odczyt zdjecia rtg zatok

napisał/a: olook 2014-04-28 22:36
Prosze o odczyt zdjecia, gdyz dostalam je bez opisu. Nigdy nie mialam problemow z zatokami ani niczym zwiazanym z laryngologiem. Czy na tym zdjeciu widac to co podejrzewa pani dr? Czy to zapalenie zatok? Prosze o dokladny opis czy cos sie dzieje niedobrego? Dodam tylko, ze peka mi glowa juz od dluzszego czasu..
napisał/a: radek07 2014-05-01 20:51
Według mnie widać tam skrzywioną przegrodę i wydzielinę w lewej zatoce szczękowej; za te dwie rzeczy może być odpowiedzialna 'małżowina puszkowa', która według mnie również widoczna jest na zdjęciu.
Kto kazał wykonać prześwietlenie?
Jakie masz objawy pod względem zatok i nosa?
napisał/a: olook 2014-05-05 18:27
Skierowanie dostalam od laryngologa na wizycie prywatnej. Teraz byl weekend majowy, wiec dr nie przyjmowala. Oprocz tego, ze glowa mi peka od jakiegos czasu, to na ta chwile uwazam, ze nic mi nie jest.Od grudnia srednio 2 razy w miesiacu boli mnie gardlo (trwa to zwykle tydzien, tydzien spokoju i od nowa) i czasem powieksza sie ten wiszacy jezyczek. Czesto przy tym mam odrywajaca wydzieline, ktora malo mnie nie udusi. Kataru w ogole nie mam. Dostalam mucofluid do nosa naprzemiennie z woda morska, ale efektu nie widze. Do tego sinupret 3x2. Przypomne tylko , ze jestem karmiaca mama 3-mies niemowlaczka. Nie orientuje sie w temacie kompletnie, bo tak jak pisalam nigdy nie mialam takich problemow. Wiec prosze o dokladniejsze opisanie. jakiego leczenia to wymaga itd
napisał/a: olook 2014-05-05 18:46
Dodam jeszcze , ze pani dr mowila ze bardzo brzydka wydzielina mi plynie po gardle i badala mnie 2 razy i nic nie wybadala. Nic mnie nie bolalo, gdy dotykala twarz, dlatego dostalam skierowanie na rtg zatok.
napisał/a: radek07 2014-05-05 19:40
Zawsze mnie dziwi to, że laryngolog wysyła pacjenta na rtg aby zbadać zatoki; badanie rtg jest absurdem pod względem badania zatok i jamy nosowej, powinno się wykonywać tomografię komputerową; na tomografii widać wszystko czarno na białym; rtg może nie pokazać pewnych schorzeń zatok i jamy nosowej.

Jeśli masz objawy związane z samymi zatokami i jamą nosową to czy trwają około 2 tygodni i po 2 tygodniach ustępują?

Kiedy dokładnie zaczęły się bóle głowy?

Ilu widziałaś lekarzy do tej pory i kiedy masz zamiar widzieć następnego?

Robiłaś kiedykolwiek wymaz z nosa lub testy alergiczne?

Nie zauważasz żadnych objawów związanych z lewą zatoką szczękową? Czy nos Ci się zatyka; odczuwasz w środku suchość?

Ja radziłbym wykonać tomografię komputerową; jest to bardzo precyzyjne badanie.
Uważam, że na zdjęciu rtg lewa zatoka szczękowa jest zatkana; jeśli faktycznie jest zatkana trzeba brać pod uwagę nie drożne ujścia zatok; za nie drożne ujścia zatok może być odpowiedzialna uszkodzona małżowina środkowa, która według mnie jest widoczna na zdjęciu.
Aby sprawdzić co dokładnie dzieje się w zatokach najlepiej jest wykonać tomografię; na wyniku tomografii będzie widoczna uszkodzona małżowina środkowa; jeśli faktycznie się tam znajduję. Jest możliwość sprawdzenia czy owa małżowina jest uszkodzona; jeśli pójdziesz do laryngologa zapytaj go czy lewa środkowa małżowina nie jest większa w stosunku do prawej środkowej małżowiny; powinno też być widoczne skrzywienie przegrody.
Jeśli zdecydujesz się wykonać tomografie z kontrastem jako karmiąca matka będziesz musiała odczekać około 24 godziny zanim wznowisz karmienie; o szczegóły najlepiej zapytaj radiologa.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-05-05 19:52
radek07 napisal(a):Zawsze mnie dziwi to, że laryngolog wysyła pacjenta na rtg aby zbadać zatoki; badanie rtg jest absurdem pod względem badania zatok i jamy nosowej, powinno się wykonywać tomografię komputerową; na tomografii widać wszystko czarno na białym; rtg może nie pokazać pewnych schorzeń zatok i jamy nosowej.


