Okulary do czytania a do komputera

napisał/a: Gregoriusz 2012-06-03 01:48
Witam,

Od jakiegoś czasu (ponad miesiąc) zaczęły mnie boleć oczy od siedzenia przy komputerze (kilka godzin dziennie - praca). Przekrwienie, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie. Krople nawilżające i przeciwalergiczne dawały tylko niewielką poprawę.

Poszedłem do okulisty, dostałem krople Dicortineff i receptę na okulary "do komputera i do czytania" +1.

Okulary kupiłem. Do czytania są ok, do komputera mam wrażenie, że nie do końca. Powód - monitor 19-calowy i odległość od niego około 70-90cm.

Poczytałem trochę w sieci i doszedłem do wniosku, że to trochę dziwne, że okulistka nie zapytała mnie, w jakiej odległości od ekranu siedzę przy komputerze.

Pytanie - okulistka pokpiła sprawę? Powininem mieć do kompa inne okulary? A może przy mojej wadzie wzroku po prostu powinienem ustawić sobie większą czcionkę, odsunąć się jeszcze parę cm od ekranu i darować sobie okulary? Czy okulary do czytania (+1) mają w ogóle sens przy odległości 70-80cm?

Aha, Dicortineff pomógł, oczy powoli dochodzą do siebie.

Pozdrawiam,
Grzegorz
napisał/a: Metka 2012-06-03 20:00
Co to według Ciebie znaczy, że do komputera nie są OK? Obraz się rozmazuje? Może po prostu są za mocne
napisał/a: Gregoriusz 2012-06-03 20:27
Mam wrażenie, że oczy mi się trochę za szybko męczą, z obrazem jest "jakby coś nie tak". Kiedy przybliżam się do monitora, jest lepiej. Ale jaki ma sens siedzenie 30-40cm od 19-calowego monitora?

Oczywiście, być może muszę się po prostu do okularów przyzwyczaić. Nigdy wcześniej nie nosiłem.

Pozdrawiam,
Grzegorz
napisał/a: Metka 2012-06-03 20:31
Skoro jest lepiej gdy się przybliżasz to wygląda na to, że okulary są po prostu za mocne. Może po prostu odsuń się jeszcze trochę od monitora i próbuj bez.
napisał/a: Gregoriusz 2012-06-03 20:51
Tak właśnie na razie kombinuję.

Nie wiem, czy scenariusz z przekrwionymi oczami nie wyglądał w ten sposób, że najpierw dałem oczom w kość (za długo przy komputerze, słońce, alergia itd.). Potem, przy zmęczonych oczach próbowałem jakoś poprawić sobie komfort pracy przy kompie, więc... przybliżałem się do ekranu - i w tym momencie zaczęła mi przeszkadzać wada wzroku (oczy zamiast odpoczywać, jeszcze bardziej się męczyły).

Na razie pracuję przy większej czcionce i eksperymentuję - raz z okularami, raz bez. Sprawa jest dla mnie o tyle nieprzyjemna, że jeszcze ze 2 miesiące temu mogłem siedzieć przy komputerze prawie cały dzień i było ok. Wada przecież nie mogła mi się tak znienacka pojawić.

Może to jednak jakaś alegria albo inny stan zapalny? Ciekawe jest to, że najbardziej przekrwione oczy mam rano. Po przebudzeniu czasem wyglądam jak cyborg. Dosłownie po 30min i wpuszczeniu kropli jest ok. Zaczynam już kombinować na wszystkie strony - nawet oglądałem nawilżacze powietrza na allegro... ;)

Pozdrawiam i dzięki za sugestie,
Grzegorz
napisał/a: Madza80 2012-07-24 14:52
A może masz źle dobrane okulary - czy maja powłokę antyrefleksyjną?
napisał/a: wieszak2 2014-03-31 09:20
może faktycznie są źle dobrane, ale też może to zależy od producenta? Ja mam okulary JZO z powłoką antyrefleksyjną i sprawdzają się super. Poza tym możesz jeszcze spróbować z kroplami to powinno pomóc, a jeśli nie, wybierz się po prostu do okulisty i dopytaj.