odstająca łopatka porażenie nerwu

napisał/a: tomhd 2009-11-03 22:05
tomhd
Witam czy ktoś wie coś na ten temat?Zaczęło się niewinnie jakś grypa ,antybiotyk(FORCID),potem straszne bóle w barkach kolejna wizyta u lekarza i lek (NIMESIL).Po ok tygodniu zauważyłem odstawanie łopatki prawej i lekki niedowład prawej ręki przy bocznym podnoszeniu do góry.Myślałem że to po siłowni jakieś zerwanie ,jednak po wizycie u lekarza sportowego i wykonaniu USG nie stwierdzono wykładników mechanicznego uszkodzenia mięśni jednak wyszła hypotrofia (znaczne zmnieszenie masy mięśnia zębatego przedniego) i neuropatia nerwu piersiowego długiego.Następna konsultacja tym razem neurologiczna ,wykonanie badania RMG wynik neuropatia nerwu piersiowego długiego prawego z zajęciem ponad 40 procent włókien,zachowana ciągłość nerwu.rokowania pomyślne pod warunkiem nie obciążania obręczy barkowej...Jakieś dwa leki homeopatyczne i nic wjęcej.lekarz neurolog poinformował mnie : czas rechabilitacji od roku do trzech, nic nie robic nawet niby pływać niewolno,stwierdził że nie ma na to żadnych leków tylko czas...Następny lekarz zaproponował BI-PROFENID oraz SIRDALUD który zwiodcza mięśnie przyjąłem raz i nie da się na tym funkcjonować wjęc odstawiłem i znowu jestem w punkcie wyjścia , obecnie przyjmuję b6i mydocalm w zastrzykach oraz wykonuje ćwiczenia izometryczne nie mam pojęcia czy można .Może ktoś miał już coś takiego i wie coś wjęcej ? jak to leczyć ? czy wróci wszystko do normy? i ile potrzeba na to czasu?
napisał/a: bphs 2009-11-03 23:01
Witam!
Nerwy mają zdolność do regeneracji (rosą same) jeżeli nie została przerwana ich ciągłość. (Tak stało chyba w elektrofizjologii -EMG). Na dzień dzisiejszy nie znane są "przyśpieszacze" wzrostu nerwów. Leki typu Vitminy B6 ,1, 12 i co tam tylko z pewnością nie szkodzą ale dowodów na to że pomagają też nie ma. Ćwiczenia pasywne żeby zachować aparat ścięgnowy mięśni. A tak na marginesie, oba nerwy symetrycznie? (lewy i prawy). Jaka była przyczyna? Uraz? Plecak? Operacja? Zapalenie stawu barkowego?
Pozdrawiam i życzę zdrowia
napisał/a: tomhd 2009-11-04 16:05
Najprawdopodobniej przyczyną porażenia był wirus czyli powikłania pogrypowe (być może kropkę nad i postawiło dżwignięcie starego karoryfera ale ból poczułem doptero w nocy)porażenie dotknęło tylko prawą stronę, chociaż bolały mnie oba barki.ciągłość nerwu nie została przerwana jednak uszkodzonych zostało ponad 40 procent włókien.
napisał/a: aaaaaaaaaa1 2010-01-18 20:44
witam. niestety ja tez wlasnie mam ten sam problem co kolega z odstajaca lopatka prawa. Najpierw dostawałem zastrzyki a teraz mam antybiotyki. dostaje dicloberl, witamine b1,olfen i metypred a tu zadnych zmian. Tak jak odstawała tak nadal odstaje. chciałbym tez wiedziec jak to najszybciej wyleczyc i ile to w ogóle bedzie trwalo?
napisał/a: Marcin.K 92 2010-10-20 22:26
Witam od maja 2010 roku odstaje mi prawa lopatka, od tamtej pory chodze po lekarzach i nikt nie jest wstanie okreslic co mi dolega. mialem robiony rezonans , rtg,usg, amg, i po tych badaniach nawet mi nie udzielono rad jak mam to wyleczyc. Prawa reka staje sie slabsza i czasem pobolewa . Stwierdzono nie do konca pewnie ze jest uszkodzony nerw oraz zanik miesnia zebatego , przepisano mi leki "alanerv" ale wszystko dalej jest pod znakiem zapytania;(. Prosze o pomoc ! Piszcie najlepiej na gg 8316014 albo na emaila dziekuje z gory!
napisał/a: aniajabl 2011-11-17 13:14
Witaj Marcin!! Ja 3 lata bujałam sie ze skrzydlata łopatka obskoczyłam neurologa, neurochirurga itp, myślalam ze oszaleję z bólu i braku możliwości nabrania oddechu. Zrobiłam rezonans, i inne cuda włacznie z akupunkturą. Skrzydlata łopatka zrobila mi sie w wyniku urazu na schodach ruchomych, po prostu źle stanęłam i poczułam ostry ból w klatce piersiowej i tak juz zostałao. Z czasem gdy tak z nia chodzilam zaczela mi drżec lewa ręka jak nosiłam w niej nawet niewielkie ciężary. Postanowilam cos z tym zrobic bo jak tu zyc dalej w wiecznym bólu, w końcu trafiłam do kumatego fizjoterapeuty który mi ustawiła opatke zajeło mi to co prawda 1,5 roku ćwiczeń ale wiem ze zyje. Pozdrawiam i służe namiarami na niego.
napisał/a: Marcin.K 92 2011-11-17 20:49
Witam, ja juz sie wyleczylem aczkolwiek z tego co czytam to mialem troszkę inne leczenie , ja mialem rehabilitacje 2 miesiace, i cwiczenia gimnastykę, dziękuję za informację i też służę pomoca.
napisał/a: Philips_FP 2012-03-16 22:27
Witam... Mam problem z łopatką od końca października. Mieszkam w Poznaniu i prosiłbym o jakieś pomocne informacje - opis ćwiczeń i ogólnie rehabilitacji, jakie badania itd... Póki co będę miał rezonans w maju, a do tego muszę zrobić przewodnictwo nerwów i usg. czy coś jeszcze, czy może coś za dużo?
napisał/a: paweljakoo 2012-10-23 13:57
Zachęcam do odwiedzenia strony www.fizjoklinika.com

