Odmienne opinie na temat wyników. Prośba o interpretację.

napisał/a: Bobo91 2013-11-22 21:03
Witam,

mój lekarz rodzinny uznał moje wyniki badań za nie najlepsze, wdrożył leczenie i wysłał do endokrynologa. Dziś byłem u endo (dr med, czyli nie byle kto), a ten stwierdził, ze nie ma żadnych podstaw do stwierdzenia niedoczynności, a powodów senności mam szukać gdzie indziej. Teraz nie wiem, co robić. Drążyć dalej, czy odpuścić.

Moje wyniki:

Luty 2013 r.

Nie na czczo
TSH 3.78 (0.27-4.2)

Marzec 2013 r.

Nie na czczo

TSH 3.08 (jw.)
FT4 13.6 (12-22)

Następnie zażywałem połowę 25-ki. Gdy mi się skończyły tabletki sprawę zaniedbałem, a po wznowieniu leczenia i po miesiącu stosowania zaleconej dawki miałem takie wyniki:
Sierpień 2013r.

Na czczo
TSH 2.5 (0.23-4.5)
FT4 13 (11.5-21)

Zalecono mi zażywanie całej tabletki, a oto wyniki po 2 miesiącach:
Listopad 2013r.

Na czczo
TSH 2.29 (0.27-4.2)
FT4 16.4 (12-22)


Rozmawiałem z endokrynologiem na temat badań zrobionych nie będąc na czczo. Czytałem, a to samo powiedział mi rodzinny, że wyniki nie na czczo są zawyżone. Natomiast endo odparł, że to są jakieś dziwne teorie. Komu wierzyć?

Miałem również zrobione USG:

PP 18.4 x 18,3 x 40.4
LP 17 x 19.8 x 42.6

Uznane za prawidłowe.

Proszę o odpowiedzi i z góry za nie dziękuję :)

Pozdrawiam,

Krystian (22 l.)
napisał/a: Bobo91 2013-11-25 09:48
Nikt się nie wypowie? :(
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-11-25 10:14
Wklej cały opis USG.
Lekarz rodzinny ma rację i endokrynolog ma rację ;) Wyniki jak najbardziej mogą sugerować początek niedoczynności co zapewne zauważył lekarz rodzinny, natomiast wyniki nie są na tyle złe żeby Cię leczył endokrynolog.

Jeżeli nie masz Hashimoto to można zacząć od naturalnych bosterów tarczycy czyli guggulsterony lub forskolina. Do tego oczywiście obowiązkowa suplementacja jodem i selenem.

Jeżeli chodzi o hormony tarczycy, ważne żeby robić je rano, to czy jesteś na czczo nie ma znaczenia w tym przypadku.
napisał/a: Bobo91 2013-11-25 11:26
Hmm... opisu nie ma :P Miałem tylko ustne zapewnienie, że tarczyca jest w porządku. Endo stwierdził, że zażywanie hormonów to nie zabawa i raczej wyglądało na to, że dziwił się rodzinnemu, iż rozpoczął leczenie. Jednak dla pewności kazał oznaczyć p/c aTPO i aTG. Póki co leki odstawiam i zbadam się za miesiąc (samo TSH) i 2 (TSH, ft4, aTPO). Zastanawiałem się nad bosterami i suplementami. Suplementy musi przepisać lekarz?
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-11-25 11:33
Suplementów nie przepisuje lekarz, tylko kupuje się je np. na Allegro ;)
Dobra decyzja lekarza co do oznaczenie przeciwciał, jeżeli będą w normie to będzie oznaczało że nie masz hashimoto i być może wystarczy wprowadzenie jodu, albo nawet nie robienie nic, co przy takich wynikach również jest możliwe.