Ostre zapalenie trzustki

napisał/a: ELWIS1 2008-01-06 11:58
Witam.

Wiec moj tata jest chory na trzustke od maja 2007 r. Ma 49 lat. W szpitalu lezal na odziale chirurgicznym 3 razy. Prosilbym o przejrzenie tych badan oraz o pomoc.

O to wyniki badan KARTA INFORMACYJNA LECZENIA SZPITALNEGO:

Rozpoznanie: Ostre zapalenie trzustki, Torbiel pozapalna trzustki. ICD: K 85.

Wyniki badan pracowniczych ostatnich 12.12.07-24.12.07:

Przy przyjeciu Morfologia: Le - 18,000 K/ul; Ery- 5,57 M/ul; HGB-16,3/dl; HCT - 47,4%;
Płytki; 215 k/ul;
Bilirubina 1,01 mg/dl.
Bad. org. surowicy : Kreatynina -0,66 mg/dl; Mocznik -42,7 mg/dl
Elektrolity (mmol/l): Na 137
K - 3,92
Cl -91
Enzymy: ALAT 9; ASPAT 10; Amylaza 151; Mocz- amyl 3771

Kontrolne:

Morfologia: Leuk. 10.730; Erytr 4,91; HGB 14,6; HCT 42,7; Płytki 276 K/uL
Biliburina 0,32 mg/dl
Elektrolity: sód 141; potas 4,38; chlorki 96 (mmmol1/1)

Enzymy: ALAT 25 IU/1
ASPAT 20 IU/1
Amylaza 58 IU/1
Mocz-amyl. 941 IU/1

Badanie Bakteriologiczne - posiew płynu z torbieli:
- z trzustki - wynik ujemny

KT jamy brzusznej - bad nr 8267;
W g głowie trzystki dwie przestrzenie płynowe o wymiarach 7,50 x 5,00 cm oraz 5,1 x 2,00 cm. Uwapnione. Blaszki miażdżycowe w aorcie brzusznej. Wątroba, pęcherzyk żółciowy, nerki, nadnercza, przestrzeń zaotrzewnowa w obrazach KT zmian patologicznych nie wykazuje.

Kontrolne badanie KT jamy brzusznej - bad nr 8355:
Wątroba bez zmian ogniskowych, pęcherzyk i drogi żółciowe w normie. Głowa trzustki zatarta - powiększona, średnica około 2,77 cm. W jej centrum widoczny dren (nie wykazano torbieli). W pozostałej części trzustki zmian nie wykazano. Zaznaczony jest przewód Wirsunga. Poniżej głowy trzustki i bardziej od przodu widoczna torbiel o wymiarach 4,36 x 5,69 cm. Śledziona, nadnercza i nerki w granicach normy. Aorta wykazuje pojedyncze blaszki miażdżycowe.
Wnioski: j.w.

Leczenie: Założenie do torbieli cewnika. Pip- toila pod obrazem KT.

Zalecenia: Rp. Doxycyclini 1x1 tabletki
Kreon 25 000 3x1 tabletki
No-SPA 3x1 tabletki.



Wyniki Badania USG 2007 12-12 nazwa procedury: Usg przegladowe jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej

Watroba bez zmian ogniskowych o prawidlowej echogenicznosci.
Pecherzyk zolciowy cienkscienny- zawiera złogi
PZW nieposzerzony. Drogi zolciowe- wewnatrzwatrobowe nieposzerzone.
Trzustka niewidoczna. W jej rzucie torbiel z przegrodami i masami tkankowymi o wym. ok 73x 102 x57 mm, ponizej druga kólista struktura o wym. ok 56x 75 z przestrzeniami płynowymi i masami tkankowymi z widocznym przepływem.
Nerki ksztaltu- wielkosci- polozenia- prawidlowego.
Układ kielichowo- miedniczkowy nerek nieposzerzony, bez ech złogów.
Śledziona niewidoczna przesłonięta- przez gazy jelitowe.
Aorta widoczna fragmentatycznie.
Pecherz moczowy wypełniony czesciowy.
Wskazane KT.



