Pierwotne zakażenie toksoplazmozą w ciąży

napisał/a: nati191 2016-02-17 10:13
Witam.
Jestem w 18 tc (II trymestr). 2 dni temu robiłam rutynowo badania krwi, na które skierował mnie ginekolog. Okazało się, że mam toksoplazmozę (IGg 114, IGm 9). Nigdy wcześniej nie miałam tego pasożyta, w pierwszej ciąży w 2014r. wyniki na toxo były ujemne (igg i igm ponizej 1). Ginekolog skierował mnie do Poradni Chorób Zakaźnych, nie informując mnie zbytnio o tym na jakim etapie jest choroba i czy w obecnym tc jest ryzyko zarażenia i jakie wysokie. Czy tylko na podstawie badania na awidnosć można stwierdzić jak daleko zaawansowana jest choroba? Czy jest szansa, że dziecko nie zarazi się ode mnie toxo i urodzi się zdrowe? Miesiąc temu robiłam badania prenatalne genetyczne, z których wyszło, że ryzyko zespołu downa i edwardsa jest u mnie bardzo niskie, test Pappa to potwierdził, z usg genetycznego wyszło, że dzidzia rozwija się prawidłowo (to zdaniem ginekologa może świadczyć, że miesiąc temu jeszcze nie byłam chora na toxo i jest to świeże zakażenie). Czy Waszym zdaniem lekarz ma rację? Moim zdaniem próbuje mnie pocieszyć, chociaż de facto ja w temacie toxo jestem zielona-wiem tylko tyle co mówi internet, czyli tak naprawdę nic merytorycznego.
Błagam o pomoc. Jestem załamana.
N.