Odczyn poszczepienny

napisał/a: vika2 2011-10-19 14:55
O czym moga swiadczyc dosc spore zaczerwienienia w miejscach po szcepieniach?Czy to znaczy ze zastrzyki zostaly zle wykonane czy to po prostu taka normalna reakcja?Synek mial wczoraj szczepienie i we wszystkich 3 miejscach wystapily duze czerwone rumienie(5 cm).Dodam,ze wczesniej byl juz szczepiony tymi szczepionkami i nie bylo zadnych zmian.Zadzwonilam do poloznej,ktora mnie uspokoila,ze takie odczyny to czesta sprawa i nie ma powodu do niepokoju i zapisala w dokumentacji mojego synka jako NOP.
Skad biora sie takie reakcje?Czy jesli zastrzyki zostaly zle wykonane (zbyt plytko,zanieczyszczone?) to szczepionki bede "dzialac"?Jak dlugo taki obrzek moze sie utrzymywac?Czy moga wystapic jakies powiklania i czy powinnam pokazac te miejsca lekarzowi (nie chce ciagac synka niepotrzebnie po przychodniach).
Dodam,ze synek czuje sie swietnie-wesoly,nie ma temperatury,ma apetyt,generalnie brak jakichkolwiek zmian w zachowaniu.
napisał/a: remic 2011-10-20 13:07
napisal(a):we wszystkich 3 miejscach

3 szczepienia jednocześnie - nie za dużo na raz? Co to za szczepionki?
napisał/a: vika2 2011-10-20 13:25
remic napisal(a):
napisal(a):we wszystkich 3 miejscach

3 szczepienia jednocześnie - nie za dużo na raz? Co to za szczepionki?


1) 5w1 (krztusiec,blonnica,polio,tezec,Hib)-trzecia dawka
2) pneumokoki-druga dawka
3)meningokoki-druga dawka

w sumie 7 szczepionek...To sa standardowe szczepienia w UK,wg ich kalendarza szczepien.
Tez mi sie wydawalo strasznie duzo na takiego malego dzieciaczka,ale tutaj tak szczepia od wielu lat.
napisał/a: Peter 2011-10-31 11:38
Takie odczyny poszczepienne po takich szczepionkach to zupełnie normalne. Natomiast zdecydowanie rozdzielać szczepienia w czasie i nie godzić się na wszystko, co sugerują lekarze w zakresie szczepień. Szczepienia przewidziane w danym roku można wykonać w ciągu całego roku kalendarzowego. Więc nie rozumiem, dlaczego pośpiech. Chyba tylko ku wygodzie pielęgniarek. Ale jak się komuś nie chce pracować, to droga wolna.