Da sie to jakos wyleczyc?? jakies zioła, soki no nie wiem. Tata mowil, ze zostal tylko podleczony w szpialu, ale niewyleczony. Bardzo prosze o pomoc
napisał/a: delinka79 2008-01-16 17:07
twój tata ma kamicę pęcherzyka żółciowego a ona jest obok nadużywania alkoholu najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia trzustki, oprócz tego przyczyną mogą być tłuste posiłki , otyłość dlatego proszę też zwrócić na to uwagę
napisał/a: ELWIS1 2008-01-16 22:27
no tak.... kiedys sobie troche popijał, ale to bylo bardzo dawno temu. Wiesz moze, czy sa jakies zioła na to (skuteczne) zeby ta trzustka nie bolała, albo cos innego.. Prosze o pomoc
napisał/a: delinka79 2008-01-16 22:56
tzn. powiem tak należałoby wyeliminować przyczynę czyli :


- zoperować kamicę pęcherzyka żółciowego
- bezwzględna abstynencja alkoholowa
- oprócz tego dieta niskotłuszczowa gdyż takowa może prowokować wystąpienie ostrego zapalenia trzustki jak i kolki żółciowej
( zrezygnować z tłustych wędlin,kiełbas,baleronu,boczku a także usuwać widoczny tłuszcz z wędlin i boczku, pełnotłuste sery,mleko, śmietanę zastąpić produktami odtłuszczonymi )
- dla trzustki korzystne jest spożywanie posiłków często w ciągu dnia ale w niewielkich ilościach
- unikać potraw smażonych, grillowanych a gotować na parze czy dusić bez smażenia
- jako leczenie wspomagające stosuje się preparaty zawierające enzymy trzustkowe gdyż '' uszkodzona '' trzustka nie jest w stanie sobie wytworzyć ich w wystarczającej ilości np. Kreon jak pani tata ma w zaleceniach oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach ( A,D,E,K)

należy pamiętać że trzustka jest '' uszkodzona'' i źle sobie radzi z trawieniem tłuszczów dlatego czasami wystarczy odpowiednia dieta niskotłuszczowa i powstrzymywanie się od picia alkoholu żeby nie sprowokować wystąpienia kolejnego napadu ostrego zapalenia trzustki
napisał/a: Gryyyzli 2008-07-14 12:39
9.01.2008, z pracy zabrało mnie pogotowie Objawy - myślałam, że mam zawał, opasujący przygniatający ból w okolicach mostka, problemy z oddychaniem, splątanie, nagle bardzo spadło mi ciśnienie. Wcześniej żadnych tego typu dolegliwości. Diagnoza - ostre martwiczo-krwotoczne zapalenie trzustki. Po tygodniu szpitalnych "tortur" i czekania na to, że sonda do żołądka i karmienie dożylne wystarczą - 16 stycznia operacja, ropnie, przetoka trzustkowa. Potem OIOM - niewydolność oddechowa. Zmiana szpitala i po 21.01 zaczęło się "poprawiać". 31 stycznia kolejne pogorszenie, wysoka temperatura, nudności. Morfologia spadła "na łeb na szyję", dostałam krew. Tomografia - tworzący sie ropień/martwiak. Od nowa głodówka, potem dieta. Wyszłam do domu 14.02, z dziurą i drenem w brzuchu. Tuż przed świętami dren mi usunięto.

Nie ustalono przyczyny mojej choroby, wykluczono alkohol i kamicę żółciową. Gastolog powiedział, że to prawdopodobnie złe odżywianie, stres i papierosy. Możliwe że to tabletki hormonalne w połączeniu z podwyższonymi triglicerydami. Wszystko to tylko MOŻLIWE...

Biorę Kreon 25000 3xdziennie i 2xdziennie No-spę a mimo to męczą mnie ciągłe biegunki (jakościowo a nie ilościowo) i mam zawroty głowy. Jestem na diecie niskotłuszczowej (w zasadzie beztłuszczowej). Nie palę. Nie piję alkoholu, kawy, herbatę w małych ilościach. Jem wszystko gotowane, nic spoza listy dozwolonych produktów. Właściwie jem ciągle to samo i jednego dnia mi nie szkodzi a drugiego biegunka i bóle (kłucia i rżnięcia) nadbrzusza i jelit.

