Owłosienie ciała - jakie badania zrobić?

napisał/a: mellissa 2013-12-31 14:43
W wieku dojrzewania nie miałam problemu z owłosieniem w okolicach pachwin i ud, pojawiać się ono zaczęło dopiero, gdy skończyłam 22 lata. Nie jest specjalnie gęste, ale zauważyłam, że obejmuje coraz większe partie ud (teraz mam 26 lat). Nie brałam hormonów w żadnej postaci, nie przyjmuję też innych leków, nie zmieniła się moja waga. Wydaje mi się jednak, ze w tym samym czasie przerzedziły mi się włosy na głowie (mam nawet prześwity) i choć generalnie mam ładną cerę, bez pryszczy,to zaczęły się pojawiać zaskórniki i rozszerzone pory, choć nie miałam ich nawet jako nastolatka.

Chciałabym otrzymać odpowiedź na pytanie, z czym te zmiany mogą mieć związek.

Jakie badania powinnam wykonać?
napisał/a: piotrosiama 2014-01-01 23:42
Warto zbadać hormony.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-02 07:16
Panel hormonalny "kobiecy" od tego trzeba zacząć. Obowiązkowo musisz zbadać testosteron.
napisał/a: mellissa 2014-02-01 16:15
Dziękuję za odpowiedzi.
Panel kobiecy to prolaktyna, LH, FSH, estradiol, TSH, testosteron, progesteron?
Da się wykonać te badania na NFZ dzięki skierowaniu od lekarza rodzinnego? czy tylko prywatnie albo za pośrednictwem endokrynologa?
napisał/a: piotrosiama 2014-02-01 16:54
Lekarz rodzinny wystawi Ci skierowanie na bezpłatne badanie TSH, reszta od specjalisty.
napisał/a: soaring 2014-02-02 10:46
Melissa_25 napisal(a):Dziękuję za odpowiedzi.
Panel kobiecy to prolaktyna, LH, FSH, estradiol, TSH, testosteron, progesteron?
Da się wykonać te badania na NFZ dzięki skierowaniu od lekarza rodzinnego? czy tylko prywatnie albo za pośrednictwem endokrynologa?

kluczowe jest, aby LH i FSH zbadać tego samego dnia, między 3 a 5 dniem cyklu. testosteron koniecznie wolny, najlepiej w okolicach owulacji. jak możesz to dorzuć jeszcze dheas czy 17-OH progesteron.
estradiol i progesteron możesz sobie darować. tsh w dowolnym momencie.
oczywiście wszystkie badania rano, na czczo.
do diagnozy przyczyny nadmiernego owłosienia konieczne będzie usg transwaginalne oraz test hamowania z deksametazonem (celem ustalenia czy to wina nadnerczy) - tabletkę deksametazonu musisz dostać od lekarza.
ponadto masz pewnie łysienie androgenowe. wszystko da się leczyć, ale najpierw badania i endokrynolog.