odma płucna

napisał/a: beata 50 2010-01-23 17:51
Mój tato leży w szpitalu, miał silne duszności, jest po usunięciu lewego płuca 4 lata temu, okazało się że ma odmę płucną ma drenaż ,leży już tydzień i dzisiaj zacisnęli drenaż, aby sprawdzić jak oddycha,okazuje się że się dusi, jeszcze córka zauważyła że ma powiększony węzeł chłonny,lekarz powiedział, że odma dostała się do żył szyjnych.Proszę o informację ile taki pacjent może przebywać w szpitalu i czy są jakieś szanse.Mama zadzwoniła i mówiła, że chciał wypisać się na żądanie ale posłuchał.Co mam tacie powiedzieć, prosił abym zobaczyła w internecie o odmie płucnej.
pozdrawiam wszystkich.
napisał/a: Vieri 2010-01-23 23:29
Witam,

Odma opłucna o ile nie powstaje w wyniku przerwania ciągłości ściany klatki piersiowej ma swoją przyczynę w przerwaniu ciągłości oskrzela. Drenaż musi być prowadzony do momenty, w którym do zbiornika nie będzie przedostawać się powietrze, a zdjęcie RTG ukaże całkowicie rozprężone płuco. W rzadkich przypadkach konieczny jest zabieg, aby zamknąć uszkodzone oskrzele.
Czasu drenażu nie można przewidzieć. Moga to być 3 dni jak i 3 tygodnie lub dłużej. W takim wypadku przedłużającego się przecieku powietrza lekarze mogą rozważyć wdrożenie procedur inwazyjnych.

Pozdrawiam
napisał/a: majka273 2010-09-03 19:33
Witam, chciałam zapytać czy zespół Marfana u dziecka może być wynikiem przebytej w czasie ciąży toksoplazmozy u matki tego dziecka?
napisał/a: ulna 2010-09-06 20:51
Toksoplazmoza u płodu powoduje głównie uszkodzenia układu nerwowego, natomiast zespół Marfana to typowa choroba o podłożu genetycznym, a przyczyną choroby jest genetycznie uwarunkowane uszkodzenie włókien sprężystych i zaburzenie w tworzeniu łańcuchów łańcuchów alfa kolagenu i substancji podstawowej.

A tak na przyszłość pisz swoje posty w osobnych wątkach, bo Twoje pytanie nie jest mimo wszystko związane w żaden sposób w odmą.