Opinia USG do Oceny

napisał/a: machan 2008-03-15 23:17
Tak wiec mam 24 lata, waga 80 kg, wzrost 175 cm, mezczyzna, wczesniej nie mialem zadnych problemow ze stawami. Zaczolem cwiczyc na silowni od 2 miesiecy, w ktorys trening poczulem bol w lewym barku, po kilku godzinach ustapil. Niestety za kilka dni gdy sie obudzilem powrocil i tak przez tydzien, czolem bol z rana po obudzeniu. Kupilem HEEL Traumeel S i ketospray, oczywiscie przestalem cwiczyc, przeszlem na rowerek.
Po 2 tyg bol ustapil, myslalem ze to jakies nadciagniecie gdyz bol nie byl mocny, dalem jednak jeszcze tydzien odpoczac barkowi, rankiem bol nie powracal. Okolo 3 tyg po pierwszym bolu zrobilem bardzo lekkie cwiczenie barkow malym obciazeniem, niestety po 2 dniach bol ranny w malym stopniu powrocil. Uznalem ze musze udac sie do ortopedy, niestety najblizsze terminy byly za okolo 2 miesiace, zacisnolem pasa i zrobilem prywatne badanie USG (120zl). Wynik badania przedstawiam ponizej :

-Poszerzona wypełniona materiałem o echogenicznosci zwloknien kaletka podbarkowo podnaramienna - w badaniu aktualnym wolna od plynu - cechy przebytego stanu zapalnego
-Konflikt podbarkowy 1 stopnia
-W badaniu od strony tylnej w przyleganiu czesci tylnej obrabka uwidoczniono niewielka przestrzen plynowa mogaca wskazywac na uszkodzenie obrabka - dalsza diagnostyka obrabka stawowego mozliwa w badaniu artro RM
-Sciegno miesnia nadgrzenieniowego scienczale w zakresie wiazki przedniej ( w porownaniu ze strona przeciwna nie wykazano zmiennej roznicy mogacej swiadczyc o uszkodzeniu)
-Zmiany zwyrodnieniowe na przednio przysrodkowym obrysie guzka wiekszego koscia ramiennej z cechami wloknienia pochewki sciegna glowy dlugiej miesnia dwuglowego ramienia - sciegna prawidlowe pochewka wolna od plynu
-Cechy niestabilnosci stawu barkowo obojczykowego w badaniu dynamicznym bez widocznych zmian zwyrodnieniowych na powierzchniach stawowych barkowej oraz obojczykowej

Pozatym:
-Prawidłowa ilosc plynu w stawie ramiennym lewym
-Sciegna miesnia podgrzebieniowego, podlopatkowego oraz oblego prawidlowo ciagle.
-Sciegno glowy dlugiej miesnia dwuglowego ramienia prawidlowe bez cech zwichniecia w badaniu dynamicznym.
-Wiezadlo kruczo barkowe ciagle bez cech uszkodzenia
-Staw ramienny bez cech niestabilnosci w badaniu dynamicznym
-Glowa kosci ramiennej w obrysach gladkich

Niestety lekarz nie mial dla mnie zawiele czasu i powiedzial ze to raczej nic powaznego, zaglebilem sie w google i wyczytalem ze jednak, niektore urazy przedstawione w wyniku badanania, kwalifikuja sie na rehabilitacje a nawet na leczenie :(
Czasem gdy rano wstaje, a noca obroce sie na nieszczesny bark, przez pierwsze 5 minut odczuwam straszny bol ktory wraz z rozruszaniem ustepuje.
Jakie podjac kroki ? Czy bede mogl jeszcze cwiczyc ( naczym mi bardzo zalezy )
Oczywscie dodam ze zarejstrowalem sie do ortopedy, lecz dlugie oczekiwanie przede mna!
Mam nadzieje ze znajde kogos kto chodz w malym stopniu bedzie mi w stanie pomoc
Pozdrawiam Forumowiczow!
Grzegorz
Dziekuje :)

P.S chcialbym dodac ze po okolo miesiacu cwiczen zaczely mi strzelac stawy, cos jak by w lopatce. Zarzywam od tego czasu preparaty z glukozamina kolagenem itp.
napisał/a: Ania_204 2008-03-16 21:41
Witam.

