Piekące oczy - alergia czy coś innego?

napisał/a: johnny56 2014-09-20 14:49
Witam. Nie wiem w zasadzie od czego zacząć, bo mój problem ciągnie się już miesiącami i póki co nikt nie jest w stanie mi pomóc. Od tego czasu mam głównie problem z oczami. Bardzo często pieką, swędzą zarówno oczy, jak i skóra pod nimi, całymi dniami są zaczerwienione. Poszedłem oczywiście do okulisty, byłem u niego kilka razy i zdiagnozował to bardzo wstępnie jako "być może alergia". Przepisał jakieś krople do oczu Nolodon czy jakoś tak. "Łyknąłem" aż 2 butelki w przeciągu kilku tygodni, ale praktycznie w ogóle nie pomogły. Stosuję oprócz tego krople nawilżające Optive po kilka razy dziennie, ale też pomagają tyle, co kot napłakał. Noszę soczewki i mam wadę wzroku, ale problem z przekrwionymi oczami miałem jeszcze zanim zacząłem je nosić. Często boli mnie głowa i podejrzewam, że to właśnie przez te zmęczone oczy.

Następnie udałem się do swojego lekarza rodzinnego, bo doszedł świąd praktycznie całego ciała. Głównie swędzi mnie cała twarz, oprócz oczu także nos (nasila się przy jedzeniu słonecznika, jeżeli to ma jakieś znaczenie), ale i pod pachami, skóra głowy czy kark. Nie ma dnia, żebym nie miał tego świądu. Z nosa mi nie leci, ale czuję, że jest wysuszony podobnie jak oczy. Co jakiś czas coś tam się w nim zbiera i wysmarkuję. Lekarka dała mi skierowanie do alergologa. Zrobiła mi testy skórne, ale nic nie wykazały. Potem jeszcze dodała, że w sumie to nic dziwnego, bo tego typu testy tylko u 30% alergików coś wykrywają. Także nie mam pojęcia po co mnie w ogóle na nie wysyłała. Teraz czekam na wizytę u laryngologa, ale to też minimum za 1,5 miesiąca. Piszę, bo może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Ja już mam dosyć i sam nie wiem gdzie i do kogo mam się zgłosić. Nie wiem czy to alergia czy coś innego. Też dziwne, że ujawniło się to u mnie "dopiero" kilka miesięcy temu i chyba musiałbym mieć 24 godziny na dobę do czynienia z tym, na co miałbym być uczulony, bo te objawy, o których piszę nie ustępują praktycznie w ogóle gdziekolwiek bym był i cokolwiek bym nie robił. Słyszałem jeszcze o jakiś testach z krwi na alergię, choć to pewnie trzeba by już było prywatnie zrobić, ale gdyby była pewność, że wykryją źródło tych dolegliwości to nie wahałbym się ich zrobić. Nie wiem na jakiej zasadzie to działa.

Z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki. Może znacie jakieś maści czy leki bez recepty, które mogłyby załagodzić objawy piekących oczu.
napisał/a: MOJA PORADA 2014-09-20 20:32
Pamiętasz od czego to się zaczęło, może zmiana kosmetyku, coś zjadłeś itp.?. Masz jakąś wysypkę/zmiany skórne?. Może warto wykonać badanie na poziom IgE z krwi i test na nużycę. Bóle głowy mogą być od choroby oczu, jak piszesz. Myślę, że do czasu, aż nie nie ustąpią objawy, powinieneś, jeśli to możliwe nosić okulary. Myślę, że możesz spróbować zastosować Loratan(bez recepty) doustnie, ale po wykonaniu badań, jeśli się na nie zdecydujesz. Przeczytaj ulotkę. Jeśli jesteś kierowcą zapytaj wcześniej farmaceutę o odpowiednie tabletki. Pozdrawiam.
napisał/a: johnny56 2014-09-20 23:24
Nie jestem kierowcą na szczęście. Nad okularami też myślałem, bo obecnie nie mam możliwości, żeby zastosować je od ręki. Co do kosmetyków to też lekarka mnie pytała i odpowiedziałem jej, że nie. Odstawiłem nawet antyperspirant i dezodoranty na kilka dni i zbytniej zmiany nie zauważyłem. No chyba, że problem tkwi w żelach pod prysznic czy szamponach, choć używam różnych cały czas. Co do tej wysypki to nie takie proste. Mimo 25 lat cały czas mam coś w rodzaju trądzika, głównie na twarzy, ale i zdarza się, że pojawia się czy to na plecach, rękach czy nogach. Nie wiem czy to taka typowa wysypka. Raczej małe krostki do wyciśnięcia.

A nużyca to nie dotyczy tylko psów? W sumie mam pieska od dawna, więc możliwe, że coś od niego przeszło. Pasożyty już też lekarka tak mimochodem wzięła pod uwagę, bo odbyt też mnie swędzi aczkolwiek w kale nic nie zaobserwowałem. Świąd występuje w zasadzie wszędzie przy włoskach. To badanie IgE z krwi to jakieś jedno tylko? Bo rozumiem, że nie ma jednego rozstrzygającego badania na alergię, które postawi jednoznaczną diagnozę.

Dzięki za konkretną odpowiedź, przyjrzę się temu Loratanowi.
napisał/a: MOJA PORADA 2014-09-22 22:58
Badanie IgE wykonuje się przy podejrzeniu alergii/pasożytów. Myślę, że warto wykonać to badanie. Co do alergii czytałam, że dla jej potwierdzenia są konieczne dodatnie wyniki testu i objawy. Nużyca to nie choroba odzwierzęca, ale powoduje ją nużeniec, niewidzialny pasożyt gołym okiem;może powodować wypadanie rzęs itd. Może wykonaj jeszcze badanie kału na pasożyty?. Może to alergia na sierść pieska?. Też się wykonuje pod tym kątem badanie na alergen(podczas testu). Dziękuję ;) i pozdrawiam.