Pierwsza wizyta

napisał/a: au 2007-12-08 00:56
Witam.
Mam mały problem. Mam 19 lat. Od niedawna zaczynam nieregularnie miesiączkować, poza tym chciałabym się upewnic, czy z moimi narządami rozrodczymi jest wszystko ok. Duzo sie słyszy, o raku szyjki macicy, a poza tym wolałabym byc spokojna o siebie. Niestety nie byłam nigdy u ginekologa, to ma byc moja pierwsza wizyta. Naturalnie sie krepuje, bardzo. Czy mogłabym poprosic jakies wskazowki? Jak powinnam sie przygotowac do tej wizyty? Bede naprawde bardzo wdzieczna za jakakolwiek odpowiedz.
Pozdrawiam.
napisał/a: jutrzenka1 2007-12-08 01:31
Witaj! Pierwsza wizyta to duże przeżycie, ale potem już jest łatwiej. Zwłaszcza, jeśli trafisz na dobrego i sympatycznego specjalistę. Może zrób rozeznanie wśród koleżanek, może one znają jakiegoś lekarza godnego polecenia. Jest to Twoja pierwsza wizyta i bardzo ważne jest, żeby pozytywne wrażenia z wizyty przytłumiły Twój potencjalny stres przed nią. Właściwie nie trzeba się jakoś extra przygotowywać. Najlepiej nie w trakcie okresu. Przed wizytą trzeba się przede wszystkim umyć. Po drugie, zakładasz czyste ciuchy, co tam chcesz, jak Ci wygodnie. Może na pierwszy raz włóż spódnicę, wtedy do badania zdejmiesz tylko rajstopki i majtusie, a zostając w spódnicy (którą przed siadaniem na fotel zadrzesz tylko do góry) będziesz mniej skrępowana. Przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, które zazwyczaj każdy lekarz zadaje, np. data ostatniej miesiączki (tj. dzień jej rozpoczęcia), długość cyklu (od pierwszego dnia jednej miesiączki do pierwszego dnia następnej) i regularność miesiączek, może spytać o ich przebieg, bolesność itp. Może spytać o choroby nowotworowe występujące u kobiet w Twojej rodzinie, ale niekoniecznie (tylko raz się z tym spotkałam). Możebadać Ci piersi. No i zapyta pewnie czy odbywałaś już stosunki (nie wiem, wydaje mi się że tu chodzi o dopasowanie wielkości wziernika do badania). Potem siądziesz na fotel, podciągniesz spódnisię, rozłożysz nogi opierając je o takie jakby "podkolanniki" i lekarz Cię zbada. Pamiętaj im bardziej opanujesz stres i wyluzujesz się, tym lepiej zniesiesz badanie. Możesz przed włożeniem wziernika wziąć głęboki wdech,a w momencie jego wkładania wypuszczaj powietrze ustami. Doradziła mi to koleżanka, na mnie działa i rzeczywiście rozluźnia dolną część Pozdrawiam. Jutrzenka
napisał/a: Madonna 2007-12-08 07:37
Do wstępnej domowej diagnostyki cyklu służy samoobserwacja objawów płodności. Ona może Ci pomóc w ocenie prawidłowości cyklu. Możesz obserwować własne dojrzewanie.
Na początku nieregularne i bezowulacyjne cykle mogą występować. Z czasem Twój układ hormonalny dojrzewa, a cykle stają się coraz bardziej prawidłowe i regularne.
Wykresy płodności powinny być przydatne lekarzowi w tym samym celu.
napisał/a: makijaja 2007-12-11 14:05
Lekarz może zapytać czy współżyłaś z prostego powodu: dziewice są badane inaczej .