operacja Alif z dostępu przedniego kregosłup

napisał/a: ewelinka8546 2012-09-01 00:04
Witam bardzo prosze o odpowiedz na czym polega dokladnie ta operacja mam miec niedlugo tego typu zabieg na kregoslupie .Interesuje mnie mniej wiecej jakie jest dlugie ciecie wiem ze mam miec w ksztalcie usmiechu, ale nie wiem ile to bedzie dokladnie cm? I co z organami cały worek otrzewnej jest przesuniety na bok tzn gdzie?
Ile trwa zabieg?
Znieczulenie ogolne?
Jesli ktos mial tego typu operacje prosze o odpowiedz.Operowany ma byc odcinek L5 S1
napisał/a: MichałZ 2012-09-01 10:18
Witam!
Operacja metodą ALIF (ang. anterior lumbar interbody fusion - przednia lędźwiowa stabiliacja międzytrzonowa) jest jedną z technik z wyboru do resekcji dysku międzykręgowego, przygotowania powierzchni trzonów kostnych do zrostów ewentualnego umieszczenia implantu
Technika jest preferowana ponieważ podczas operacji z dostępu tylnego konieczne jest przecinanie mięśni i więzadeł kręgosłupa co przyczynia się do dodatkowego osłabienia stabilności kręgosłupa lędźwiowego. Mięśnie ściany jamy brzusznej biegną pionowo dlatego można je odsunąć bez konieczności przecinania. Poza tym proszę mi wierzyć, tak nie istnieje praktycznie prawdopodobieństwo uszkodzenia korzeni nerwów rdzeniowych co może prowadzić potem do ubytków neurologicznych.

Cięcie skórne powłoki brzusznej jest o długości 10-12cm pionowe lub podłużne zależnie od techniki obranej przez operatora.
Zawartość jamy brzusznej objęta jest workiem otrzewnowym jak sama Pani wspomniała, tak więc nie jest skomplikowanym by ją uruchomić (uczynić mobilną i odsunąć). Większy problem stanowią duże naczynia krwionośne biegnące w anatomicznym sąsiedztwie kręgosłupa lędźwiowego.

Ale po co Pani to wiedzieć gdzie będzie przesunięty worek otrzewnowy, neurochirurg będzie wiedział jak ma to wykonać, przecież nie Pani będzie operować. Pani będzie sobie spała smacznie. Znieczulenie jest ogólne. Koniecznie jest zwiotczenie mięśni tak jak przy operacjach na jamie brzusznej.
napisał/a: ewelinka8546 2012-09-01 10:48
Bardzo Panu Panie Michale dziekuje za odpowiedz;).Zaciekawiło mnie własnie gdzie ten worek otrzewnej będzie przesuniety,ponieważ nie wyobrażam sobie jak to się da przesunąć ?Chowają to gdzieś pod zebra?Czy na zewnątrz wyciągają ;););)
Mam 27 lat i zastanawiam sie czy po takiej operacji ma sie rentę ?Slyszałam ze ZUS nie lubi kręgosłupów i nie bardzo chcą dac rentę.Mam zawód jak i również obecne stanowisko pracy nie związane z pracą ,ktora obciąza kręgosłup ;praca stojąca i srednio cięzka fizycznie dzwiganie itp.
I wreszcie czy [po takim zabiegu długo się jest na zwolnieniu lekarskim?]
I czy musze po operacji lezec ok 2 dób nie wstając z łóżka?Co pewnie będzie się wiązało z tym ze będę musiała byc cewnikowana?
Dziekuje ;)
napisał/a: MichałZ 2012-09-01 11:21
Worek otrzewnowy wraz z zawartością odsuwa się na bok, częściowo wyjmując. Bywa, że chirurg ogólny zajmuje się zabezpieczaniem narządów jamy brzusznej w trakcje operacji. Naprawdę my wiemy jak to robić nie trzeba nas dodatkowo egzaminować ;)
O rentę można się starać, czy przyznają ciężko powiedzieć w obecnej sytuacji.
Cewnikowana będzie Pani tylko w trakcie zabiegu. Potem cewnik jest zbędny, chyba, że nie może Pani teraz oddawać moczu samodzielnie ?
Inaczej to bez sensu, tylko większe ryzyko infekcji przez cewnik. Będzie Pani oddawać mocz do kaczki lub basenu. Zwykle do 48h konieczne jest leżenie, ale to też jest zależne od stanu pacjenta. Niekiedy poleca się rehabilitantowi pionizować jak najszybciej. Nie zwleka się z tym.
Zwolnienie będzie konieczne.
napisał/a: ewelinka8546 2012-09-01 23:06
:) samodzielnie oddaje mocz,co chwile w sumię chodzę do łazienki czasami jest duże parcie a nic nie wskazuje na to ,że jest aż taka potrzeba;). Wczesniej mialam operacje mikrodiscektomię z dojscia tylno -piersiowego metodą disc Fix czy jakos tak poniewaz atakowała mnie rwa kulszowa dolegliwosci niestety zostały.Na poziomie L4 L5, L5 i S1 mam przepukliny i tkz czarne dyski dlatego bedzie ten cały zabieg, ponieważ kregoslup mnie boli co dziennie nie moge sie schylac , biegać , skakać ,wygiąć się do tyłu, drętwieją mi nogi obie.Nawet przekręcenie się w łóżku z boku na bok sprawia mi ogromny ból.Dolegliwosci nasiliły się od 2 lat
Wczesniej mialam wypadek spadlam z drabiny wysokosc ok 3 m.na pupę ,ale normalnie się podniosłam.Dopiero po 4 latach w rezonansie wyszło że mam uszczerbiony dysk na poziomie L4.Oraz cała reszta.
Dziękuje za odpowiedz;);)