Palce jak przy odmrożeniu

napisał/a: polek1980 2013-01-29 14:59
Witam. Piszę tutaj, bo nie wiem do jakiego działu powinnam to zamiescic.
Chodzi o to, że moja mama ma duzy problem. Od jakiegos czasu, moze tydzien przed swietami w grudniu zaczela sie skarżyc na bol w palcach dloni, palce byly czerwono-sine, uczucie ciepla. Wszystko wskazywalo na to, że ma je odmrozone. Nie chcial isc jednak do lekarza. Niestety stan sie pogorszyl. Poszła do lekarza ogolnego, babka od razu stwierdzila Zespół Raynauda. Antybiotyk i inne tabletki kosztowaly 100zl, i zadnej poprawy. Dzis mama miala wizyte kontrola, palce sa opuchniete przy skorkach i kostkach. Dzis pani doktor jednak stweirdzila, że jednak to nie jest ten zespol i moze mama poprostu za badzo skorki sobie powycinala....smiech na sali. Mama powiedziala, ze to moze odmrozenie bo tak wyglada a ona od razu, że nie.
Mama dostala skierowanie na badanie krwi. pani doktor powiedziala, że nie wie od czego to jest. Mama musi isc jeszcze do dermatologa a jak ten stwierdzi, że to nie ma nic z nim wspolnego wtedy do reumatologa....Niestety na wizyte u dermatologa musi czekac 2 tygodnie, a na reumatologa smiejac sie Pani doktor powiedzial ze pol roku. Dla mnie to jest smieszne bo takie cos moze miec ciezkie skutki, cojesli potem beda musieli np.odciac palce bo dojdzie do martwicy?
Potrzebuje pomocy, na co moge jeszcze zwrocic lekarzowi uwage, na co naprowadzic, moze inne badania? Prosze o pomoc. Z gory dziekuje....
napisał/a: ratownik_0395 2013-01-29 18:58
Witam.
Myślę, że w takiej sytuacji dobrze by było pójść prywatnie jeśli jest taka możliwosć (bo na NFZ będzie pewnie długa kolejka) do chirurga, który wykonuje USG doppler naczyń krwionośnych. Dobrze jest ocenić przepływ przez naczynia tej dłoni i wtedy będzie pewność, czy to problem z dopływem krwi - a na taki wygląda. Czy były już robione te badania krwi ?
napisał/a: polek1980 2013-02-01 18:09
Witam, mam juz wyniki krwi.

OB 40
Leukocyty 5,9
Erytrocyty 4,3
Hemoglobina 12,1
Hematokryt 36
MCV 84
MCH 28
MCHC 33,2
Płytki krwi 201

Pani doktor twierdzi, ze jednak jest to chyba ten Zespol Raynauda.Ma na poniedzialek skierowanie do chirurga zobaczymy co jej powiedza. Co Pan radzi?
napisał/a: ratownik_0395 2013-02-01 19:04
A czy była przeprowadzana diagnostyka kardiologiczna ?
Często w przebiegu chorób kardiologicznych pojawia się sinica (centralna lub obwodowa w zależności od lokalizacji).
napisał/a: polek1980 2013-02-01 21:18
Nie. Żadne inne badania niestety nie były wykonane.
napisał/a: ratownik_0395 2013-02-01 21:20
Przydałoby się chociażby ekg no i ew. konsultacja kardiologiczna+echo serca.
napisał/a: polek1980 2013-02-04 20:41
Mama jest po wizycie u chirurga. Ten dalej podejrzewa chorobe lub zespół Raynauda. Ma skierowanie na usg palców, ale musi czekać, bo lekarz wykonujący to badanie jest na urlopie:( Miała mierzone ciśnienie w rękach, dłonie były bardzo lodowate, lekarz nie potrafił wybadać pulsu, ciśnienie w lewej dloni 140/90, w prawej podobne. Wtedy lekarz zadał pytanie sam do siebie,,Problemy z sercem"? Niestety na ekg nie wyslal. Z wynikami badan palców musi pojsc na kontrole, wtedy dostanie skierowanie na przeswietlenie klatki piersiowej. Lekarz kazał mamie podniesc jedna reke do gory i uciskal miejsce przy szyi, czy barkach i wtedy zapytal czy jej sie coś dzieje, czuła że robi się jej słabo, to tylko pokiwał głową.Mówił,że podcinają jakąś żylę z tylu i wtedy się ciśnienie zmienia czy cos. Palce w jednej rece sa już prawie całe sine...
napisał/a: polek1980 2013-02-28 20:20
Mama jest już po badaniach. Z przepływem naczyń jest wszystko ok, miała też robione prześwietlenie odcinka szyjnego, jest małe zwyrodnienie ale ono napewno nie prowadzi do tych objawów.