Ortopeda - operacja usztywnionego stawu

napisał/a: smartbonnie 2009-10-25 19:50
Witam!

Mam pytanie dotyczące możliwej (lub nie) operacji stawu biodrowego. Bardzo zależy mi na odpowiedzi.
Otóż mój dziadek ma usztywniony staw biodrowy, nieoperowany, po urazie - i chodzi tak już z pół wieku, a ostatnio się pogorszyło. Ostatnio przy okazji innych zabiegów przeprowadzono prześwietlenie stawu, sprawdzono odruchy i lekarz ortopeda stwierdził, że to trzeba zoperować, a następnie skierował go do przychodni na odpowiednie badania.
W przychodni mają całkiem inne zdanie. Lekarz obejrzał pobieżnie staw i uważa, że nie ma co robić operacji, ponieważ odpowiednie mięśnie zanikły, scięgnia przekształciły (powtarzam z drugiej ręki, więc mogę mówić niefachowo). Ale dla spokoju wysyła dziadka na konsultacje do profesora.
Dziadek chciałby wiedzieć, jakie można wykonać badania, które to sprawdzają - tak na wypadek gdyby chcieli mu wmawiać, że operacja jest niepotrzebna tylko z racji wieku. Bardziej ufa pierwszemu lekarzowi, który praktykuje w szpitalu. Nie chciałby, żeby coś pominięto, bo sztywne biodro sprawia mu duży dyskomfort. Prócz zaniedbanego urazu (kiedyś nie przeprowadzono niezbędnych operacji), jest bardzo dobrego zdrowia.
napisał/a: kordian1 2009-10-26 00:35
a czym dokładnie jest spowodowana ta sztywność stawu biodrowego, rozumiem że z powodu urazu ale jaki był ten uraz i co w nim się takiego stało...
napisał/a: smartbonnie 2009-11-01 23:49
Rozumiem, że w pytaniu chodzi raczej o dokładny opis urazu, a nie przyczynę (wypadek motocyklowy) - wypytam dziadka i napiszę, a na razie usiłuję "nie utopić" wątku. Te pół wieku chodzenia bez operacji, to niestety dosłownie.
napisał/a: smartbonnie 2009-11-03 15:03
Dobra. Oto tyle, ile zapamiętałam: niezależnie od wypadku, dziadek jako nastolatek przeszedł zapalenie stawu biodrowego, w owym czasie leczono to leżeniem w gipsie przez dłuższy czas. Przez kilkadziesiąt lat noga była relatywnie sprawna - chociaż dziadek utykał, mógł jeździć na rowerze i rekreacyjnie uprawiac sport - aż około 10 lat temu nastąpiło pogorszenie i całkowite usztywnienie stawu. Tomografia wykazuje, że między kośćmi jest szpara (czyli, że staw nie jest całkowicie zrośnięty). Jeden z lekarzy straszy dziadka, że operacja nie usprawni stawu, a spowoduje, że mięśnie nie będą mogły utrzymać ciężaru ciala i staw będzie się załamywał - obecnie dziadek z trudem, ale chodzi, a boi się, że potem nie będzie w stanie. Pozostali dwaj lekarze skłaniają się ku możliwie szybkiej operacji.
Jeżeli uda się zeskanować zdjęcie z tomografii, podeślę na PW.
napisał/a: kordian1 2009-11-04 09:31
napisal(a):Tomografia wykazuje, że między kośćmi jest szpara (czyli, że staw nie jest całkowicie zrośnięty).


może tu chodzi o to że szpara w stawie biodrowym jest zwężona....
szpary w stawach są zawsze i stawy nie są pozrastane bo wtedy nie byłby ruchome...
najdokładniejszym badaniem jest rezonans magnetyczny który potrawi pokazać więcej niż tomograf.