okulary, wf, zwolnienie lekarskie

napisał/a: Okary 2010-08-17 20:33
Mam krótkowzroczność, nie lubię WF'ów i chcę mieć zwolnienie lekarskie z całego roku.

Mam 2 pytania
1. Słyszałem, że niektórych ludzi boli głowa, jak zdejmą okulary. Czy to prawda?,jak to wygląda, tzn. co bym miał powiedzieć u lekarza / okulisty. A w okularach nie mogę ćwiczyć i podejrzewam że to był by wystarczający powód żeby dostać to zwolnienie.
2. Mam iść do ośrodka zdrowia do lekarza czy okulisty
3. Czy są inne powody, które mógł bym dodać, żebym dostał to zwolnienie?
napisał/a: Vattier 2010-08-17 21:23
Niewielka wada wzroku w żadnym razie nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń na WF (np. na komisjach lekarskich w wojsku dawali kat. A dla mężczyzn o wadzie wzroku poniżej -6). Nie jestem pewien na jakiej zasadzie teraz udziela się zwolnień lekarskich w przypadku wad wzroku, ale na pewno w przypadku dużej krótkowzroczności (tj. -6 i więcej) dostaje się zwolnienie (w ogóle jest niewskazany wysiłek fizyczny w przypadku tak wysokich wad ze względu na zwiększone ryzyko odwarstwienia siatkówki). Teoretycznie powinna być przeprowadzona konsultacja okulistyczna, a zwolnienie wystawione przez lekarza medycyny pracy ale z reguły i tak lekarze rodzinni/interniści się wszystkim zajmują (i to do któregoś z nich powinieneś się najpierw zwrócić). Głowa może boleć jeśli okulary są źle dopasowane. Jeśli masz niewielką wadę to obecnie i tak zaleca się stałe noszenie okularów. Na koniec: jeśli tylko możesz, to ćwicz. To dla Twojego zdrowia i później to docenisz.
napisał/a: Okary 2010-08-17 22:03
Vattier napisal(a):Głowa może boleć jeśli okulary są źle dopasowane.
Chodzi mi o to, że niektórzy tak mają, że jak zdejmą okulary to ich głowa boli, a na wf trzeba zdjąć.

Jak byłem w podstawówce, gimnazjum to nie daleko do szkoły miałem i też nie było tyle godzin w szkole / tak trudno. Ale jak jestem w tech, to nie dość że muszę dojeżdżać w jedną stronę 15 km, to nawalone mam tych lekcji, nauki. Jeszcze jak WF trafi się na 1 lekcjach lub w środku, to potem zmęczony idę na lekcje i nie chcę mi się nic robić. A co jak sprawdzian po tym mam czy coś?, A jak WF mam ostatni i bywa że muszę czekać 30 min na autobus, to że tak powiem nogi mi wchodzą sam wiecie gdzie :). Na dodatek spocony muszę jechać tramwajem / autobusem. Tak samo przez wf mam plecak dopakowany bo oczywiście buty specjalnie na zmianę muszę nosić i strój i picie. Dużo powodów jeszcze mógł bym wymyślać czemu nie chcę ćwiczyć ale wątpię żeby kogoś to interesowało.

Wadę mam -2, może nie duża, ale źle się czuje bez okularów. Źle mi się patrzy bo muszę przymrużać oczy czy wpatrywać się, żeby coś zobaczyć. Trudniej mi się gra w piłkę i inne sporty. A z okularami jak grałem, to z 4-6 razy już dostałem w nie i musiałem sam naprawiać.

Mam dużo powodów żeby chcieć to zwolnienie. Mam nadzieję że ktoś mi pomoże jak dostać, może trochę nagiąć prawdę u lekarza.
napisał/a: Tullaris 2010-08-24 13:23
Proszę wybaczyć, ale zdobywanie zwolnień z WF przy tak niewielkiej wadzie jest czystą głupotą.
Powody wymienione to nie są żadne argumenty, tylko rozpieszczanie samego siebie i przyzwolenie na lenistwo.

Jeśli człowiek we własnym zakresie dba o dostateczny ruch i wysiłek fizyczny, to mogę zrozumieć, ale tacy ludzie nie unikają wf, bo dobrze się na nim bawią. Ja mam wadę -5 i nie przeszkadzała mi ani w WF ani w dodatkowym treningu karate. Do wszystkiego można się przyzwyczaić, albo załatwić sobie soczewki.

A za parę lat będzie narzekanie, że się ma straszną kondycje, i że wchodzenie po schodach to problem.
napisał/a: Krzysiek1995 2010-11-09 00:26
Nie rób z siebie ofiary losu, co to za wada -2, mam -5,5 i trenuje kosza i gram bez okularów.
napisał/a: piotrek.sad 2010-11-09 14:30
Oj tam wszyscy najezdzacie na niego ze chlopak sie leni i nie chce cwiczyc, zamiast sprobowac go zrozumiec. Wystarczajacym argumentem do nie cwiczenia na wfie jest juz dla mnie to ze nie ma jak sie odswiezyc po wysilku (brak prysznicow). Osobiscie sam nie cwiczylem na wfie w szkole sredniej wlasnie z tego wzgledu, bo siedzenie potem na lekcjach spoconym i smierdzacym to zadna przyjemnosc. Zamiast wfu chodzilem na silownie i basen ;). Nie chcesz cwiczyc na wfie? - rozumiem. Ale nie zaniedbuj sie, nie dopusc do braku ruchu. Cwiczysz dla siebie i swojego zdrowia, nie zapominaj o tym ;).
Co do tego jak przekonac okuliste zeby ci zwolnienie wystawil, to nie powinien byc problem. Dobrze scieme walniesz i da. Pozdro