Pasemka krwi i śluzu pod koniec wyprózniania.

napisał/a: ambush3 2014-01-16 10:50
Witam wszystkich. Najpierw coś o sobie. Mam 29 lat,odkąd pamiętam miałem problemy z trawieniem, często biegunki, wzdęcia, zaparcia, nie raz po niektórych potrawach biegunka pojawiała sie w 2h. Często aby wypróżnić się przed pracą potrzebowałem min. 15min w wc. Miałem już dość. od 1.09.2013 roku zmieniłem radykalnie dietę (ruchu nie potrzebowałem dodawać bo od kilkunastu lat poruszam się 365dni w roku rowerem, ćwiczę na siłowni). Zrezygnowałem z czerwonego mięsa, nabiału, napojów zawierających cukier (piję tylko wodę min 1,5litra dziennie i czasem kawę parzoną) fastfood'ów, czekolad, batonów, chipsów, pasztetów, wędlin, masła roślinnego, produktów smażonych w dużych ilościach tłuszczu i ogólnie tłustych posiłków. Wprowadziłem do posiłków codzienne śniadania tylko z owoców, głównie jabłka (min. 2 dziennie)rzadziej gruszki, banany, cytrusy i inne. Spożywam dużo warzyw na surowo jak i w formie "na patelnię", samym ciemnym pieczywem wg. opisu na opakowaniu pokrywam 100-150% zapotrzebowania dziennego na błonnik. Z mięs tylko filet z kurczaka bez żadnych panierek, rzadziej ryby (bez wędzonych). Dużo pełnoziarnistych makaronów, często jajka, nasiona typu sezam, słonecznik, orzechy fistaszki (niesolone- takie do łupania). Nie mieszam makaronów i ryżu z mięsem tylko jedno lub drugie jem z warzywami by ułatwić trawienie. Nie popijam bezpośrednio po posiłku żeby nie wypłukiwać soków trawiennych. Efekt - z 97,7kg wagi schudłem w 5mcy do 89kg, przez ten okres raz miałem biegunkę, raz zaparcie - wszystko mijało po 1 wypróżnieniu. Budzę się wypoczęty, regularnie, praktycznie co rano do 45min po przebudzeniu czuję potrzebę pójścia do ubikacji a cała wizyta czasami zajmuje dosłownie minutę lub dwie. Życie zmieniło się na plus do tego stopnia, że raczej nie zmienię sposobu odżywiania, nie skusi mnie nikt kebabem, mięsem z grilla itp. Dziś jednak mocno się przestraszyłem. Jak co rano poczułem że pojawia się potrzeba wypróżnienia (wyjątkowo silna) jednak zaistniała sytuacja w której musiałem odłożyć to na godzinę w czasie i pokonać ok 15km rowerem w celu załatwienia czegoś. Gdy wróciłem do domu mówiąc potocznie już zaczynała mi "puszczać psychika" :) Wypróżniłem się jak zawsze przy dosłownie jednym rozluźnieniu odbytu (bardzo duża ilość). Chwilę później wydaliłem jeszcze 3 - 4 mniejsze kawałki kału( zawsze tak mam - ogromny komfort po pełnym wypróżnieniu który wcześniej miewałem tylko po biegunkach) oraz po raz pierwszy pasemka śluzu i czerwonej, jasno czerwonej, nie przylegającej do stolca krwi. Krew pojawiła się też na papierze. Próbowałem jeszcze przez chwilę przeć ale nic już nie wydaliłem, krwi na papierze też już nie było. Czy to możliwe że to jakiś uraz od przetrzymania chwilowego dość obfitego stolca, czy udać się do lekarza? Dlaczego krew wystąpiła dopiero pod koniec? Czy moja dieta może mieć jakieś negatywne skutki uboczne? Pozdrawiam i z góry dziękuję za poważne odpowiedzi. Załączam zdjęcie do pytania. (dodam że 2 dni temu wieczorem jadłem sporo szpinaku z makaronem i pieczywo pełnoziarniste z siemieniem lnianym, stąd możliwe zabarwienie stolca.)
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-19 10:48
Dieta dietą,jednak nic nie piszesz o jakichkolwiek badaniach jelit wykluczających choroby. Żywo czerwona krew pochodzi z dolnego odcinka pasażu trawiennego. Być może cierpisz na hemoroidy wewnętrzne ale również może to być nieleczony stan zapalny.Naprzemienne biegunki z zatwardzeniami coś sugerują. Jednak by postawić diagnozę musisz udać się do lekarza. Pozdrawiam.
napisał/a: ambush3 2014-01-19 11:23
Czy możliwy jest stan zapalny jeżeli od 5 miesięcy wszystko się uregulowało? Biegunki a właściwie rzadkie stolce z dużą ilością gazów pojawiały się przed zmianą diety. Odkąd zacząłem odżywiać się w wyżej opisany sposób zacząłem wypróżniać się wręcz książkowo już 5 miesięcy.
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-19 11:42
To może tylko lekarz stwierdzić po badaniach..Być może doszło do mechanicznego uszkodzenia błony poprzez wstrzymywanie defekacji. W każdym bądź razie obserwuj. Warto zrobić badanie kału na krew utajoną.
napisał/a: Ell 2014-01-19 22:03
Renesans napisal(a):To może tylko lekarz stwierdzić po badaniach..Być może doszło do mechanicznego uszkodzenia błony poprzez wstrzymywanie defekacji. W każdym bądź razie obserwuj. Warto zrobić badanie kału na krew utajoną.



Po co robic badanie na krew utajona, skoro jest jawna?

