Odleżyny - jak leczyć? Jak zapobiegać ?

napisał/a: bebek112 2012-06-05 00:16
Witam.
Problem dotyczy mojego dziadka(wiek : około 80lat). Podczas pobytu w szpitalu nabawił się takich odleżyn na pupie że już sami nie wiemy jak to leczyć. Dodam tylko że teraz sam nie jest w stanie przewrócić się na drugi bok sam, a ma ponad 110kg wagi.
Wszystko to(ta cała rana - odleżyna) umiejscowiona jest w górnej części pupy( )*() - gwiazdka oznacza środek pomiędzy pośladkami, który goi się bardzo ciężko - widać dosłownie "mięso".
Wszystko to(ta cała rana) bardzo go boli oraz piecze, co wyklucza możliwość dłuższego(nawet nie 5minutowego) leżenia na wznak. Całą ranę smarujemy/leczymy póki co środkiem który jest bardzo tłusty(teraz nie pamiętam nazwy - później ją podam) i który pomaga w leczeniu(widać jak odleżyna się zmniejsza). Czy jest może coś, jakiś środek który polecilibyście Państwo ? Może coś jest na zmniejszenie pieczenia? Cała rana jest bardzo ciepła, wręcz gorąca niekiedy.


Druga sprawa jest taka, iż obawiamy się że może pojawić się lada chwila kolejna odleżyna w górnej części uda(na wysokości kości udowej). Jest tam bardzo widoczny czerwony ślad. Czy jest coś co mogłoby zmniejszyć/wyeliminować/zminimalizować szansę na powstanie w tym miejscu kolejnej odleżyny ?

Odleżyny staramy się oklepywać jak najczęściej(podobno tak należy robić, sam mogę powiedzieć że coś to jednak pomogło).

Oprócz tego mamy takie maści jak : Argosuflan oraz Sudocream(nie wiem czy dobrze są napisane nazwy).

Jeszcze oprócz tego ma, chyba też są to odleżyny, dwie na stopie od zewnętrznej strony - wygląda to jak pęcherz wypełniony krwią, czy czymś bardzo ciemnym i czerwonym wręcz bordowym. To na szczęście się nie powiększa, lecz nie widać też aby przez środki które wymieniłem zmniejszały się te rany.


Bardzo proszę o porady.
Pozdrawiam.
napisał/a: piotrosiama 2012-06-05 00:46
W trakcie mojej opieki nad leżącą osobą stosowaliśmy solcoseryl, czy linomag a na takie poważniejsze zmiany - opatrunki żelowe no i koniecznie trzeba chorego obracać żeby nie dopuścić do powstawania nowych odleżyn. Ważne też jest żeby chory leżał mniej więcej pod kątem 30 st. pościel nie może zawierać żadnych załamków i bardzo dobrze osuszać skórę po umyciu. Można też dostać różne poduszki/kółka przeciwodleżynowe.
Może ktoś jeszcze coś dopisze.
napisał/a: dafff 2012-06-05 13:17
Najlepiej zakupić materac przeciwodleżynowy, jest dość drogi ale skuteczny. Pacjenta należy przewracać na inne pozycje co 2 godziny. Przestrzeganie czasu jest tu bardzo ważne, ponieważ właśnie po 2h zaczyna tworzyć się nowa odleżyna. Plus preparaty zalecane wyżej.
napisał/a: 69keram 2012-09-05 10:17
bebek112 napisal(a):Witam.
Problem dotyczy mojego dziadka(wiek : około 80lat). Podczas pobytu w szpitalu nabawił się takich odleżyn na pupie że już sami nie wiemy jak to leczyć. Dodam tylko że teraz sam nie jest w stanie przewrócić się na drugi bok sam, a ma ponad 110kg wagi.
Wszystko to(ta cała rana - odleżyna) umiejscowiona jest w górnej części pupy( )*() - gwiazdka oznacza środek pomiędzy pośladkami, który goi się bardzo ciężko - widać dosłownie "mięso".
Wszystko to(ta cała rana) bardzo go boli oraz piecze, co wyklucza możliwość dłuższego(nawet nie 5minutowego) leżenia na wznak. Całą ranę smarujemy/leczymy póki co środkiem który jest bardzo tłusty(teraz nie pamiętam nazwy - później ją podam) i który pomaga w leczeniu(widać jak odleżyna się zmniejsza). Czy jest może coś, jakiś środek który polecilibyście Państwo ? Może coś jest na zmniejszenie pieczenia? Cała rana jest bardzo ciepła, wręcz gorąca niekiedy.


Druga sprawa jest taka, iż obawiamy się że może pojawić się lada chwila kolejna odleżyna w górnej części uda(na wysokości kości udowej). Jest tam bardzo widoczny czerwony ślad. Czy jest coś co mogłoby zmniejszyć/wyeliminować/zminimalizować szansę na powstanie w tym miejscu kolejnej odleżyny ?

