 19:22
Jak się zakończyła sprawa?
napisał/a: STARYWYGA 2017-04-25 17:24
jak to
pewnie nic