odczyn ASO

napisał/a: beatale 2012-06-26 20:59
Witam!

Moja 5,5 letnia córeczka ostatnio od konca marca zaczęła znów wiecej chorować. A już od czerwca zeszłego roku do końca marca obyło się bez antybiotyków. W listopadzie narzekała prze pare dni na bóle w klatce piersiowej -napomknęłam o tym mojej pediatrze -choć nie byłam pewna czy nie ściemnia. Zrobiliśmy badania ASO wyszło 164 pomimo ze często w przeszłosci chorowała na anginy zapalenia gardła, zatok ostatnio. Teraz od marca brała najpierw amoksiklaw (5dni gorączka brzydkie gardło, zielony katar) , potem po miesiącu sunnamed ( te same objawy), a miesiąc temu miała silna biegunkę 4 doby 39 stopni gorączki i w 5 dobie doszła tzw. "wrzodzianka " gardła -wirusówka jakaś wyglądało jak afty na migdałach i podniebieniu -dostała bactrim na 5 dni, a po kontroli na kolejne 5 bo gardło jeszcze nie było czyste.Nie minęło 7 dni (poszla do przedszkola po 5 dniach) a zaczęło ją znów gardło boleć + zielony katar -szybko rano zrobiłam wymaz z gardła -co prawda zanim pomyslałam o tym zjadła trochę i wypiła . Nastepnego dnia zaczeło bolec ucho, poszłam do laryngologa -niby czerwony języczek w gardle tylko, ucho nie najgorsze -leki objawowe, następnego dnia bardziej ją bolało i zawołałam polecanego lekarza prywatnie - zapisał discortinef do uszu, nurofen, hascosept -gardlo żywoczerwone juz cale. plukanie szałwia, inhalacje do nosa RHINO clear mgielką zablockiego, kapiel w soli termalnej, do obserwacji . Wieczorem zagoraczkowala 37,7 i tak walczylismy przez weekend tylko z nurofenem bo goraczka duza nie byla ale nie szlo sprawdzic ile bo musialam jej dawac nurofen przeciw bólowo -ucho bolało. TYlko jak potrzymalam z dwie godziny z bólem do dochodziło do 38.
Lekarz podejrzewal po jezyku szkarlatyne ale goraczka za mala i do tego brak wysypki.
W poniedzialek zawolalam znów bo nie bylo zbytniej poprawy w niedziele -w poniedzialek przestalo bolec ucho. katar nadal zielony,
goraczka tylko wieczorem 38, lekarz obejrzal stwierdzil ze gardlo bledsze, ucho lepiej, przyszedl wynik wymazu -nieliczne streptoccocus pyogenes -ale nie dal antybiotyku. We wtorek tez wieczorem goraczka -przestalismy robic kapiel termalna, potem było juz ok -tylko katar został po tygodniowych zmaganiach. Lekarz nie zlecil antybiotyku bo wygladala na zdrowa juz. Po 10 dniach od poczatku choroby zeszla jej skora z palców -lekarz zlecil zrobic wynik ASO - wyszedl dzis 2310 U/ml.Bylam w szoku bo dziecko na nic sie juz nie skarży. O jutra rana bierze Ospen 750 przez 10 dni.
Co o tym wszystkim sądzic?
raz podjeta walka bez antybiotyku z choroba i skończylo sie gorzej niz zwykle.
Beata
napisał/a: jezebel1 2012-06-26 21:47
nie jest to raczej wina odstąpienia od antybiotyku
wygląda na to że możemy bać się paciorkowcowego zapalenia stawów, przy tak wysokim ASO
proszę pytać dziecko, czy nie odczuwa bólów w stawach, czy nie ma skurczy i w ogóle czy nie zauważa innych dolegliwości
a wywiad chorobowy, cóż, szczerze powiedziawszy nic nadzwyczajnego, teraz jest taka pogoda że wiele dzieci choruje kilka tygodni łapiąc co chwila nową infekcję, chociaż wygląda jakby wszystko krążyło wokół jednego tematu
napisał/a: beatale 2012-06-26 23:48
Dziekuje za szybką odpowiedź. Nasz lekarz rodzinny zasugerowal żeby po tej kuracji odczekac tydzien i znow powtórzyc Ospen przez 10 dni i dopiero potem po 2 ,3 tygodniach zbadac znów aso. Co pan o tym sądzi? A czy to że może jednak ona teraz przechodzila szkarlatyne bez wysypki - język miała taki jak szkarlatynowy tylko wysypki brak i stąd ten wynik wysoki? czy jakies badania teraz jej robic pod kątem stawów?czy tez odczekac i po kuracji?
Pozdrawiam Beata
napisał/a: jezebel1 2012-06-27 01:08
myślę, że propozycja lekarza jest dobra, paciorkowcowe zapalenie stawów leczy się również antybiotykiem
co do szkarlatyny - brak wysypki raczej wyklucza chorobę, jest to raczej objaw konieczny do rozpoznania, poza tym przy szkarlatynie nie ma tak wysokiego aso, wyniki powyżej 2 tyś są charakterystyczne własnie dla zapalenia stawów
rozpoznanie zapalenia stawia się na podstawie objawów i wyniku ASO oraz wywiadu chorobowego
jeżeli dziecko nie będzie miało objawów zapalenia stawów, to trzeba będzie kontrolować ASO co miesiac i czekać aż po prostu samoistnie spadnie
napisał/a: beatale 2012-06-27 08:42
Witam!

A jakie objawy oprócz bólu lub skurczy mogą być -nie miała nigdy żadnych problemów tego typu, czy oglądając stawy zwrócic na coś uwagę? jakies zaczerwienienia , opuchlizna? czy powtórne leczenie ospenem konieczne -mam druga diagnozę prywatnego lekarza który mówił o jednokrotnym przeleczeniu i zbadaniu po 3 tygodniach ASO. Obu lekarzy opinie szanuje i mam taką rozbieżność diagnoz. Co pan o tym myśli?
napisał/a: jezebel1 2012-06-27 14:50
objawy - zapalenie stawów, mogące zajmować liczne stawy (kolana, łokcie, stawy skokowe, barki)
ból stawów, nawet bardzo silny, z obrzękiem lub bez
ból reaguje na podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)

leczenie jest w zasadzie takie jak w anginie, tylko chyba podaje się większe dawki
ja skłaniam się do opinii drugiego lekarza - przeleczenie, kontrola ASO po 3 tygodniach
napisał/a: beatale 2012-07-30 08:55
Zbadaliśmy ASo po 3 tygodniach po antybiotyku i ma 1897 U/ml, zbadalismy dodatkowo mocz z tym że córka nie była na czczo -po słodkiej herbacie.
Wyniki:Ph 6, Białko 30 mg/dl (i to mnie niepokoi) , Glukozy, bilirubiny, nie wykryto, Urobiliogen -w normie,ciała ketonowe,azotyny,leukocyty,erytrocyty nieobecne,ciężar właściwy - 1.015 test paskowy, mocz -osad - nabłonki płaskie w polu widzenia -leukocyty - 1-2 w polu widzenia, erutrocyty(1) częściowo i całkowicie wyługowae0-1 w polu widzenia

i co Pan sądzi czy leczyc ponownie Ospenem -objawów choroby brak ,stawy nie bolą nic sie nie dzieje.

Prosze o szybką odp.

Beata mama Agatki 6 lat