Pieprzyk czy czerniak? boję się

napisał/a: airsky 2013-04-24 20:19
Witam
Mam 18 lat. Niepokoi mnie jeden pieprzyk na prawym biodrze. Jest mały (2mm), jest cały koloru ciemniejszego brązu bez przebarwień, lekko wypukły i gładki, wypukły. Czytałem trochę o czerniaku w internecie i się przestraszyłem, a jestem strasznym panikarem i teraz kiedy to piszę to czuję jak mi ręce drżą. Z wymienionych objawów czerniaka wymienionych na różnych stronach ten pieprzyk nie ma czerwonej obwódki, nie swedzi, nie boli, nie daje o sobie znać, jest idealnie okrągły. Mam go długo i od czasu kiedy ostatni raz się nim zaniepokoiłem i odłożyłem ten temat, wydaje mi się że się nie powiększył. Patrzyłem nim przez dosyć mocne szkło powiększające widzę że rośnie na nim włos. Zaraz obok niego rośnie drugi włos i on tworzy taką mikroskopijną zatokę na "wyspie" tzn. pieprzyka. Czy to może być coś nowotworowego?
Proszę o pomoc.
napisał/a: piotrosiama 2013-04-25 01:05
Powątpiewam w tego czerniaka, choć dla własnego spokoju zawsze warto pokazać takie znamiona dermatologowi.
napisał/a: airsky 2013-04-26 15:24
A co go według ciebie dyskwalifikuje bycia czerniakiem?
napisał/a: piotrosiama 2013-04-26 15:54
Nieregularne obrzeża, powiększanie się znamienia, zmiana jego barwy, sączenie się krwi itp. - to takie jedne z podstawowych elementów.
Zasada jest jedna - jeśli coś Cię w tym znamieniu niepokoi to warto pokazać się dermatologowi.
napisał/a: marcinek95 2013-04-28 01:11
nawiązując do tematu . Czarna kropka gdzies 3mm na łydce , nie boli ni nic itp. co to moze byc? mozna wyczuc palcem ze jest wypukle i jakby twardsze od pieprzykow .
pytam z tego wzgledu iz pieprzyki maja kolor brązowy a to czarny.
napisał/a: airsky 2013-06-04 22:32
Mam problem tym razem z innym przeprzykiem. W poniedziałek na ręce zauważyłem czerwoną górkę, gdzie prawdopodobnie ukąsił mnie komar. Na tym śladzie (identyczny jak po komarze, tak samo swędzi i wygląda) prawdopodobnie po komarze. Na tej górce był zwykły, mały, jasny i nic nie podejrzany pieprzyk który leży przy brzegu tej górki. Dzisiaj zauważyłem że na nim pojawiła się ciemna, wystająca kropka (mniejsza niż mm). Trudno powiedzieć jaki ma kolor. Pod mocną lupą widać, że na tą kropkę składają się inne mikroskopijne kropeczki. Czytałem, że to może być stan zapalny na pieprzyku. Ta kropka dosłownie pojawiła się z dnia na dzień. Proszę o pomoc. Dzisiaj miałem ciężki dzień i do tego doszło jeszcze to. Jestem strasznie zdenerwowany.
napisał/a: piotrosiama 2013-06-05 00:09
Myślę, że jesteś mocno przewrażliwiony. Jak mam przez neta ocenić tę zmianę ? Nie ma innej rady w Twoim przypadku jak konsultacja u specjalisty.
napisał/a: airsky 2013-06-05 18:53
To wszystko zaczeło się od ukąszenia komara. Obecnie bąbel, ta górka prawie zeszła a pieprzyk się nie zmienił. Możliwe żeby to się stało od komara?
Mam jeszcze jedno pytanie: jak szybko zmienia się, powiększa czerniak?
Jeśli chodzi o ten podejrzany pieprzyk który opisałem w pierwszym poście to on się kompletnie nie zmienił.
napisał/a: piotrosiama 2013-06-05 20:01
No niestety nie da się ściśle w dniach/tygodniach obliczyć jak szybko się zmienia kształt podejrzanego pieprzyka - służy temu samoobserwacja.
Myślę że u Ciebie jest wszystko ok. tylko żeby nie przyszła Ci na myśl chęć zdrapywania znamion.