palenie papierosow a beta-karoten

napisał/a: eladetmer 2007-07-10 08:26
Witam!

Zaczełam zarzywac beta-karoten. przeczytałam że sa szkodliwe dla palaczy paierosów, czy ktos wie coś na ten temat?
napisał/a: klapouszek2 2007-07-11 00:21
Generalnie powinien mieć pozytywny wpływ gdyż jest antyoksydantem i chroni przed szkodliwym dzialaniem wolnych rodników. Jednak badania donoszą, że u osób palących i przyjmujących beta-karoten paradoksalnie zaobserwowano wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory. Podobno picie alkoholu może działać podobnie. Dokładnego mechanizmu nie znam ale wiadomo, że reakcje zachodzące w organizmie są złożone, a i nie ma substancji obojętnych czy całkiem bezpiecznych. Na jedno pomaga a na drugie szkodzi - taka prawda niestety. Dlatego trzeba czasem się zastanowić czy niektóre preparaty są nam naprawdę potrzebne - bo często zamiast sobie pomóc się trujemy.
napisał/a: eladetmer 2007-07-11 10:50
dzięki .

Teraz nie wiem co mam robić. czytałam w internecie rożne opinie. jedni twierdza ze nie jest szkodliwe inni ze jest. no ale chyba jak będę je brała przez krotki okres to nic mi nie będzie?????
napisał/a: RICHKID 2007-07-30 01:26
klapouszek napisal(a):powinien mieć pozytywny wpływ gdyż jest antyoksydantem


To prawda co Klapouszek mówi ale badania wykazały że palaczom podawany beta-karoten jest niebezpieczny tylko jeśli jest syntetyczny. I sprawdzili że w 100% tach jest tak niebezpieczny że zwiększa raka krtani o 34% a przy naturalnym beta-karotenie w odpowiedniej dawce i podawany w odpowiedniej porze niweluje. Ale to jest nie tylko beta-karoten. Osoby palące nie mają wapnia z magnezem, cynku, b-complex, manganu, selenu, beta-karotenu, żelaza...

Osoby takie mają często problemy ze stawami, niskie ciśnienie ale z bolącą głową i to nie koniec listy. Mam osoby które wykonały badania zalecane które po kilkunastu latach palenia przestały palić, po prostu przestały im smakować papierosy i potrafiły odczuć przyjemność z braku palenia. Ale to już całkiem prywana rozmowa jeśli już... ale chyba to nie zainteresuje osobę która pali więc nie będę wspominać o kompleksowym podejściu do sprawy.

Pozdrawim