owulacja a usg

napisał/a: ola0000 2014-01-18 09:54
Witam mam pytanie czy ginekolog może nie widzieć że 3 dni wcześniej odbyła się owulacja? Zauważył tylko powiększony jajnik (który bolał przy ucisku) oraz śluzówkę , ale brak ciałka żółtego i płynu w zatoce. Dodam że ma stary sprzęt. Pozdrawiam
napisał/a: Gracee 2014-01-19 12:17
Lekarz mógł nie widzieć że owulacja się odbyła, a to dlatego, że mogło jej wcale nie być. U zdrowych kobiet , regularnie miesiączkujących 1 - 2 razy w roku mogą wystąpić cykle bezowulacyjne.
Jeśli faktycznie owulacja miała miejsce wcześniej (miałaś monitorowany cykl) to zasadniczo powinien to zobaczyć z tym, że nie da się określić konkretnie czy miała ona miejsce 3 dni wcześniej.
napisał/a: ola0000 2014-01-19 13:09
u lekarza bylam w 51 dniu cyklu , ( cykle 31 dn) spoznial mi sie okres a pare dni przed wizyta mialam objawy jak w owu . przepisal mi luteine na wywolanie, ktora mi namieszala i rozregulowala cykl dostalam okres w 58 dniu obfity itd. zastanawia mnie tylko czy byl to cykl bezmiesiaczkowy czy bezowulacyjny ? w 18 dniu cyklu sluz i bol piersi oraz jajnikow.
napisał/a: Gracee 2014-01-19 16:09
Nie ma takiego czegoś jak cykl bezmiesiączkowy. Cykl liczy się od pierwszego dnia krwawienia do dnia poprzedzającego następne krwawienie. Występowanie śluzu i ból jajnika nie świadczy o tym, że owulacja się odbyła - mogło być tak, że pęcherzyk rósł, a w późniejszym etapie nie pękł. O owulacji mówmy gdy już dojdzie do uwolnienia komórki jajowej. Wiadomo, że gdy przyjmuje się luteinę to miesiączka powinna wystąpić w czasie do 10 dni od odstawienia. Jednak to nie jest reguła. Czy nie zdarzył Ci się nigdy dłuższy cykl?
napisał/a: ola0000 2014-01-19 18:42
zdarzaly mi sie , w takim wypadku czy jest mozliwosc ustalic owulacje, raczej to kiedy byla? i co moze oznaczac ten bolacy przy ucisku ipowiekszony na usg jajnik , do tego brak pecherzykow, jajniki czyste, endometrium byllo ale jak stwierdzill lekarz ma prawo takie byc.
napisał/a: Gracee 2014-01-19 21:51
Co może oznaczać bolący przy ucisku jajnik tego za bardzo nie wiem. Przy zdarzających się raz na jakiś czas dłuższych cyklach może być trudne ustalenie terminu owulacji bez monitoringu czy też testów, bo jak wiadomo występuje ona zazwyczaj na 12 - 18 dni przed miesiączką, jednak nie wiemy na początku cyklu kiedy wystąpi kolejne krwawieni, ale nie jest to niemożliwe. Najlepszym potwierdzeniem owulacji jest monitoring lub też wystąpienie na obrazie USG ciałka żółtego.
W twojej sytuacji będzie teraz trudno ustalić czy i kiedy w minionym cyklu owulacja wystąpiła.