http://fizjoklinika.com/neuropatia_nerwu%20piersiowego_dlugiego.html

podaję artykuł na ten temat

Neuropatia nerwu piersiowego długiego

Każdy nerw utworzony jest ze splotu wielu włókien nerwowych. Nerwy obwodowe przekazują impulsy pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a wszystkimi narządami i strukturami ciała. Nerw piersiowy długi (łac. nervus thoracicus longus) jest jednym z częściej uszkadzanych nerwów obwodowych górnej części ciała, co prawdopodobnie wynika ze specyficznej budowy i położenia nerwu. Włókna tworzące nerw piersiowy długi pochodzą z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych w odcinku szyjnym (C5-C7). Gałęzie brzuszne podążają z rdzenia w stronę ramienia tworząc tzw. splot ramienny. Nerw piersiowy długi po wyjściu ze splotu przechodzi przez mięsień pochyły środkowy, a następnie podąża po bocznej stronie klatki piersiowej w stronę mięśnia zębatego przedniego, który unerwia.
Stan chorobowy nerwu obwodowego wynikający ze zmiany jego czynności i struktury nazywamy neuropatią. W przypadku zaburzenia przewodnictwa nerwu mięsień, do którego nie docierają impulsy nerwowe nie kurczy się. Z biegiem czasu dochodzi do jego stopniowego zaniku. Uszkodzona komórka nerwowa ma dość duże zdolności do regeneracji, zachodzącej przeciętnie w tempie 1mm na dzień. Aby regeneracja powiodła się włókna muszą „znaleźć drogę” do drugiej, przerwanej części nerwu. Zdolność do całkowitej regeneracji nerwu jest związana ze stopniem jego uszkodzenia. W razie niepowodzenia niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Na niepowodzenie procesu regeneracji może mieć wpływ także sam proces gojenia, w którym dochodzi do powstania blizny mogącej mieć wpływ na zaburzenie przewodnictwa.
Neuropatia nerwu piersiowego przedniego powoduje dysfunkcję zwaną łopatką skrzydłowatą. Objawem jest charakterystyczne odstawanie łopatki, szczególnie zauważalne podczas wyprostu kończyny i jej podparcia np. na ścianie.

