Pęknięta prezerwatywa i tabletka 72h po Escapelle

napisał/a: rozetta 2014-01-02 21:34
Dzień dobry,
mamy po 24 lata i wczoraj mieliśmy ze swoją dziewczyną wypadek około godziny 14... Prezerwatywa pękła w okolicach trzonu, zauważyliśmy dziurkę już po wszystkim, po zawiązaniu supełka. Nie wiemy czy pękła w trakcie, czy po, ale to chyba w tej sytuacji nie jest istotne. Natychmiast udaliśmy się do lekarza po poradę. Po konsultacji okazało się, że pęcherzyk owulacyjny (chyba tak to się nazywa), jest już pęknięty, ale oczywiście niewiadomo dokładnie kiedy, można tylko snuć przypuszczenia. Dziewczyna ma 30-31 dniowe cykle ostatni miała 11 grudnia. Ponieważ jest to przełom dni płodnych i niepłodnych, lekarz przepisał tabletkę Escapelle i dał zastrzyk z estradiol depot (jeżeli dobrze zrozumiałem nazwę, lub coś w podobie). Tabletka została połknięta około 17, więc około 3-4 godziny po feralnym stosunku.
No i teraz nasze obawy :(
1. Czy pomimo tego, że istnieje prawdopodbieństwo, że jesteśmy jeszcze w trakcie owulacji czy tabletka będzie miała tą samą skuteczność ?
2. Zastrzyk nas niepokoi, po co on w ogóle (podobno ma dać dodatkową pewność, ale wiadomo jak to jest z lekarzami) ?
3. Do tej pory nie było żadnych objawów i skutków ubocznych - czy to normalne?
4. Zdaniem lekarza, okres powinien pojawić się w ciągu 10-14 dni, czy trzeba w między czasie wykonać test ?
5. No i oczywiście ogólnie, czy jest się czym martwić ?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź,
Rozetta
napisał/a: wikam2 2014-01-04 20:28
ad.1 tabletka niby większą skuteczność ma przed owulacją, ale po niej także. Zresztą komórka po owulacji jest zdolna do zapłodnienia przez mniej niż dobę. Nie było chyba na forum jeszcze ciąży z escapelle.
ad.2 nigdy nie słyszałam o tym aby podawać zastrzyk, ale skoro tak się stało to dobrze. Dodatkowa dawka hormonów, która ma zakłócić ew. proces zagnieżdżenia.
ad.3 jak najbardziej
ad.4 okres może się teraz rozregulować. Jesli się nie pojawi to test 20 dni po stosunku :)
ad.5 nie :)
I moje pytanie - czy podczas stosunku dziewczyna odczuwała już pms?