Odma

napisał/a: jagodka6 2013-03-20 20:54
Witam,
Problem dotyczy mojego meza,wiek 40 lat.Postaram się opisac jak najkrócej.
5 tygodni temu maz przechodzil typowe przeziębienie.Po tym przeziębieniu został mu suchy meczacy kaszel.Oprócz tego doszło ciagle zmeczenie,brak apetytu i senność.Maż wybral się do lekarza,ten przypisal mu antybiotyk i skierowal go na RTG,ktore wykazalo powietrze w lewym plucu.Natychmiast wyslali go na drenaż i wypompowali 2l powietrza.Poniewaz od razu udało się wypompować cale powietrze zaraz po zabiegu wypuścili go do domu.Maz był przerażony,ale lekarz wykonujący zabieg stwierdził ze nie ma powodu do paniki,poniewaz to czesta sprawa zwłaszcza u ludzi bardzo aktywnych sportowo (maz gra w tenisa 3 razy w tygodniu).Powiedzial,ze ciężko stwierdzić przyczyne powstania odmy,ale stwierdził również ze raczej nie ma to nic wspólnego z infekcją,ktora maz przechodzil.Kazal skonczyc antybiotyk i jak najwięcej odpoczywać.
Za 6 tygodni ma wrocic na przeswietlenie i zrobić spirometrie.
Nie chce podwazac kompetencji lekarza,ktory zajmowal się mezem,ale zawsze wydawalo mi się ze odma to nie przelewki.Kojarzyla mi się zawsze z ludzmi starszymi,palaczami,ludzmi przewlekle chorymi.Co wiec moglo spowodować pojawienie się jej u mojego meza,ktory nie pali uprawia dużo sportu i do niedawna był okazem zdrowia?Czy powinnismy wykonać jakies dodatkowe badania?Na co mąż powinien uważać i czy to może nawracać?No i jeszcze czy skoro maz miał robione przeswietlenie przed i po zabiegu,oraz USG po zabiegu i poza powietrzem pluca wygladaja w porządku to można wykluczyć jakie poważne choroby?
Będę wdzieczna za odpowiedz.Bardzo się marwtie.