Od dwóch tygodni pracuję (wypisano mnie do pracy, bo siedząca i mało stresująca !!! - jestem informatykiem) i zaczęły się bóle trzustki. Pobolewania pojawiają się po trzecim posiłku, bez względu na to co zjadlam (w zasadzie i tak jem ciągle to samo) i przechodzą po ok pół godziny.

Tomografia z zeszłego tygodnia: Głowa trzustki 31-30mm, trzon i ogon w normie.
Nie wiem, czy jeżeli na poprzednich wynikach USG po wyjściu ze szpitala pisali że trzustka w normie a teraz głowa ciut przekracza normę a właściwie jest na jej granicy, to znaczy, że znowu coś się zaczyna dziać ? Jak długo może jeszcze potrwać moja rekonwalescencja ? Co mówią statystyki co do kolejnych ataków i zagrożenia rakiem trzustki ?
Czy OZT często przechodzi w PZT ? Chciałabym wiedzieć na czym stoję...
Wizyta u gastrologa dopiero 24 lipca.

Pozdrawiam serdecznie
Aga
napisał/a: tweetster 2008-08-27 17:17
Witam, mój tata ma przetokę trzustkową po ostrym zapaleniu trzustki. Minął już miesiąc od operacji, martwicę i ropień usunięto, natomiast utworzyła się przetoka, z dziury w brzuchu (9,5 cm) którą zostawiono po operacji wycieka dziennie około litr soku trzustkowego. Próbowano go leczyć somostatyną przy karmieniu pozajelitowym, ale niestety po 3 dniach okazało się że lek nie działa i nie ma to sensu.
Czy ktoś mi może powiedzieć czy ta przetoka ma szansę się zamknąć sama (na razie tatę z antybiotykiem wypuszczono do domu, może się zamknie), a jesli nie to co się w takim przypadku robi? Czytałam coś o endoskopowym zamykaniu, ale u taty właśnie po endoskopowym usuwaniu kamienia żółciowego wywiązało się ostre zapalenie trzustki.
Czy ktoś z Was lub Waszych bliskich miał taką przetokę i jak długo jeszcze to może potrwać?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
napisał/a: Gryyyzli 2008-09-01 11:03
Miałam przetokę trzustkową jako powikłanie po operacji. Operacja odbyła się 16 stycznia, do domu wyszłam z drenem (woreczkiem stomijnym) 14 lutego. Usunięcie drenu - 21 marca.
Samoistne zamknięcie przetoki nastąpiło ok. 2 miesięcy od jej powstania, ok. 1 miesiąca od wyjścia ze szpitala.

Pozdrawiam serdecznie
Aga
napisał/a: tweetster 2008-09-01 11:18
Aga (Gryyyzli) dzieki za odpowiedz.
Czy to bylo rowniez po operacji ostrego zapalenia trzustki?
Czy z przetoki lecial tylko sok trzustkowy? u taty czesto ropa.

Dodatkowo jest na diecie trzustkowej i pomimo tego, ze je bardzo duzo, to ciagle traci kilogramy.
Macie na to jakas rade? Oczywiscie dieta trzustkowa zakazuje tluszczy, w zwiazku z choroba wywiazala sie cukrzyca i nie moze tez cukrow. Wiec jak ma przytyc? Spadl juz 14 kg (z 83kg).

Z gory dzieki za odpowiedz.
Jola
napisał/a: Gryyyzli 2008-09-01 23:35
Jolu,
tak, to było ostre martwiczo-krwotoczne zapalenie trzustki, operacja usunięcia ropni i martwicy z trzustki (wszystko opisałam wcześniej - wyżej ;)
Drenem spływała głównie ropa.
Żeby wspomóc pracę trzustki biorę Kreon (Twój tata pewnie też). Przez jakiś czas piłam też Fresubin (pełnowartościowe jedzenie w płynie) i jak kłopoty bólowe, biegunkowe się zdarzają to do niego wracam.
Teraz jem: macę (zamiast pieczywa, po którym mam zgagę),
wędliny drobiowe (głównie z indyka),
kuskus, makaron pszenny,
gotowane na parze piersi kurczaka i chude ryby,
gotowane - jabłko, kalafior, brokuły, marchewkę i ziemniaki,
surowe bez skóry - pomidor, ogórek, brzoskwinie, cukinie.
Z wyrobów mlecznych twarożki i jogurty 0%, maślankę.
Przyprawy - ketchup bez konserwantów dla dzieci :) natka pietruszki, bazylia, oregano, sól, cynamon, cukier.
Na tym wszystkim całkiem ładnie przytyłam, od operacji 8 kg czyli wróciłam do poprzedniej wagi.

