Odbijanie przez cały czas

napisał/a: sylwia532 2016-07-22 18:37
Witam.Problem dotyczy mojego syna 10 letniego.Pierwsze objawy rozpoczęły się miesiąc temu.Pojawił się ból brzucha - bez temperatury, biegunki i wymiotów. Ból ciągły,nasilający się po posiłku, praktycznie od razu.Doszło do te do odbijanie kwasem, ból w klatce piersiowej.Skierowanie do szpitala - po jednej nocy wypuszczony do domu,badanie moczu i krwi w porządku. Zalecano podawać nurofen!po tygodniu objawy nie ustąpiły, doszły puste odbijania po posiłkach.Kolejny raz szpital,gdyż dziecko odbija ciągiem bez przerwy raz za razem od rana do nocy.Zrobiono lewatywy, podano środki przeczyszczające.bez zmian.po 4 dniach obserwacji wypuszczono do domu z diagnozą refluks.Omeprazol od 2 tyg dzuecko nie czuje się lepiej.zero poprawy. Ból brzucha przez cały czas i puste odbijania.Lekarz kazał kontrolować beknięcia ale to jest błędne koło gdyż te powietrze rozpiera mu klatkę sprawia ból i tak skumulowane wylatuje po czasie serią jak z karabinu.Nie ma znsczenia czy jest na czczo czy po posiłku. Lekarz prywatny gastrolog kazał odstawić gluten na miesiąc plus zażywać espumisan, pić herbatę koperkowa plus w ciemno odrobaczyć.2 tyg. Bez zmian. Dziecko jest wykończone.Toaleta codziennie bez problemów. Dużo myślałam nad tym kiedy te objawy się pojawiły nie wiem czy ma to związek z ćwiczeniami oddechowymi(syn miał zalecone przez lekarza z racji cichego głosu , który musimy wycwiczyć)- ćwiczenia oddechowe przeponą - a wcześniej nue używał tego mięśnia, oddycha klatką piersiową i mówi gardłowo. Może ćwiczenia przyczyniły się do tego poprzez zbyt duże ciśnienie w jamie brzusznej?
napisał/a: sylwia532 2016-07-22 18:48
Refluks stwierdzono na podstawie obsewacji.Nie wykonano żadnych badań .chciałam załączyć filmik jak wyglądają te odbijania jednak nie chce się załadować.Czy przy refluksie jest możliwy ciągły ból brzucha od miesiąca? I odbijanie od rana przez 12 godzin?cały czas ?raz za razem? Gdy zasypia wstrzymuje te odbijania.
napisał/a: przemek551 2016-07-23 22:39
Bóle brzucha pewnie, że możliwe. Refluks stwierdzono ? Za mało kwasu w żołądku i stąd te objawy.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-07-24 18:23
Witam

Kilka pytań do Ciebie Sylwio:
- Czy nadal podajesz Omeprazol, jeśli tak to czy podajesz go na czczo?
- Czy cały czas stosujesz koper po posiłku?
- Czy w diecie występuje nabiał? (Opisz przykładową dietę w ciągu dnia)
- Czy zdarzają się napoje gazowane w diecie?

Przedyskutowałbym jeszcze z gastrologiem badanie typu Manometria przełyku. Jeśli chodzi o badanie endoskopowe czyli gastroskopia to z racji tego, że wiek dziecka wynosi 10 lat to badanie może wpłynąć źle na jego psychikę. Ostatecznością jest badanie cienkim endoskopem - przez jamę nosową. Takie badanie pozwoliło by nam uzyskać obraz jak wygląda ściana przełyku, błona śluzowa żołądka oraz dwunastnicy oraz odpowiedź żołądka na działanie powietrza.

Pozdrawiam
napisał/a: sylwia532 2016-07-25 11:16
Dziękuję za odpowiedzi. Niestety nie mieszkam w Polsce i tutaj służba zdrowia naprawdę kuleje.Na wszystko paracetamol...W kraju będę za 3 tyg dopiero...
Refluks z taką diagnozą wyszliśmy ze szpitala - tylko na podstawie obserwacji...dziecka nie badał specjalista tylko lekarz pediatra.

Omeprazol był brany na czczo przez 2 tyg.Lekarz (prywatny polski gastrolog) zamienił na metoclopramidum.Bierzemy od wczoraj.

Koper plus mięta w proporcji 1:1 po posiłku

Teraz syn bardzo mało je...praktycznie wcale...to nie są pełne posiłki. Ból nasila się od razu po polknieciu.

Napoji gazowanych,soków nie pije - tylko woda mineralna lub owocowe koktajle robione w domu.Fast foody sporadycznie 3 razy w roku.
Obecna dieta jest naprawdę uboga, nie chce jeść...
Rano: płatki bezglutenowe z mlekiem lub jajko na miękko
Obiad: ziemniaki pulpety w sosie koperkowym i gotowana marchewka
Ryż z jabłkami(gotowany na wodzie)
Kolacja:kanapka(bezglutenowa) z sałata i szynka
Mleko w diecie ok 1 szklanka/lub jogurt
Te porcję są bardzo małe.
Od kilku dni odczuwa gorzki posmak potraw i wody.
napisał/a: przemek551 2016-07-25 12:12
nabiał bym odstawił, a mięta przeciez wzmaga objawy refluksu...
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-07-25 13:06
Witam

Zarówno mięta pieprzowa jak i koper włoski ze względu na zawarte w nich olejki eteryczne, mają działanie rozkurczowe co nasila tym samym odbijanie.