Takie badanie nie jest absurdem. Absurdem byłoby wysyłanie każdego pacjenta na TK! Weź pod uwagę kolejki na takie badanie, cenę, ale przede wszystkim przydatność tego badania w diagnostyce. Wysyłanie kogoś z pojedynczym epizodem zatokowym na TK nie jest tylko nieporozumieniem ale wręcz głupotą.
Takie badanie może sporo wnieść w nawracających infekcjach kiedy lekarz wyeliminuje możliwe inne przyczyny, ale na pewno nie jest wskazaniem przy pojedynczym (pierwszym) epizodem zatokowym.
napisał/a: radek07 2014-05-05 20:22
djfafa napisal(a):Takie badanie nie jest absurdem. Absurdem byłoby wysyłanie każdego pacjenta na TK! Weź pod uwagę kolejki na takie badanie, cenę, ale przede wszystkim przydatność tego badania w diagnostyce. Wysyłanie kogoś z pojedynczym epizodem zatokowym na TK nie jest tylko nieporozumieniem ale wręcz głupotą.
Takie badanie może sporo wnieść w nawracających infekcjach kiedy lekarz wyeliminuje możliwe inne przyczyny, ale na pewno nie jest wskazaniem przy pojedynczym (pierwszym) epizodem zatokowym.

Wiem co masz na myśli; wiem, że na tomografię się długo czeka i jest droga, ale jaki sens ma robienie rtg, na którym pewnych schorzeń nie widać. Mnie lekarze leczyli w ten sposób, wysyłając mnie na rtg na których nic nie było widać, aż w końcu zrobiłem tomografię na której ukazała się gigantyczna 'małżowina puszkowa' i zatkana komórka w zatoce sitowej; dwa schorzenia,które na rtg nie były widoczne; więc czy rtg ma sens. Wyszło na to, że zrobiłem parę zdjęć rtg, które nic nie pokazały i na koniec do tego wszystkiego tomografię; nie potrzebne napromieniowywanie się.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-05-05 20:28
Ale w ostrym zapaleniu zatok przynosowych nie zaleca się ani RTG ani TK. W tym przypadku nie mamy mowy o stanie przewlekłym a tylko w takim rozważa się wykonanie TK zatok.
Podsumowując: pojedynczy epizod nie wymaga ani RTG ani TK, stany przewlekłe owszem i tak jak mówisz należy zrobić TK a nie RTG ale to jak wiesz decyduje lekarz a nie pacjent.
napisał/a: olook 2014-05-05 21:26
1. Jeśli masz objawy związane z samymi zatokami i jamą nosową to czy trwają około 2 tygodni i po 2 tygodniach ustępują?
-nie wiem czy to sa objawy zatokowe,poniewaz tak jak pisalam nigdy nie mialam z tym do czynienia. ale takie stany chorobowe o ktorych pisalam trwaja od poczatku grudnia (moze nawet wczesniej), tydzien choroby, tydzien spokoju. Oczywiscie nie co do dnia, ale tak mniej wiecej.
2. Kiedy dokładnie zaczęły się bóle głowy?
-od grudnia tak sporadycznie 2-3 razy w tyg, a ostatnie 3 tygodnie non stop.w tym gdy sie zaczynaly te bole to pierwsze 4 dni bolala mnie tak ze wszystko mnie urazalo nawet kazdy dany krok.
3. Ilu widziałaś lekarzy do tej pory i kiedy masz zamiar widzieć następnego?
-jesli chodzi o laryngologa to byla moja pierwsza wizyta.
4. Robiłaś kiedykolwiek wymaz z nosa lub testy alergiczne?
-nie.
5. Nie zauważasz żadnych objawów związanych z lewą zatoką szczękową? Czy nos Ci się zatyka; odczuwasz w środku suchość?
-nic specjalnego nie czuje zwiazanego z nosem. ale faktycznie lewa strona glowy bardziej mnie boli.
napisał/a: olook 2014-05-17 21:54
Wczoraj (piatek) bylam u pani dr. Kazala zglosic sie w poniedzialek do poradni w celu pobrania tej wydzieliny, ktora jest w zatokach i sprawdzi czy to czasem nie ropa.. Czy ktos uwaza, ze to dobra interpretacja?