Opóźniona mutacja głosu

napisał/a: GokuSan29 2016-03-31 00:21
Wiesz, nie wiem czy to ma zwiazek, ale nie mam gornej 2 z prawej strony, wiec moze i dla tego. Ale tez zauwazylem niedawno, ze bardzo duzo sliny mi sie zbiera w ustach, jak mowie i nie wiem czym jest to spowodowane.... Ale dzieki wielki, za odpowiedz :) Wiec teraz nie mam czego sie wstydzic.
napisał/a: xzychu 2016-04-19 15:35
Cześć wszystkim, w ostatnie dni przeczytałem sobie większość stron tego tematu i gratuluję każdemu, kto przełamał się i zaczął mówić nowym, właściwym głosem.
Ja jednak jestem niemal przekonany, że mam inny problem. Otóż mam 17 lat, chodzę do drugiej klasy liceum, w grudniu skończę 18, mam niewielkie jabłko adama, ale mój głos brzmi dziwnie dziecinnie. Może nie jak u dziecka z podstawówki, ale na pewno jak u chłopaka z gimnazjum i to wczesnego. Róźnię się tym od większości tutaj, że to jest najprawdopodobniej mój jedyny głos, potrafię nim mówić głośno i wyraźnie w przeciwieństwie do was, koledzy też się ze mnie nie śmiali nigdy, bo nie jest on jakiś żenujący (wy po prostu już na siłę gadaliście jak dzieci w strachu przed zmianą). Po prostu mój głos nie wybrzmiewa jakby z przepony czy tam krtani jak to jest u facetów, nie ma w nim żadnej głębokości, brzmi jak u 13letniego chłopca, który mówi wyraźnie i głos nie jest jakiś "brzydki" no ale po prostu dziecinny. Co do poszukiwań "drugiego głosu", kombinuję coś od 2-3 dni, ale myślę, ze jest to nienaturalne i brzmię bardziej jakbym parodiował kogoś o niższym głosie, rozumiecie. Nie sprawdziłem jak brzmię po ściągnięciu grdyki ręcznie, bo się boję ją chwycić i ściągnąć na dół XD jakaś taka mała fobia.

I teraz pytanie, czy to ma związek z hormonami? Nierozwinięte struny głosowe? Czy co? Dodam, że 2 lata leczyłem się hormonem wzrostu, bo rozwijałem się w podstawówce i na początku gimnazjum wolniej niż inni. Obecnie myślę, że nie brakuje mi testosteronu, albo tylko tak mi się wydaje, ale mam jako takie owłosienie wszędzie tam gdzie faceci mają, jeśli chodzi o twarz to dopiero pierwsze włoski jakieś twardsze na brodzie, słabo, ale nie jestem sam, wielu chłopaków w tym wieku nie ma jeszcze zarostu. Mam ok 170cm co jest już w miarę nie najgorszym wzrostem, ważę mało, bo z 55 kg ale to też trochę wynik mojej diety, którą stosuję ze względu na to jak wiele produktów negatywnie wpływa na moją cerę (trądzik). Relacje z rówieśnikami zawsze miałem dobre mimo głosu, ale jednak ostatnio jestem trochę smutny, że nie mogę brzmieć jak facet, tylko jak nastolatek z gimnazjum. Prosiłbym was żebyście napisali co o tym sądzicie, nie popadam w żadne depresje i chyba mam na to za silną psychikę, ale chcę po prostu brzmieć jak facet! Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

uff ale się rozpisałem ;p
napisał/a: VitaBrevis 2016-04-19 23:27
Cześć! Piszesz, że martwisz się, że Twój głos nie brzmi wystarczająco "męsko" - tylko że może Ty po prostu mówisz dość wysokim tenorem, i stąd taka obawa? Jeśli tak, to uwierz mi, że to zupełnie naturalne - mam np. znajomego, który ma już 20 lat, używa wysokiego głosu (taki już ma chyba genetycznie uwarunkowany), a z kolei jego brat, młodszy o 5 lat, ma tak niski bas, że aż trudno w to uwierzyć, że jest młodszy. Poza tym, wygląda to w jego przypadku trochę zabawnie, że taki niewysoki i bardzo młodo wyglądający chłopak mówi tak grubym głosem. Masz dopiero 17 lat, głos rozwija się do trzydziestki! Z pewnością się jeszcze obniży. Wysokość głosu zależy od wielu różnych czynników, także od budowy twarzy - nic o tym nie wspomniałeś, a to właśnie w niej i w klatce piersiowej znajdują się ważne rezonatory głosowe. Mimo to myślę, że póki co nie masz się czym przejmować. Tradycyjnie proszę o przesłanie nagrania Twojego głosu, może być takie 30-sekundowe albo dłuższe, np. podczas czytania.
Pozdrawiam!
napisał/a: xzychu 2016-04-20 16:28
Cześć ponownie. Co do budowy twarzy to jest ona podłużna, ale nie mam szczególnie zarysowanych kości policzkowych. Mam słabo rozbudowaną klatkę piersiową z resztą jak większość partii mięśniowych, po prostu takim kurczakiem jestem, za leniwym na treningi na siłowni ;pp Tutaj zamieszczam naturalny głos:
http://www82.zippyshare.com/v/eOnEZkHt/file.html

a tutaj w ramach ciekawostki glos, ktorego uzywam czasami jak mam cos przeczytac na glos w klasie:
http://www112.zippyshare.com/v/PolIZwle/file.html

Pozdrawiam.

ps; nie wiem czy to istotne, ale kiedy budzę się rano to tak do godziny po przebudzeniu mam bardzo przyjemny głos, nie wiem czy niższy szczególnie, ale na pewno brzmiący bardziej męsko i głębiej. Ponadto wydaje mi się, że dziecinność mojego głosu najbardziej uwydatnia się w przypadkach wypowiadania niektórych poszczególnych głosek, np. "sz" ale nie jestem pewny tego i ciężko by mi było powiedzieć teraz, przy których jeszcze tak brzmię