Patrzenie się na słońce dlaczego psuje wzrok?

napisał/a: nornow12 2012-12-17 17:09
Jak byłem dzieckiem, to pamiętam ze bawiliśmy się z kolegami w różne zabawy, mniej lub bardziej niebezpieczne.
Pamiętam ze patrzyliśmy gołym okiem w słońce w bardzo słoneczny i gorący dzień i rywalizowaliśmy kto dłużej wytrzyma.
To samo z laserem, pamiętam ze bawiliśmy się takimi czerwonymi wskaźnikami laserowymi, które dawały taki bardzo mocny punkcik czerwony.
Mam teraz takie pytanie, czy może ktoś z medycznego punktu widzenia wyjaśnić dlaczego te zabawy są groźne dla wzroku?
Co można uszkodzić? Czy w ten sposób można nabawić się wady refleksji? jaskry, zaćmy?
Czy taki laser za pare zł może uszkodzić wzrok, gdy pada na oczy? Bądź samo odbicie?
Czy słońce uszkadza wzrok padając na oczy, czy tylko patrząc sie na nie wprost?
dlaczego uszkadza (odruch źreniczny)

Żałuje że sie w takie zabawy dałem wciągnąć ale na dzień dzisiejszy (ponad 20lat) mam wade wzroku 0,00 -1,00 cylinder
Czy ta wada mogla powstać od ww. sytuacji?
napisał/a: endeavor 2012-12-18 22:26
za wszystko odpowiedzialne jest promieniowanie ultrafioletowe
w przypadku laserow chodzi o dlugosc wiazki lasera i jego moc, ktora wiadomo ze ma destrukcyjny wplyw

w skrocie oko nie jest w stanie sie bronic przed nadmiernym swiatlem
wszystko opisane jest na necie ;)

tak, moze to prowadzic do chorob typu zacma,amd

cylinder to astygmatyzm i ze sloncem to nie ma nic wspolnego
napisał/a: nornow12 2012-12-22 14:36
czyli jak w dzieciństwie nie raz z kolegami sie zakladalem i patrzyliśmy w słońce po dobre pół minuty albo i minute jak bylo w południu to sobie nic tam nie uszkodzilem? nie raz sie bawilem laserem i dostawałem bezpośrednio po oczach
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-12-24 13:42
Sądząc po tym, że masz 200 postów z pytaniem o wzrok, myślę, że słońce co innego Ci uszkodziło.
Ponieważ zlekceważyłeś ostrzeżenie, dostajesz bana na miesiąc, jeżeli po jego wygaśnięciu zobaczę jakikolwiek Twój post w tym dziale dostaniesz bana za trolowanie na stałe.
Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.