Mięta pieprzowa pobudza wydzielanie kwasu solnego, oraz enzymu trypsyny w dwunastnicy. Stosowaliście leki z grupy IPP które miały zmniejszyć wydzielanie kwasu żołądkowego a ziołami wracamy do punktu wyjścia.

To samo tyczy się sałaty - na noc nie jest wskazana ze względu na to że jest to warzywo ciężkostrawne i długo zalega w układzie pokarmowym.

Przeszliście na Metoclopramidum który wzmaga perystaltykę jelit i to w zupełności wystarczy.

Jeśli chodzi o mleko - odstawić go. Z biegiem czasu u dziecka zanika enzym podpuszczka(rennina) który pomaga w trawieniu białka mleka. Druga sprawa to cukier typu laktoza. Mleko jest często głównym powodem wielu dolegliwości gastrologicznych z tego względu że nasz układ trawienny jest przystosowany do trawienia mleka w okresie niemowlęcym. Później jest to obciążenie dla naszego układu trawiennego oraz tracona energia.

Wprowadzić do diety chude mięso z indyka oraz ryby typu pstrąg, dorsz jeśli jest to możliwe.

Gorzki smak w ustach często występuje przy refluksie oraz przy niedoborze cynku i witaminy B12.
Jak wrócicie do kraju, zróbcie badanie krwi oraz moczu po wcześniejszym kontakcie z lekarzem rodzinnym.


Pozdrawiam
napisał/a: przemek551 2016-07-25 14:15
KrzysztofM888
Zaraz, przeciez aby pozbyć sie refluksu trzeba zwiekszyć ilość kwasu w żołądku . A IPP tylko maskują objawy robiąc z żołądka wode.
napisał/a: sylwia532 2016-07-25 14:31
Mam mętlik w głowie. Wróciłam właśnie od naszego lekarza kazał brać metoclopramidum ale nie przerywać zażywania omeprazolu.

Herbatki odstawie.mleko również
Jemy ryby, piersi z kurczaka i indyka.Syn schudl 5kg...
Lekarz kazał kontynuować kuracje lekami i wrócić za miesiąc....

Brdzo dziękuję za wskazówki i chęć pomocy.
Bardzo byłabym wdzięczna gdyby ktoś zechciał zerknąć na te odbijania.Skontsktuję się w prywatnej wiadomości.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-07-25 15:26
przemek551 napisal(a):KrzysztofM888
Zaraz, przeciez aby pozbyć sie refluksu trzeba zwiekszyć ilość kwasu w żołądku . A IPP tylko maskują objawy robiąc z żołądka wode.


Jest coś takiego we farmacji jak dawki letalne leku aby wywołać efekt terapeutyczny.
Są odpowiednie schematy leczenia refluksu opracowane przez kilkanaście lat badań ludzi specjalizujących się w dziedzinie gastrologii.

Mnie uczono na farmacji co innego i tego się trzymam.
Sam przechodziłem refluks i 2 tygodnie kuracji IPP przywróciło prawidłowe funkcjonowanie żołądka.
Najważniejsza jest diagnostyka obrazowa co dzieje się w rzeczywistości z układem pokarmowym.

Korzystam z książek PZWL - Państwowy Zakład Wydwanictwa Lekarskiego od kilku lat i współpraca z ludźmi.
Nie sugeruję się opiniami zasłyszanymi na forach internetowych więc ja mam inną opinię oraz inny schemat leczenia - tego się trzymam a kłócić się nie zamierzam.

Pozdrawiam
napisał/a: sylwia532 2016-07-25 16:07
Jeszcze z pytaniem
Gastrolog kazał przyjmować metoclopramidum i odstawić omeprazol( wizyta była w sobotę )
Dziś nasz rodzinny kazał nie przerywać i brać to i to ....
kogo słuhać ???
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-07-25 16:33
sylwia532 napisal(a):Jeszcze z pytaniem
Gastrolog kazał przyjmować metoclopramidum i odstawić omeprazol( wizyta była w sobotę )
Dziś nasz rodzinny kazał nie przerywać i brać to i to ....
kogo słuhać ???

"Europejska Agencja Leków (EMA) w roku 2013 zaleciła ograniczenie wskazań (wyłącznie do leczenia nudności i wymiotów oraz zapobiegania im), ograniczenie dawki (do 30 mg na dobę u dorosłych) i okresu stosowania metoklopramidu (jedynie stosowanie krótkotrwałe do 5 dni) w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia poważnych działań niepożądanych ze strony układu nerwowego. U młodzieży i dzieci po 1. roku życia metoklopramid jest zalecany wyłącznie w przypadku, kiedy stosowanie innych metod leczenia jest nieskuteczne lub niemożliwe."

Lekarze nie są w stanie na bieżąco wszystkiego aktualizować, lecz powyższy wpis dotyczy stosowania metoclopramidu.

Metoclopramid - wpływa również na psychikę dziecka. Chodzi mi o obniżony nastrój, skłonność do depresji(Wszystkie skutki uboczne są zawarte w ulotce leku, wystarczy poczytać).

Zacząłbym najpierw od odstawienia mleka, wprowadzenia do diety mięsa oraz ryb i obserwować czy jest poprawa ;)