Oddawanie kału, za częste i kłopotliwe

napisał/a: play 2010-04-05 10:40
Witam, mam 22 lata i 70 kg wagi przy wzroście 180. Więc bardziej to wygląda na szczupłą osobę niż na otyłą. Mój problem pojawił się około trzech lat temu i do dziś nie chce się poprawić. Może dokładniej opisze go poniżej a teraz przedstawię mój dzień. Po wstaniu z łóżka, jem śniadanie i popijam mocną dużą kawą, po około 30 minutach udaje się do toalety i wypróżniam się, trwa to około 20 minut, później po kolejnych 20 minutach spędzonych poza toaleta udaje się tam kolejny raz i znów sie wypróżniam. Dopiero wtedy moge spokojniej wyjść z domu, chodź przez pierwszą godzinę od wyjścia mam wrażenie że nie do końca się wypróżniłem. Po powrocie z pracy jem obiad i znów po posiłku udaje się do toalety, przed wyjściem z domu również muszę tam iść. Średnio wypróżniam się 4-5 razy na dzień, gdy cały dzień przebywam w mieszkaniu to rzadziej to występuje, problem pojawia się gdy mam wyjść. Stolec wygląda normalnie, nie jest to żadna biegunka, ale mam kłopot że nie potrafię go powstrzymać, przed udaniem się do łazienki w nieodpowiednich miejscach lub sytuacjach. Marzę o tym żeby wypróżnić się raz lub dwa na dzień i mieć z tym spokój. Dlatego pije dużą i mocną kawę bo pomaga mi przy oddaniu stolca. Bardzo utrudnia mi to życie, bo zawsze muszę wstać minimum półtorej godziny wcześniej, nie mogę jeść gdy nie mam blisko łazienki. Do lekarza ogólnego nie bardzo mogę się udać gdyż jest to dobry znajomy, a o tym nie chce z nim rozmawiać, a na kolonoskopie tez nie chce się zgodzić. Myśle że ma to coś wspólnego z stresem, ale nie do końca.prosze o pomoc do kogo mam się udać, jakie leki mi pomogą, jak mam to zwalczyć i co to może być.
napisał/a: Warewolf 2010-04-05 11:18
Przyczyn może być kilka. Choroby tarczycy, poza tym nadużywanie leków opioidowych, dieta, stres, a nawet w skrajnych przypadkach choroby pasożytnicze i przewlekłe zapalenia jelit.

Czy podczas oddawania stolca występuje ból? Krwawienie? Czarne stolce, albo śluz. Czy boli brzuch albo stawy?

Przede wszystkim radziłbym odstawić kawę, kakao, czekoladę i inne zapierające rzeczy. Zmienić dietę, to znaczy wprowadzić w niej więcej warzyw i zażywać błonnik przed każdym posiłkiem. Raczej unika się leczenia lekami zapierającymi. Należy się regularnie odżywiać i można też spróbować wprowadzić probiotyk na pewien czas.
napisał/a: play 2010-04-05 12:27
Nie, żadnych powikłań podczas oddawania stolca nie mam, wszystko jest tak jak powinno z tym że musze to robić aż tyle razy w ciągu doby, odżywiam się normalnie, t.zn rano kanapka z serem lub dżemem, obiad czasem nawet całego nie zjem i kolacja również kanapki. Od czasu do czasu jedzenie w restauracjach szybkiej obsługi, ale to tak raz na tydzień i w małych porcjach. Leków żadnych nie przyjmuje. Gdyby nie to wypróżnianie się to jestem okazem zdrowia.
napisał/a: play 2010-04-05 12:33
Aha i bez kawy nie wyobrażam sobie poranka, gdyby nie kawa to wogóle chyba się nie wypróżnię, albo tylko troszkę, a po wyjściu z domu złapie mnie znów atak.
napisał/a: alicjapeel 2010-04-25 19:38
Ja mam chyba identyczny problem i jestem w tym samym wieku tylko mam 165cm i ważę 55kg. Przychodzi moment, że trzeba za chwile wyjść do pracy, znajomych, pojechać do supermarketu ja lecę do toalety. Bywa też, że jestem już u znajomych, czy w tym sklepie i w momencie robi mi się słabo, jakieś dziwne mdłości, poty i w momencie muszę być w domu. Już po drodze wszystko powoli się uspokaja, bo wiem że za chwilę będę w domu. Jest to strasznie meczące, bo nie umawiam się już na żadne dyskoteki, spotkania, bo wiem że dam rade pobyć tam 30 minut biorąc pod uwagę to, że po drodze nie zawróciłam do domu! Czasem nawet jeśli bardzo chcę gdzieś pojechać w teren czy wyjść zwyczajnie na spacer, też łapią mnie takie mdłości i nagła chęć wypróżnienia. Myślałam wcześniej że to będzie zdarzało mi się tylko w sytuacjach stresowych, pierwszy dzień w pracy, czy egzamin... Teraz jest tak przy każdym wyjściu z domu... Nawet jeśli sobie pomyśle o przyszłości (ślubie, dzieciach) to żołądek szaleje. Boje się jak będzie wyglądał dzień mojego ślubu... Z ceremonią na mnie będą czekać bo będę w toalecie? Z dzieckiem do lekarza nie pójdę, bo mi będzie słabo? Przeraża mnie to i bardzo chce coś z tym zrobić! :(
napisał/a: alicjapeel 2010-04-26 01:00
Nie napisałam jeszcze ze jak zaczęły się te problemy waga spadla mi o 10kg w 2 moze 3 tygodnie zawsze wazylam ponad 60 a od tamtej pory nie moge przytyc.