Padaczka a torbiele

napisał/a: osia 84 2014-09-13 09:32
Witam.Chodzi o mojego syna 11lat który dwa tygodnie temu dostał napadu padaczki po tym znalezlismy się w szpitalu wykonano mu badania EEG głowy i rezonans wynik EEG:Czynnosć bioelektryczna odpowiednia do wieku,sporadycznie głównie w fazie snu NREM 1 z lewej okolicy środkowokroniowej i ciemieniowej oraz prawej centralnej pojawiły sie fale ostre o ampl.do 70uC z opozycją faz pod T3,P3 i C4 zapis ze zmianami zlokalizowanymi napadów nie było.MR głowy z kontrastem:Cienkoscienna dwukomorowa torbiel szyszynki ok 13*8*6mm.Torbiele splotów naczyniówkowych w rogach tylnich komór bocznych 10mm,bez cech wzmocnienia,Niewielkie ogniskowe poszerzenie przestrzeni okołonaczyniowych w płatacg ciemieniowych.Hipokampy prawidłowej wielkosci,bez zmian ogniskowych,okolicz skrzyzowania wzrokowego prawidłowa.Ciało modzelowate,pien mózgu i móżdzek bez zmian.Ziarnistosc pajęczynówki w lewej zatoce poprzecznej ok 6mm.Układ komorowy prawidłowej szerokośći,nieprzemieszczony,pozostałe przestrzenie płynowe w normie.W poniedziałek mamy wykonac markery nowotworowe (BHCG i alfa-fetoproteina,po otrzymaniu wyników wizyta u neurochirurga ma włączone leczenie depakinem.Moje pytanie jest takie jak się to leczy,czy te torbiele które ma mogą powodowac napady i czy jest to grozne dla życia i jakie leczenie może byc zastosowane?Z góry dziękuje za odpowiedzi
napisał/a: karolajn911 2014-09-13 22:42
Witaj :)
Dzieciom przy padaczce przeważnie podaje się Depakine i tak to się waśnie leczy.

Co do torbieli szyszynki nie stresuj się bardzo dużo dzieci ma torbiele od urodzenia i po prostu one są i nie szkodzą należy je jednak obserwować czy nie rosną.

Torbiele przeważnie znajduje się przypadkiem podczas kontrolnych badań przy innych chorobach np. Przy epilepsji.

W całej Europie co roku znajduje się torbiele szyszynki.
Są to guz tak guzy każdy zadaje sobie to pytanie dlaczego guz. I z góry piszę,że to NIE JEST RAK
Po prostu każdą taką zmianę w głowie nazywa się guzem.
Takie torbiele się monitoruje. Twojego syna torbiel jest mała one potrafią mieć nawet do 20mm. A z ciekawości nie ma czasem bólów głowy?
Poczekaj na neurochirurga to czasem się usuwa a czasem zostawia.

Dla pocieszenia ja mam torbiel 15x13x9 i nic z nią na razie nie robię też mam epilepsje ale jest ok :)
Pozdrawiam :)