opis badania rezonans magnetyczny

napisał/a: Piotrekqwerty 2017-04-17 14:56
Witam, mam pytanie: Czy moje kolano da się "naprawić" z NFZ?? i czy jest to bardzo skomplikowany zabieg??


W badaniu MR kolana lewego.
Badanie MR stawu kolnowego wykonano w sekwencji SE, FSE, FAT SAT w obrazach T1 i T2 zależnych, PD i STIR w płaszczyznach poprzecznych strzałkowych i czołowych.

W stawiekolanowym uwidoczniono:

Zwiększona ilość płynu w stawie, głównie zachyłku nadrzepkowym, z przerostem błony maziowej i fałdem przyśrodkowym.
Torbiel dołu podkolanowego 20 x 19 x 27 mm, szyja torbieli 1 mm.
Podłużna szczelina pęknięcia rogu tylnego i trzonu MM, oraz na całej powierzchni LM.

Obrzęk ciała Hoffy i kaletki przedrzepkowej.

Obrzęk, stłuczenie FLC i w tylnej części okolicy kłykciowej piszczeli.

Chrząstka na powierzchni kości udowej odcinkowo o niejednorodnym sygnale, cechy chondromalacji stopnia 2, poza tym o gładkich zarysach prawidłowej grubości.

Więzadło krzyżowe przednie pogrubiałe o podwyższonym sygnale, ciągłości nie udaje się prześledzić-cechy rozległego uszkodzenia.

Więzadło krzyżowe tylne prawidłowe.
napisał/a: PioCS 2017-04-20 10:07
Uważam że tak, tylko najpierw wyciszyłbym ewentualny stan zapalny (wysięk w stawie, przerost błony maizowej itd). Proponowałbym w okresie oczekiwania na ewentualną rekonstrukcję ACL i operację łąkotki przyśrodkowej (powinni to zrobić podczas jednego wejścia w kolano) zapisać się na rehabilitację i przygotować się do operacji. Im bardziej bedzie Pan wyćwiczony (zakres ruchomości, stabilizacja, siła mięśniowa) tym szybszy bedzie powrót do sprawności po operacji. Jeżeli byłoby operowane to co napisałem to okres powrotu do uprawiania sportu wyczynowego to okres minimum 9 miesięcy. pozdrawiam