Na razie wskazane stosowanie maści DrŻel, albo BenGay. Glukozamina jak najbardziej.Dodatkowo zimne okłady na bark. Można ćwiczyć,ale nie mocno wysiłkowo na staw barkowy. Lekkie cwiczenia mogą być.
Czy boli w ruchu odwiedzenia ramienia na zewnątrz?

Pozdrawiam.
napisał/a: machan 2008-03-16 22:24
Dziekuje Pani Aniu..
Otoz bol rankami jest tylko dosyc mocny po rozruszaniu ustepuje, w dzien zadko.. Bole slabe ( takie uczucie dyskonfortu ), podczas cwiczen malym obciazeniem w kazdej pozycji wytezenia barku szczegolnie w unoszeniach nad glowe z konta 90 stopni w lokciach.. Przeraza mnie czasem w nocy jak sie budze takie mocne przemieszczanie sie w barku, jak by wypadal i wpadal po chwili na swoja pozycje.. Narazie nie cwicze a jest roznie, sa dni ze nawet nie odczuwam, poczym przychodza takie ze czuje caly dzien bark..
Wiem ze rezonans magnetyczny napewno duzo by wyjasnil, niestety na dzien dzisiejszy nie stac mnie na niego..

P.S na dniach lekarz powinien przeslac mi plyte z zapisem wideo USG, postaram sie umiescic zapis w latwo dostepny miejscu bedzie mozna go zobaczyc
napisał/a: pytanko 2008-03-16 22:45
Ja bym zaryzykował stwierdzenie - rozwalona torebka stawowa, może za mocno coś szarpnąłeś, ten uraz jest już nie do naprawienia, tylko operacyjnie.

No i nie śpij na tym boku, gdzie masz ten bark, ja miałem taki wypadek kiedyś, że mi 50 kg worek wyrwał rękę z barku, męczę się z tym już jakiś czas i też zwykła ludzka głupota, siłownię uskuteczniałem, a jako studencik chciałem dorabiać i sobie fizycznie popracowalem, chwila nieuwagi i mam problem na całe życie. Pomagają mi różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne, mrożenie barku, itp, ale to działanie tymczasowe, muszę oszczędzać rękę i nie dźwigać ciężkich rzeczy i jest ok, noo i nie mogę spać na lewym barku, wiem jak cierpisz, bo to uciążliwe.

Mi ortopeda powiedziała tak - tego się nie da skutecznie wyleczyć, można operacyjnie próbować, ale czasami operacja nawet może tylko zaszkodzić, są też implanty i można wszepić coś takiego, ale to skrajność i w b. ciężkich przypadkach. Daje do myślenia powaga takiego urazu, cóż: gdyby kózka nie skakała to by...

Powodzenia i oszczędzaj bark.

p.s. założę się, że Ciebie nawet do kości paliczkowych u dłoni lewej czasami 'ciągnie ból', wkurzająca sprawa, można się nawet wystraszyć, bo takie objawy w skrajnych przypadkach nawet może dawać zawał serca, a to niby 'tylko' staw barkowy
napisał/a: machan 2008-03-18 13:26
Mysle ze tak powazny uraz jak rozerwana torebka wykazalo by USG i lekarz napewno by o tym powiedzial...
Natomiast w przyszlym tygodniu bede mial wizyte w poradni ortopedycznej, moze rtg cos wykarze.. ewentualnie lekarz przepisze rezonans magnetyczny.. Pozdrawiam
napisał/a: Ania_204 2008-03-18 18:12
Witam.

Oczywiście ma pan rację,że rozerwana torebka stawowa,byłaby widoczna w usg.
Jeśli rtg nic nie wykaże to warto zastosować artro MRI.
Na razie w/w maści oraz ewentualne zabiegi fizjoterapeutyczne(skierowanie od rodzinnego na UD,Krioterapia, jontoforeza na bazie DD).

Pozdrawiam.