Odma opłucnowa urazowa czy samoistna

napisał/a: nikola18111 2011-06-07 12:14
Witam!
Mam 26 lat jestem osoba wysoka. Dnia 20 stycznia mialam cesarskie ciecie (coreczka ułożona była pośladkowo), wczesniej byłam chora (kaszel, leczona juz bylam antybiotykami). Cesarke mialam w znieczuleniu ogolnym. Dwa tygodnie po cc dostalam odmy! Leczylam sie w Szpitalu na oddziale torakochirurgicznym. tam lekarze powiedzieli ze byla to odma samoistna. A 3 innych lekarzy stwierdzilo ze to odma urazowa w skutku intubacji. Dodam ze po porodzie czulam pukania w plucu gdzie pozniej nastapila odma. Pytanie wiec mam nastepujace, czy faktycznie moglaby byc to odma urazowa, jakie sa mozliwosci ewentualnie jej nawrotu. I prosze jeszcze o rade, nie mozna dzwigac po odmie. Ja dopiero teraz (minely 3 miesiace )za czelam samodzielnie zajmowac sie moim dzieckiem. I mam pytanko jeszcze czy wymioty (bo 2 razy mialam juz zatrucie pokarmowe) moga wywolac odme. Bo powiem szczerze ze nie chcialabym przezywac znowu to samo. Staram sie unikac wysilku, ciwczyc oddychanie, nie pale papierosow. Prosze o rade. dziekuje serdecznie
napisał/a: agata198711 2011-06-09 17:18
Odma samoistna może powstać u młodych osób wskutek a) niedoboru alfa-1-antytrypsyny, b) Zespołu Marfana (genetycznej choroby tkanki łącznej), zaś odma urazowa powstaje wskutek różnorakich urazów.