Przyczyny

W porównaniu z innymi nerwami splotu ramiennego nerw ten posiada mniejsze rozmiary, mniejszą ilość tkanki łącznej, a także relatywnie powierzchowne położenie. Ryzyko uszkodzenia jest większe dodatkowo z powodu długiej drogi jaką przebywa nerw.
Izolowane uszkodzenia nerwu szczególnie często dotykają sportowców. Przyczyną może być tu uszkodzenia spowodowane wielokrotnie powtarzalnym ruchem lub nadmierne rozciągnięcie nerwu. Bezpośrednie uderzenia w okolicach szyi rzadziej doprowadzają do izolowanego uszkodzenia nerwu piersiowego długiego. Częściej mamy tu do czynienia z uszkodzeniem większego obszaru splotu ramiennego. Do urazu może dojść w przypadku asynchronicznej pracy ramienia i łopatki podczas rzutu lub innego nagłego ruchu ramienia np. w golfie, piłce ręcznej czy tenisie. W przypadku sportów walki do uszkodzenia najczęściej dochodzi podczas nagłego szarpnięcia nadmiernie „wykręconego” ramienia. Uraz spowodowany rozciągnięciem nerwu często spotykamy w sportach tj. pływanie, tenis a także podczas treningu na siłowni

Z powodu przebiegu nerwu przez mięsień pochyły środkowy do uszkodzenia nerwu może dojść podczas nadmiernego napięcia tego mięśnia podczas aktywności fizycznej. Przerwanie ciągłości nerwu piersiowego długiego jest możliwe także podczas operacji w okolicach dołu pachowego np. podczas mastektomii. Pewna grupa pacjentów zgłasza się z dolegliwościami ze strony nerwu piersiowego długiego spowodowanymi noszeniem ciężkiej torby na ramieniu.
Decyzja o leczeniu powinna być poparta oceną charakteru uszkodzenia nerwu. W przypadku, gdy doszło do ucisku nerwu (neuropraksja) całkowity powrót funkcji powinien nastąpić w przeciągu kilku dni lub tygodni. W przypadku, gdy funkcjonalna oraz anatomiczna ciągłość włókna nerwowego jest częściowo przerwana (aksonotmesis) jednak nerw zachowuje ciągłość, regeneracja również następuje samoistnie, jednakże trwa dłużej. Średni czas powrotu funkcji nerwu piersiowego długiego wynosi 8 miesięcy, w niektórych przypadkach czas ten może wynosić nawet 2 lata. W przypadku całkowitego przerwania aksonów, mieliny i tkanki łącznej (neurotmesis) niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Istotne miejsce w leczeniu zachowawczym zajmuje fizjoterapia. Program usprawniania zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia nerwu a także przyczyny jej powstawania. W przypadku, gdy uszkodzenie powstało na tle sumowania się mikrourazów poprzez wielokrotne powtarzanie jednego ruchu, podstawową rzeczą jest czasowe zaprzestanie treningu. Dodatkowo należy przyjrzeć się technice wykonywanego ruchu w treningu pacjenta, oraz w przypadku jakichkolwiek zaburzeń skorygować nieprawidłowy stereotyp ruchowy mogący mieć decydujący wpływ na uszkodzenie nerwu.
Rehabilitacja pełni główną rolę w odwracalnych uszkodzeniach nerwu. Stymulacja mięśnia zębatego przedniego ćwiczeniami jest tu kluczowym elementem, co wpływa na zmniejszenie zaniku mięśnia w czasie powrotu funkcji nerwu. Torowanie funkcji nerwu ma także wpływ na jego szybszą regenerację. Inną z metod pobudzania mięśnia do skurczu jest elektrostymulacja. Dodatkowo istotne wydaje się utrzymywanie prawidłowej ruchomości obręczy kończyny górnej. Zwracamy uwagę na ćwiczenia rozciągające mięsień piersiowy mniejszy i większy oraz na profilaktykę przeciążeń związanych z kompensacją braku funkcji mięśnia zębatego przedniego.
napisał/a: Maciejryba 2014-04-08 20:09
Cześć jestem Maciej ,

Mam pytanie od ponad tygodnia mam te same objawy co wy i stwierdzono u mnie neuropatie nerwu piersiowego długiego.

Interesuje mnie to czy komuś z was minęły już te objawy tz czy wasze nerwy już się zregenerowały i po jakim czasie to się stało??


Pozdrawiam
napisał/a: jonaszccc 2018-09-18 18:00
Witam!
Poprosze o namiary na tego fizjo, ktory pomogl z problemem