Odstawianie hormonu.

napisał/a: Aniia 2010-07-06 12:33
Witam! W marcu tego roku stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy wraz z jej autoimmunologicznym zapaleniem Hashimoto po wynikach badań:
TSH: 4.64 [min. 0.51; max. 4.3]
A-TPO: 419 [max. 34]
Dostałam Euthyrox N25, po dwóch miesiącach stosowania TSH wynosiło 1.5 [norma jw.] . Endokrynolożka stwierdziła, że jest za niskie i postanowiła mi zmniejszyć dawkę przez 2 tyg. do połowy, a potem całkiem mam przestać stosować leki. Jednak już po tygodniu stosowania Euthyroxu N 12.5 moje TSH wynosi 2.79. Czy powinnam odstawić leki, czy skonsultować to z innym endokrynologiem?
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-07-06 12:54
TSH na poziomie 1,5 jest idelane i paranoją jest uważanie że jest za niskie, co badań, nie ma sensu robić tsh częściej niż 4-6 tygodni bo po prostu tsh wskazuje jak prcowała tarczyca 4-6 tygodni wstecz (bo tsh jest hormonem przysadkowym a nie tarczycowym).
Co do odstawienia leku, można próbować, ale ważny monitoring hormonów, ale jak pisałem nie tygodniowy ale min. 4 tygodnie, czyli bierzesz 4 tygodnie dawke 12,5 i sprawdzsz tsh jak będzie powyżej 2,5-3,0 to bałbym sie odstawić, a być może będzie 5 więc wtedy konieczne zwiększenie dawki.