Kazde krwawienie z ukladu pokarmowego musi byc skonsultowane z lekarzem,zwlaszcza jesli byly biegunki/zatwardzenie.
Tutaj trzeba zrobic kolonoskopie. Bo nieleczone zapalenie moze zrobic potworne kompliacje.
Krwawienie z ukladu pokarmowego jest alarmujace i trzeba to sprawdzic.
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-19 22:29
Ell napisal(a):
Renesans napisal(a):To może tylko lekarz stwierdzić po badaniach..Być może doszło do mechanicznego uszkodzenia błony poprzez wstrzymywanie defekacji. W każdym bądź razie obserwuj. Warto zrobić badanie kału na krew utajoną.



Po co robic badanie na krew utajona, skoro jest jawna?

Kazde krwawienie z ukladu pokarmowego musi byc skonsultowane z lekarzem,zwlaszcza jesli byly biegunki/zatwardzenie.
Tutaj trzeba zrobic kolonoskopie. Bo nieleczone zapalenie moze zrobic potworne kompliacje.
Krwawienie z ukladu pokarmowego jest alarmujace i trzeba to sprawdzic.


Jeśli czytasz uważnie to epizod zdarzył się jeden raz! Więc bez paniki!
napisał/a: ambush3 2014-01-20 00:07
W dzień po całej sytuacji zrobiłem badanie krwi. Czy wyniki mogą wskazywać na stan zapalny lub jakąś chorobę?
Morfologia krwi:

OB 7 mm/h 2 12 N

Cholesterol całkowity Wynik w surowicy 171,00 mg/dl 115,00 190,00 N

Żelazo Wynik w surowicy 107,00 µg/dl 59,0 158,0 N

Glukoza Wynik w surowicy 87,00 mg/dl 70,00 99,00 N

Leukocyty 5,4 tys/µl 3,8 10,0 N
Erytrocyty 4,85 mln/µl 4,2 6,0 N
Hemoglobina 14,0 g/dl 14,0 18,0 N
Hematokryt 42,0 % 40 54 N
MCV 86,60 fl 80 99 N
MCH 28,9 pg 27 35 N
MCHC 33,3 g/dl 32,0 37,0 N
Płytki krwi 253 tys/µl 140 440 N
RDW-CV 13,1 % 11,6 14,8 N
PDW 15,4 fl 9,0 17,0 N
MPV 11,9 fl 9,0 13,0 N
Neutrofile # 2,25 tys/µl 2,50 5,40 L
Limfocyty 2,37 tys/µl 1,00 3,50 N
Monocyty 0,50 tys/µl 0,20 1,00 N
Eozynofile 0,21 tys/µl 0,10 0,50 N
Bazofile 0,03 tys/µl 0,0 0,1 N
Neutrofile % 42,0 % 46,0 75,0 L
Limfocyty 44,2 % 20,0 45,0 N
Monocyty 9,3 % 2,0 10,0 N
Eozynofile 3,9 % 1,0 5,0 N
Bazofile 0,6 % 0,0 2,0 N
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-20 00:19
Wyniki są dobre. Jedynie neutrofile mają lekki odskok od normy. Tu można za jakiś czas powtórzyć badanie. Przy stanach zapalnych jelit robimy inne badania ale w tym wypadku powinien poprowadzić Cię lekarz.Pozdrawiam.
napisał/a: Ell 2014-01-20 09:20
Renesans napisal(a):
Ell napisal(a):
Renesans napisal(a):

Jeśli czytasz uważnie to epizod zdarzył się jeden raz! Więc bez paniki!

Z tego co mi gastrolodzy/proktolodzy/onkolodzy mowili, nawet jednorazowe krwawienie, ktore nie powinno miec miejsca(tzn, ze cos sie niedobrego dzieje), nalezy sprawdzic a nie czekac nie wiadomo na co. Najczesciej niestety pacjenci czekaja, a pozniej pluja sobie w brode.

Np przy nowotworach zlosliwych czy przy poczatkowym zapaleniu jelita na poczatku krwawienie wystepuje bardzo rzadko, raz do czasu. Dlatego trzeba juz sprawdzic aby w razie czego zatrzymac wczesnie chorobe.
napisał/a: Ell 2014-01-20 09:21
ambush3 napisal(a):W dzień po całej sytuacji zrobiłem badanie krwi. Czy wyniki mogą wskazywać na stan zapalny lub jakąś chorobę?


Na poczatkuc choroby (stan zapalny, a nawet nowotwor) morfologia potrafi byc dlugo prawidlowa.
Ja mam zapalenie jelita a morfologie wraz z ob i crp mialam ksiazkowe. Tym sie nie sugerowac. Wyniki zaczynaja leciec, kiedy choroba robi sie zaawansowana.
napisał/a: Ell 2014-01-20 09:22
Ell napisal(a):
ambush3 napisal(a):W dzień po całej sytuacji zrobiłem badanie krwi. Czy wyniki mogą wskazywać na stan zapalny lub jakąś chorobę?


Na poczatkuc choroby (stan zapalny, a nawet nowotwor) wyniki potrafia byc dlugo prawidlowe.
Ja mam zapalenie jelita a morfologie wraz z ob i crp mialam ksiazkowe. Tym sie nie sugerowac. Wyniki zaczynaja leciec, kiedy choroba robi sie zaawansowana.


Dlatego jak wyzej napisal Renesans, przy chorobach jelit robi sie badanie endoskopowe, a nie morfologie.
napisał/a: malina789 2014-01-24 20:45
Może warto najpierw udać się do lekarza-proktologa. Zrobi podstawowe badanie i oceni czy robić jakieś dodatkowe badania.
Część chorób (szczelina itp) można sprawdzić przy badaniu per-rectum.