Odmowa skierowania na usg piersi

napisał/a: kameleon325 2010-08-23 16:51
Witam!Mam 31 lat.Chciałabym profilaktycznie wykonać badanie usg piersi.Pani w rejestracji dała mi do zrozumienia,ze lekarz nie wystawi mi takowego skierowania.W mojej rodzinie mama i siostra mają zmiany w piersi,choć nie są one nowotworami,muszą je kontrolować.Czy lekarz może mi odmówić skierowania na to badanie?Czy ma takie prawo?Dziękuję za odpowiedz.
napisał/a: Agusia1982 2010-08-23 16:54
Nie może Ci odmówić...masz prawo reagować u dyrektora przychodni w ktorej chodzisz do lekarza ogólnego.
Może tez takie skierowanie wystawić lekarz ginekolog u którego się leczysz.
napisał/a: piotrosiama 2010-08-23 18:27
Witam - ależ nie dyskutuj z rejestratorką bo to nie ona decyduje o wydawaniu jakichkolwiek skierowań. Myślę że lekarz nie odmówi tym bardziej że jesteś w tzw. " grupie ryzyka ".
napisał/a: piotrosiama 2010-08-23 18:49
Tak dla uzupełnienia - to chciałaś to skierowanie od ginegologa ?
napisał/a: kameleon325 2010-08-23 21:44
Witam!Dziękuję za odpowiedz.Ginekolog nie wystawił skierowania,kazał udać sie po takowe do onkologa.Pani w rejestracji zapytała o cel wizyty,gdy powiedziałam,że skierowanie na usg-zdziwiła sie,bo nic sie nie dzieje.(bez komentarza)Oczywiście nie dyskutowałam,tylko umówiłam sie na wizytę.
napisał/a: wikam2 2010-08-23 21:52
Wiesz mnie takie skierowanie ginekolog wystawił bez szemrania, pomimo że wielkiej potzreby nie bylo. Zwykły lekarz domowy o ile pamiętam też. Nikt o onkologu nie wspominał nawet.
napisał/a: piotrosiama 2010-08-23 22:23
Wikam - co do rodzinnego to nie jestem pewna bo od br są jakieś obostrzenia w wydawaniu skierowań na badania specjalistyczne. Ale dziwię się temu ginekologowi !!!
napisał/a: wikam2 2010-08-23 22:43
Dlaczego?
Sprawa miała miejsce około 4 lata temu. Chciałam iśc na badanie piersi i normalny lekarz albo wystawił mi skierowanie albo kazał iśc do gina. No nie pamietam no....Gin mnie zbadał i skierowanie dał odrazu. Poszłam z nim do kliniki schorzeń sutka i przyjęli mnie zaraz na nastepny dzień. A potem to chodziłam już tam kiedy chciałam i nigdy nie czekałam długo na wizytę. To była kwestia jednego - kilku dni...
napisał/a: piotrosiama 2010-08-23 23:01
Ale od stycznia br są nowe przepisy i skierowanie na badanie specjalistyczne wystawia lekarz specjalista. Chciałabym dotrzeć do takiej listy badań - może ktoś podpowie.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-08-24 15:12
kameleon325 napisal(a):Witam!Mam 31 lat.Chciałabym profilaktycznie wykonać badanie usg piersi.Pani w rejestracji dała mi do zrozumienia,ze lekarz nie wystawi mi takowego skierowania.W mojej rodzinie mama i siostra mają zmiany w piersi,choć nie są one nowotworami,muszą je kontrolować.Czy lekarz może mi odmówić skierowania na to badanie?Czy ma takie prawo?Dziękuję za odpowiedz.


Lekarz kieruje na badanie kiedy sa ku temu wskazania i dotyczy to wszelakich badań, badanie USG piersi jest badaniem specjalistycznym i z tego co się orientuje to od tego roku lekarz rodzinny nie zleci Ci takiego badania, odesle Cię do ginekologa, a ten, wiesz różnie, jak ma USG w gabinecie to pewnie zrobi od ręki, a jak nie ma (bo zdarzają się i takie gabinety) to również może nie zlecić badnia, bo sprawdzi piersi paliptacyjnie i jeżeli nie wyczuje zmian to powie ze nic Ci nie jest i nie ma konieczności robienia USG. Czy to "normalne" oczywiście że nie, ale jak działa nasza służna zdrowia każdy wie.
napisał/a: Agusia1982 2010-08-24 15:35
Normalnie tak się to wszystko zmienia kiedyś nie było z tym żadnych problemów i lekarz mial obowiązek wystawić.
Może nie w temacie ale u nas w przychodzi ostatnio chryja wielka była bo własnie lekarka nie wydała skierowania na badania,które chciała zrobić pacjentka i sjgon był taki,że teraz dają bez szemrania więc chyba warto walczyć o swoje.
napisał/a: piotrosiama 2010-08-24 16:49
Agusiu - a dla mnie to ta cała akcja pn. Profilaktyka dla kobiet - to śmieszne. Bo jak się chce dodatkowych badań to zaczynają się schody. Otrzymałam w tym roku zaproszenie na bezpłatną mammografię i zapytałam się czy po badaniu dostanę skierowanie na usg piersi bo w lewej mam guzek. I odpowiedż - proszę zgłosić się do ginekologa my nie wykonamy tego badania. Wiesz ręce opadają.