Odleżyny staramy się oklepywać jak najczęściej(podobno tak należy robić, sam mogę powiedzieć że coś to jednak pomogło).

Oprócz tego mamy takie maści jak : Argosuflan oraz Sudocream(nie wiem czy dobrze są napisane nazwy).

Jeszcze oprócz tego ma, chyba też są to odleżyny, dwie na stopie od zewnętrznej strony - wygląda to jak pęcherz wypełniony krwią, czy czymś bardzo ciemnym i czerwonym wręcz bordowym. To na szczęście się nie powiększa, lecz nie widać też aby przez środki które wymieniłem zmniejszały się te rany.


Bardzo proszę o porady.
Pozdrawiam.


Witam
Opiekuje się swoją mamą po udarze mózgu. W szpitalu nabawiła się bardzo dużych odleżyn na łydkach i pięcie. Wszystko wygoiłem w domowych warunkach naturalnymi środkami.....nawet lekarze byli w szoku ,że tak można.
napisał/a: 69keram 2012-09-05 10:51
Ja stosuję bardzo skuteczny naturalny środek. Jest trochę drogi ale wart jest tych pieniędzy. W ciągu dwóch miesięcy wygoiłem odleżyny , które już bardzo gniły i wydawały bardzo przykry zapach....maść ta bardzo ładnie wyciągała z rany ten stan zapalny oraz zasklepiała ranę zdrową już tkanką. Dostałem informację od znajomego producenta ,że jest bardzo skuteczna u cukrzyków , którzy mają duże problemy z ranami.
napisał/a: gosia9871 2012-09-05 11:48
Najlepsze w leczeniu odleżyn i wszelkich trudno gojących się ran są opatrunki lniane . Są rewelacyjne!!! Mam oczywiście na myśli opatrunki z wrocławskiej Fundacji LINUM . Poszukaj w różnych ogłoszeniach, czasami ktoś sprzedaje. Znalazłam jedno, stosunkowo niedawno dodane. Osoba podaje taki nr kontaktowy : 781373704.
napisał/a: gosia9871 2012-09-05 12:01
Są to opatrunki z lnu genetycznie modyfikowanego. Trudno je dostać bo o ile wiem nie ma ich jeszcze w ogólnej sprzedaży.
napisał/a: ajkaajka1 2012-09-27 11:21
Najlepiej pomaga krem z colostrum Genactiv Colostrigen R. Ogólnie colostrum przyspiesza gojenie ran, regenerację tkanki i zapobiega rozwojowi infekcji. Tym kremem smarowałam odleżyny mojej babci która ma 103 lata i złamała biodro. Po operacji byla przykuta do łóżka i niestety zaczęły pojawiać się odleżyny... Ten krem jest rewelacyjny, rana pięknie sie zagoiła, nie wierzyliśmy własnym oczom. Do tego wszystkiego nie jest drogi, kosztuje 53 zł. Naprawdę szczerze polecam, chyba nie ma go w aptekach ale można go kupić w internecie
napisał/a: krzysztof_90 2013-04-04 23:18
Witam,
czy ktoś z Was może używał takich opatrunków, jak tu opisane, do leczenia odleżyn: http://problemy-medyczne.pl/odlezyny-leczenie-odlezyn/?
Co o nim myślicie? Sprawdzi się? Można go w ogóle dostać w Polsce? Wiem, że na pewno jest w Niemczech i znajoma opiekunka, która tam pracuje, sobie bardzo chwali...
napisał/a: 69keram 2013-04-05 18:45
Jeżeli szukasz skutecznego środka na odleżyny polecam maść na bazie kitu pszczelego.....sam ją stosowałem u mamy ze wspaniałym skutkiem,że nawet lekarze byli w szoku ,że można wyleczyć odleżyny
napisał/a: jedenznas21 2013-08-29 14:32
W zapobieganiu odleżyn sprawdza się preparat dostępny tutaj: http://www.kosmed.pl/Na.odleżyny-18-_oferta.html zawiera naturalne oleje a wiadomo, że eukaliptus ma działanie antygrzybicze. Jest na bazie alkoholu więc ma też działanie antybakteryjne.
napisał/a: karinek1 2013-09-06 11:52
Odleżyny to nie lata problem... szczególnie, że tak łatwo powstają, wystarczy kilka godzin, aby doszło do zaczerwienia i zaczęła rozwijać się odleżyna... najlepszym sposobem w walce z odleżynami jest zmienianie ułożenia ciała osoby chorej... tutaj znalazłam ciekawy tekst na ten temat, naprawdę polecam, dużo informacji jak układać chorego, jak dbac o skórę: http://blog.ortopedyczny24.pl/skuteczne-rady-na-odlezyny