plama na płucu.

napisał/a: sensations69 2010-08-11 21:25
Witam!




Dziś wraz z mamą odbierałam jej zdjęcia m.in. klatki piersiowej.
Okazało się, że na zdjęciu widoczna jest plama o średnicy ok. 2 centymetrów z podejrzeniem osadzenia się na miąższu.
Strasznie wszyscy się martwimy!
Do czasu nim mama skieruje się na dalsze badania minie troszkę czasu (rejestracja, czas przyjęcia) itp.
Pani doktor, która wykonywała opis do zdjęć RTG zasugerowała skierować się do lekarza pulmologa. Czy on różni się od onkologa?






PS czy to od razu musi oznaczać najgorsze - raka?!
Dodam, że moja mama kilka lat temu przechodziła zapalenie opłucnej.
Proszę o odpowiedzi i możliwą, pocieszającą odpowiedź.
:(
napisał/a: Vieri 2010-08-11 22:24
Witam,

Jesteś w stanie przytoczyć opis tego badania?

Pozdrawiam
napisał/a: sensations69 2010-08-12 09:53
Dziękuję za szybką odpowiedź!
Napisane jest tak:
w prawej dolnej części płuca widoczny jest miękko wysadzony cień o średnicy około 2 cm. Podejrzenie osadzenia się na miąższu? - wymaga dalszej diagnostyki.




Bardzo się martwię!
Nie spałam do 1 w nocy.
napisał/a: augustyn888 2010-08-12 10:25
sensations69 napisal(a):Dziękuję za szybką odpowiedź!
Napisane jest tak:
w prawej dolnej części płuca widoczny jest miękko wysadzony cień o średnicy około 2 cm. Podejrzenie osadzenia się na miąższu? - wymaga dalszej diagnostyki.




Bardzo się martwię!
Nie spałam do 1 w nocy.


Oczywiście że nie musi to oznaczać najgorszego.
Prawdopodobnie może to być (powtarzam,może to być, a nie musi),guzek.Pocieszające jest to że ma on wielkość tylko 2 cm,ponieważ zmiany o tej wielkości bywają niezłośliwe.
Pulmonolog jest to lekarz specjalista zajmujący się chorobami płuc,natomiast onkolog zajmuje się leczeniem chorób nowotworowych,raka.
Mama Twoja dostała skierowanie do pulmonologa który być może zleci wykonanie dodatkowych badań(bronchoskopia,wycinek lub inne) by ich podstawie wydać wstępną diagnozę.A może będzie to tylko po prostu konsultacja z odniesieniem się do zdjęcia rentgenowskiego.
Naprawdę na razie zalecam spokojne podejście do problemu i zdanie się na opinie specjalisty.
napisał/a: Vieri 2010-08-12 11:09
Witam,

Rzeczywiście, opis RTG nie przemawia za procesem nowotworowym acz automatycznie nie oznacza, że nic poważnego się nie dzieje. W tym momencie istnieje bezwzględne wskazanie do wykonania TK klatki piersiowej. W moim odczuciu najlepszym byłoby położyć się na oddział chorób płuc. Pójście do pulmonologa, uzyskanie skierowania na TK, minimum 3-4 tygodnie oczekiwania na badanie.. jednym słowem nie jest to perspektywa napawająca optymizmem. Na oddziale za to wykonana zostanie szybka diagnostyka i podjęta decyzja odnośnie dalszego postępowania. W moim odczuciu tak czy inaczej zmiana powinna zostać operowana. Niemniej nie chcę przesądzać przed istotnym TK klatki piersiowej.

Pozdrawiam