O diecie dla taty koniecznie porozmawiaj z dietetykiem to ustali konkretny jadłospis.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia dla taty dużo wytrwałości dla Ciebie.

Pozdrawiam serdecznie
Aga
napisał/a: tweetster 2008-09-03 16:57
Aga dzięki za cenne informacje.

Tacie zarosła ta rana w brzuchu i na razie się nic nie wydobywa, idzie jutro do lekarza, gdzie mam nadzieję sprawdzą, czy to zamknęła się przetoka w trzustce, czy tylko rana z zewnątrz, a wszystko leci do jamy brzusznej.
Od 18tej tacie rośnie gorączka, tak w porywach do 38, ale nie spada ponizej 37,4. Ma ją aż nie zaśnie i jej nie wypoci (też gorączkowałaś?), rano nie ma. Przyjmuje antybiotyk Abactal (dobrany podobno wg posiewu), no ale ten stan zapalny chyba wciąż jest, jeśli gorączkuje.

Tata nie dostał Kreonu, generalnie jeśli chodzi o trawienie, to chyba jest ok, przemiana materii dobra (nie ma biegunek), nic go też nie boli, więc nie wiem czy kupować ten Kreon (jest bez recepty).
Problem jest taki, że tatę leczyli od początku do końca chirurdzy i oni chyba się za bardzo nie zagłębiają w jakieś dodatkowe sprawy, ich interesuje, czy jest coś do krojenia, przynajmniej takie mam wrażenie. Z kolei tata po 2,5 miesiącu w szpitalu nie chce słyszeć o wizycie u gastrologa, albo jakiegokolwiek innego lekarza, no i kółko się zamyka.
napisał/a: tweetster 2008-09-08 15:03
Już po wizycie, zrobili USG, nie ma wolnych płynów w jamie brzusznej, więc wygląda na to, że przetoka się zarosła, obszar po ropniu się zmniejszył.
Tylko ta gorączka, co wieczór 38,2 no i puls prawie 90. A cały czas przyjmuje antybiotyk (Abactal).
Aga, czy Ty też miałaś gorączkę? czy ktoś wie czy to normalne? 2 miesiące temu też była gorączka i okazało się, że się zrobił ropień, więc się martwimy, czy coś się nie odnowiło. czy te ropnie się odnawiają?
z góry dziękuję za odpowiedź.
napisał/a: Gryyyzli 2008-09-09 21:30
Jakieś 2 tygodnie po operacji gorączkowałam i tomografia wykazała tworzący się ropień/martwiak, ale miałam wtedy jeszcze założone dreny i leżałam w szpitalu. Nie wiem czy ropnie się odnawiają czy tworzył się nowy. Od nowa głodówka, potem dieta. Kroplówki i antybiotyki. Pomogło. Po kolejnych 2 tygodniach byłam w domu.
Po wyjściu ze szpitala nie miałam już gorączki. Teraz cały czas mam 37 st., ale widać taka moja "uroda".
Nie jestem lekarzem, więc nie potrafię Ci odpowiedzieć na pozostałe pytania.
Uważam, że Twój Tata powinien być cały czas pod opieką specjalisty (chirurga lub/i gastroenterologa), który odpowie na wszystkie Twoje i Taty pytania. Zapisz je sobie na kartce, żeby o niczym nie zapomnieć i nie bój się pytać.

Pozdrawiam serdecznie
Aga

PS
Zajrzyj http://www.skn_chirurgia.ovh.org/Files/OZT.pdf
to jakiś referat na temat ozt